Příprava polevy může být obtížnější, než by se mohlo zdát. Jestliže máte potíže, protože jste právě zjistili, že je vaše poleva příliš řídká, pak jste natrefili na správné místo. Pokračujte ve čtení našeho článku a naučte se několik užitečných triků, které dají vaší polevu zase rychle do pořádku.

Ingredience

  • Cukr moučka
  • Prášek ze sněhových pusinek
  • Kukuřičný škrob
  • Tapioka
  • Marantový škrob
  • Mouka
  • Smetanový sýr
  • Máslo nebo tuk do pečiva
  • Smetana
  • Kakaový prášek

Část 1
Část 1 ze 3:
Zahuštění polevy přidáním ingrediencí

  1. 1
    Přidejte moučkový cukr.[1] Většina polev moučkový cukr stejně obsahuje, takže se jedná zároveň o nejčastější způsob zahušťování. Cukr přidávejte postupně a vykompenzujte tak přebytek tekutiny.
    • Cukr přidávejte opravdu jen po troškách. Polevu posypte jednou až dvěma lžičkami cukru (15 - 30 ml) a dobře ho do směsi zapracujte. Pokud byste přidali příliš cukru najednou, poleva by byla moc sladká a navíc pravděpodobně přehnaně hustá. Jestliže se vám ji ale přesto podaří zahustit moc, musíte do ní přidat více tekutiny a vyvážit tak její konzistenci opačně.
    • Práškový cukr obsahuje často kukuřičný škrob, který absorbuje tekutiny a zároveň zabraňuje cukru ve spékání.
  2. 2
    Společně s cukrem vmíchejte do polevy prášek ze sněhových pusinek. Sladkost moučkového cukru můžete srazit současným přidáním prášku ze sněhových pusinek. Jedná se o prášek, tvořený převážně sušenými vaječnými bílky, který polevu zahustí, aniž by jí sám o sobě dodával na sladké chuti.
    • Pokud zahušťujete královskou glazuru (polevu) a přidáte do ní více než půl šálku (125 ml) moučkového cukru, pak byste zároveň měli přidat jednu až dvě lžičky (5 - 10 ml) prášku ze sněhových pusinek, a to obzvláště tehdy, kdy už samotný recept na polevu meringue prášek obsahuje.[2]
    • Prášek je vyroben ze sušených vaječných bílků, cukru a potravinářské gumy. Cukr dokáže absorbovat tekutiny a guma slouží jako přírodní pojivo. Pokud byste tohoto prášku ale použili příliš, poleva by byla moc těžká a táhla by se ve vláknech.
  3. 3
    Použijte tapioku, kukuřičný škrob nebo marantový škrob. Suché škroby tohoto typu absorbují tekutiny a jsou skvělými pomocníky pro zahušťování polev, přičemž nijak nezmění jejich chuť.[3]
    • Do polevy přidejte zhruba jednu lžičku (15 ml) škrobu. Polevu zahřejte na mírné teplotě (pokud tedy váš typ polevy snese vyšší teploty) a škrob do ní postupně vmíchejte. Jakmile poleva začne tuhnout, stáhněte ji z plotny.
    • Nejoblíbenějším zahušťovadlem polev je pravděpodobně kukuřičný škrob, a to proto, že nepřidává lesk, nijak výrazně nemění chuť polevy a výborně funguje ve spojení s mléčnými výrobky. Při vystavení nízkým teplotám se vám ovšem může srazit, a proto není příliš vhodný pro recepty, podle kterých se poleva musí chladit. Mnohem více se hodí pro polevy, které se připravují zahřátím na plotně a poté se nechávají vychladnout na pokojovou teplotu.
    • Maranta způsobuje vysoký lesk a nejlépe funguje ve spojení s kyselejšími tekutinami. Po přidání do mléčných výrobků má tendenci získávat slizkou konzistenci. Pokud ale použijete kyselejší mléčné výrobky, jako je zakysaná smetana nebo podmáslí, marantový škrob bude fungovat perfektně. Navíc tuhne při relativně nízkých teplotách a proto se hodí i pro zahušťování polev, které je třeba udržovat v chladu.
    • Tapioka dodává také vysoký lesk, ale dobře funguje při nízkých teplotách, při kterých i začíná tuhnout, takže se jedná o lepší volbu, pokud připravujete polevu, kterou je potřeba udržovat v chladu.
