Je sice jednoduché zajít si do obchodu a koupit si jogurt tam, ale už vás někdy napadlo, že si ho můžete vyrobit i doma? Jogurt s těmi správnými bakteriemi pomáhá upravit zažívání, zlepšuje imunitu a zmírňuje alergie na jídlo. V tomto článku se dozvíte, jak si vyrobit vlastní jogurt.

Přísady

  • 1 litr mléka (můžete použít jakékoli, ale pokud použijete pasterizované mléko, můžete vynechat první krok, protože mléko již bylo před balením zahřáté)
  • 1/4 - 1/2 šálku odtučněného sušeného mléka (volitelné)
  • 1 lžička bílého cukru pro bakterie
  • špetka soli (volitelné)
  • 2 lžíce jogurtu s živými kulturami (můžete použít i lyofilizované bakterie)

Část 1
Část 1 ze 3:
Smíchejte si mléko a bakterie

  1. 1
    Zahřejte si mléko na 85ºC. Vezměte si dva hrnce a vytvořte si vodní lázeň. Díky tomu se vám mléko nepřipálí a nebudete ho muset neustále míchat. Pokud nemáte dva hrnce a musíte mléko zahřívat přímo, stále ho sledujte a míchejte. Pokud nemáte teploměr, nevadí - 85ºC poznáte tak, že mléko začne pěnit. Doporučuje se ale koupit si potravinářský teploměr (zejména pokud chcete jogurt vyrábět častěji). [1]
    • Můžete použít jakékoli mléko – plnotučné polotučné i odtučněné, pasterizované, homogenizované, organické, sušené, kravské, kozí, sójové atd. Ultra pasterizované mléko bylo už předem zahřáto na vysokou teplotu, takže v něm chybí některé z proteinů, které bakterie k výrobě jogurtu potřebují. Někteří lidé proto tvrdí, že z tohoto mléka nelze udělat dobrý jogurt.
  2. 2
    Zchlaďte mléko na 43ºC. Nejlepší je udělat to ve studené vodní lázni. Díky tomu rychle snížíte teplotu mléka a nebudete ho muset míchat tak často. Když ho necháte vychladnout v pokojové teplotě nebo v lednici, budete ho muset míchat mnohem častěji. Nedělejte nic, dokud mléko nebude mít teplotu alespoň 49ºC, ale zároveň ho nenechejte vychladnout pod 32ºC.
  3. 3
    Zahřejte si bakterie. Bakterie se přidávají do mléka, ve kterém potom začnou tvořit další a další bakterie nezbytné pro vznik jogurtu. Nechejte si bakterie v pokojové teplotě a počkejte, až vám mléko vychladne, abyste je do mléka nedávali studené. [2]
    • Všechny jogurty potřebují „dobré“ bakterie. Nejlepší je jednoduše použít jogurt. Při prvním vyrábění jogurtu si kupte kvalitní bílý jogurt a ujistěte se, že obsahuje „aktivní kultury“. Vyzkoušejte několik jogurtů a vyberte si ten, který vám bude chutnat nejvíce.
    • Místo jogurtu můžete použít i lyofilizované bakterie, které seženete na internetu ve speciálních obchodech. Jsou spolehlivější, než obyčejný jogurt.
    • Můžete také použít trochu ochuceného jogurtu, ale výsledný domácí jogurt nebude chutnat jako bílý jogurt.
    • Pokud v jogurtu nechcete mít části bakterií bifidus (které se objevují v komerčních zahuštěných jogurtech, aby déle vydržely), můžete použít i kvalitní zakysanou smetanu. Pokud používáte kultury bifidu, rozmixujte je nejprve v mixéru, aby se bakterie s mlékem dobře promísily. Pokud máte v jogurtu stále velké kousky bakterií, pravděpodobně jste ho zahřívali moc rychle nebo moc dlouho. Při vysokých teplotách se to často stává.
  4. 4
    Můžete přidat také odtučněné mléko. Když v tuto chvíli k jogurtu přidáte čtvrt nebo půl šálku odtučněného sušeného mléka, zvýšíte tím nutriční hodnotu svého jogurtu. Tento krok je vhodný zejména pokud používáte odtučněné mléko.
  5. 5
    Přidejte k mléku bakterie. Nyní do mléka přidejte 2 lžíce jogurtu nebo lyofilizovaných bakterií. Zamíchejte ho ručně nebo v mixéru, aby se bakterie s mlékem dobře propojily.
    Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Inkubace bakterií