  4. 4
    Mouku používejte jen do polev, které budete při přípravě zahřívat. Pokud připravujete polevu zahříváním na plotně, můžete se ji pokusit zahustit trochou mouky.
    • Do polev, které je potřeba chladit, mouku nepřidávejte. Surová mouka má charakteristickou chuť a jediná cesta, jak se jí zbavit, je její vyvaření. Z toho důvodu se hodí do za tepla připravovaných polev, které po celou dobu přípravy zahříváte, ale už není tak vhodná pro studené polevy, které teplu vůbec nevystavíte.
    • Mouka navíc bez důkladného prohřátí nedosáhne svých maximálních zahušťovacích účinků.
    • Jednu až tři lžičky (5 ml - 15 ml) mouky přisypte do polevy a zahřívejte ji za mírné teploty na plotně, dokud směs nezačne tuhnout.
    • Jakmile směs začne tuhnout, stáhněte ji z plotny. Pokud byste polevu s přidanou moukou vařili příliš dlouho, znovu by vám zřídla.
  5. 5
    Zkuste změklý smetanový sýr.[4] Jestliže je vaše poleva řídká a navíc příliš sladká, můžete do ní přidat trochu smetanového sýra, který ji zahustí a dodá aktuální sladkosti zajímavý kontrastní říz.
    • Do polevy přidejte asi 30 ml smetanového sýra a dobře všechno promíchejte. Tento postup se hodí zejména pro polevy, které už ve svém receptu smetanový sýr obsahují nebo pro polevy, které nemají být příliš sladké.
  6. 6
    Pokud je to možné, přidejte kakao. Tento způsob samozřejmě není vhodný pro polevy s vanilkovou, smetanovou nebo jinou nečokoládovou příchutí. Kakaem tedy zahušťujte skutečně pouze čokoládové polevy.
    • Kakao přidávejte postupně, vždy maximálně po jedné až dvou lžičkách (5 - 10 ml). Jinak by se mohlo snadno stát, že polevu zahustíte příliš. Díky přirozeně hořké chuti kakaa by pak mohla zhořknout celá poleva.
    • Kakaový prášek je také škrobové zahušťovadlo, ale pro projevení jeho zahušťovacích účinků není zapotřebí zahřívání. Ve výsledku je tedy kakao lepším zahušťovadlem než rozpuštěná čokoláda.
    • Neslazené kakao zahušťuje lépe než hořkosladká čokoláda. Kakao totiž obsahuje více škrobu než čokoláda.
  7. 7
    Vmíchejte do polevy máslo nebo tuk na pečení. Pro zahuštění příliš řídkých polev, v jejichž receptech je máslo nebo tuk na pečení obsažený, můžete přidat trochu jedné nebo druhé ingredience navíc.
    • Máslo nebo tuk přidávejte po lžičkách (15 ml), abyste nedopatřením nezměnili chuť a konzistenci příliš drasticky.
    • Přidáním másla nezahustíte polevu okamžitě. Poleva se budete zahřívat a míchat, přičemž máslo samozřejmě roztaje a způsobí, že směs celkově zřídne. Přidáváte-li tedy kvůli zahuštění máslo nebo tuk, musíte polevu nechat vychladit a až tehdy zkontrolovat, jak tuhá ve skutečnosti je.
  8. 8
    Přimíchat můžete také trochu smetany. Jestliže připravujete typ polevy, která snese takový typ zásahu a budete ji chladit, pak je smetana dalším způsobem, jak polevu zahustit, aniž byste jí přidali na sladkosti.
    • Smetana polevě dodá na silné a bohaté konzistenci.
    • Tato metoda funguje nejlépe, pokud se chystáte pro zahuštění polevu zahřívat nebo šlehat. Zahřátím smetanu zredukujete, čímž ve výsledku zhoustne. Šlehačka nabude na objemu, což způsobí, že poleva také zhoustne a navíc bude mít lehčí konzistenci.
    • Přidejte jen asi 1/4 šálku (60 ml) smetany. Přidáte-li jí moc, poleva může naopak zřídnout.
    Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Zahuštění polevy bez přidání dodatečných ingrediencí

  1. 1
    Dejte polevu vychladit. Některé polevy se mohou zdát být řídké prostě jen proto, že potřebují ještě určitý čas k odležení. Pokud je to váš případ, pak bude stačit, když dáte polevu na 30-90 minut do lednice.
    • Tento postup obvykle nejlépe funguje na polevy, které byly připravované zahříváním na plotně. Polevu tedy vložte do ledničky a s postupným chladnutím byste měli pozorovat, jak začíná houstnout.
    • Tento postup bude také fungovat, pokud jste pro přípravu použili smetanu ke šlehání nebo máslo. Tyto ingredience jsou totiž velmi citlivé na teplo, takže čím déle je vystavujete pokojové teplotě, tím více řídnou a tím řidší se zdá poleva. Umístíte-li polevu zpět do lednice, rychle zase ztuhne.
  2. 2
    Vařte polevu delší dobu. Jestliže se vám zdá, že vaše poleva stále nechce ztuhnout, budete ji muset zřejmě zahřívat o něco déle a vyvařit z ní tak přebytečnou tekutinu.
    • V průběhu tohoto postupu byste ale měli být velmi opatrní. Pokud byste totiž polevu vařili příliš dlouho, mohli byste ji spálit nebo úplně zničit její konzistenci. Často ji proto během zahřívání míchejte, ale pokud ani po několika dodatečných minutách nezačne houstnout, stáhněte ji z plotny a vyzkoušejte nějakou jinou techniku.
    Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Preventivní opatření

  1. 1
    Držte se doporučených instrukcí. Příprava něčeho tak obyčejného, jako je poleva, se sice může zdát velmi snadná, ale i malá chyba při odměření ingrediencí může vést k neočekávané změně konzistence.
    • Neslazená čokoláda zahustí polevu lépe než hořkosladká či mléčná čokoláda. Surové kakao totiž obsahuje hodně škrobu. Kakaa je pak samozřejmě více v nesladkých čokoládách, než v hořkosladkých nebo mléčných, kde je jeho množství zčásti nahrazeno cukrem. Pokud tedy v receptu stojí, abyste použili hořkou čokoládu a vy použijete nějakou polosladkou, poleva může být ve výsledku řidší, než jste očekávali.
    • Dalším příkladem je smetanový sýr nebo mléko. Obecně se nic nestane, pokud do polevy použijete místo polotučného mléka plnotučné nebo naopak, ale pokud recept vyžaduje stejné množství obou nebo je třeba použít smetanu, pak použijte skutečně požadované ingredience a ničím je nenahrazujte. Podobné je to se smetanovým sýrem - pokud použijete nízkotučný místo plnotučného, poleva bude ve výsledku příliš řídká.
  2. 2
    Ingredience míchejte ve vhodném pořadí. Zcela tekuté ingredience se typicky přidávají až úplně nakonec. Pokud dodržíte správný postup pro míchání jednotlivých přísad, zabráníte zřídnutí polevy ještě než k němu stačí dojít.
    • Jestliže se má jako první smíchat cukr s máslem (nebo tukem), pak hned následně přilijte potřebné tekutiny, jako je mléko nebo voda. V tomto případě jsou tekutiny přidávány jen z toho důvodu, aby se poleva snadněji šlehala a roztírala, a proto s jejich přidáváním buďte opatrní, abyste směs příliš nenaředili.
  3. 3
    Přísady přidávejte pomalu a v malém množství. Jedním z nejběžnějších důvodů, proč mají lidé často problémy s konzistencí polevy, je prostě to, že do směsi přidají příliš velké množství některé z ingrediencí, čímž zkazí celý recept.
    • Jak tekutiny, tak sypké a pevné látky musíte přidávat pomalu, postupně a v malých dávkách. Pokud se vám bude zdát poleva zprvu příliš hustá, pak ji bude potřeba naředit přidáním tekutin, což ovšem může vést k tomu, že způsobíte opačný problém - polevu moc zředíte.
    Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Pánev
  • Lžíci na míchání
  • Mísu na míchání
  • Elektrický ruční mixér
  • Ledničku
  • Plotnu

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 920 krát
Kategorie: Recepty
Reklama