  1. 1
    Nalijte směs do nádob. Vlijte výslednou směs do čistých nádobek a zavřete je víčkem nebo je obalte potravinovou folií. [3]
  2. 2
    Nechejte bakterie v jogurtu inkubovat. Jogurt by měl být stále teplý (asi 38ºC), aby se v něm bakterie mohly množit. Čím déle bakterie v jogurtu necháte, tím hustší nakonec bude.
    • S jogurtem v době inkubace nehýbejte. Když s ním budete třást, nezničíte ho, ale bude trvat mnohem déle, než se bakterie namnoží.
    • Po několik hodinách by jogurt měl mít konzistenci jako hořčice, mírně sýrový zápach a v některých případech i nazelenalou tekutinu na povrchu. Čím déle necháte jogurt odstát, tím hustší nakonec bude.
  3. 3
    Vyberte si metodu inkubace. Existuje několik metod inkubace jogurtu. Použijte teploměr, abyste měli jistotu, že se teplota nemění. Zvolte si takovou metodu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Nejlepší je použít jogurtovač. Jeho použití detailně rozebereme v následujících krocích. [4]
    • Můžete také použít troubu, nebo si ji předehřát na požadovanou teplotu, vypnout ji a nechat v ní zapnuté světlo, aby se teplota udržela. Zapínejte troubu pravidelně, aby se teplota udržovala. Tato metoda je trochu riskantní – musíte si dát pozor, aby v troubě nebylo moc horko.
    • Další metody zahrnují dehydrátor jídla, vařič na rýži nebo hliněný hrnec nastavený na nejnižší teplotu.
    • Pokud tyto věci nemáte, můžete jogurt nechat stát na slunci nebo v rozpáleném autě. Vystavení slunci ale může snížit nutriční hodnotu výsledného jogurtu. Nejlepší je udržovat teplotu pod 49ºC, ale zároveň ji nenechat spadnout pod 32ºC – optimální je 43ºC. [5] Kromě toho můžete také jogurt vložit do teplé vodní lázně.
  4. 4
    Jogurtovač. Existuje několik kategorií komerčně dostupných jogurtovačů. Pokud jste se rozhodli ho použít (což doporučujeme), bakterie se vám namnoží nejrychleji a nejbezpečněji.
    • Jogurtovače bez časového spínače jsou oblíbené, protože nestojí moc peněz. Nejsou drahé, protože neovládají teplotu, kterou je potřeba udržovat pro růst bakterií v mléčných produktech. Jsou navrženy pro domácí použití, ale vyšší nebo nižší teplota prostředí může ovlivnit dobu, po kterou se bakterie budou množit a také kvalitu výsledného produktu. Většinou se prodávají s malými kalíšky a pokud budete chtít jogurt každý den, budete je muset používat několikrát týdně. Nehodí se pro větší rodiny, protože s nimi vyrobíte jen určité množství jogurtu.
    • Jogurtovače s regulací teploty jsou dražší, protože obsahují více elektronických součástek, aby bylo možné hlídat teplotu. Seženete dva typy těchto jogurtovačů.
    • Jeden z nich má optimální teplotu, která se udržuje bez ohledu na teplotu prostředí. Můžete si ji i sami nastavit.
    • Druhý typ jogurtovače kombinuje vlastnosti některých výše popsaných jogurtovačů. Například jeden jogurtovač má továrně nastavenou teplotu s časem. Tato jednotka dokáže vyrobit jogurt za méně než 4 hodiny, protože používá vyšší teploty, než jiné typy jogurtovačů. Umožňuje vyrobit více než malé množství jogurtu najednou a seženete ho v několika velikostech. Můžete si klidně koupit i jogurtovač s objemem přes 3 litry. U vyšších nádob je ale nutné mít také velké víko, aby se zakryl prostor mezi horní a spodní částí jogurtovače.
  5. 5
    Jaké výhody má použití jogurtovače? Uživatelé si mohou nastavit teplotu jakou chtějí a nemusí se starat o to, aby byla stále stejná. Jakmile se teplota nastaví, zůstane stále stejná bez ohledu na to, jak chladno nebo horko v kuchyni máte.
    • Jogurtovače vám umožní nastavit si dobu, po kterou jogurtovač zahřívá bakterie. Toto nastavení se vám bude hodit, když nebudete moci jogurtovač stále sledovat, ale přesto se doporučuje nastavovat si teplotu tak, jak je uvedeno na obalu nebo v manuálu, abyste v případě nějakého problému (například upadnutí jogurtovače) mohli situaci snadno vyřešit.
  6. 6
    Vložte nádobky s mlékem a bakteriemi do jogurtovače. Ujistěte se, že jsou rovnoměrně rozložené a stojí rovně (jistě nechcete, aby se vám jogurt vylil do přístroje). [6]
  7. 7
    Zavřete jogurtovač, aby z něho neunikalo teplo. Díky tomu se teplota udrží stabilní a bakterie se budou moci nerušeně množit.
  8. 8
    Zkontrolujte si, zda už jogurt ztuhnul. Po uplynutí nastaveného času (záleží na teplotě a množství baterií) by jogurt měl ztuhnout. Může to trvat 2 hodiny, ale i 12 hodin. Kratší doba inkubace většinou znamená řidší jogurt s menším obsahem bakterií. Pro lidi s nesnášenlivostí na laktózu je nejlepší nechat bakterie inkubovat déle, aby pro ně byl jogurt stravitelnější.
  9. 9
    Vyndejte nádobky z přístroje. Až bude jogurt dostatečně tuhý, vyndejte nádobky z jogurtovače a vložte je do lednice, aby se před konzumací vychladily. Většinou se jogurt vyrábí v malých nádobkách, ze kterých ho můžete rovnou jíst. Pokud ale potřebujete velké množství jogurtu, můžete mít i mnohem větší nádoby.
  10. 10
    Ujistěte se, že je jogurt hotový. Jemně zatřeste s jednou z nádobek – pokud se jogurt ani nehne, je hotový a můžete ho dát do lednice. Pokud se jogurt třese s nádobkou, ještě nějakou dobu počkejte a nechejte ho dojít.
    Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Poslední úpravy

  1. 1
    Proceďte jogurt přes pláténko, abyste získali hustší konzistenci. Vložte si do cedníku pláténko a cedník položte do velké misky, do které pochytáte žlutou tekutinu z jogurt. Jogurt dejte do plátýnka, zakryjte cedník pokličkou a dejte ho do lednice. Po dvou hodinách budete mít jogurt řeckého typu, po 12 hodinách budete mít velmi hustý, téměř smetanový jogurt.
  2. 2
    Vychlaďte jogurt v lednici. Vložte jogurt na několik hodin do lednice. Vydrží vám 1-2 týdny. Pokud ho chcete použít jako startér pro další jogurt, udělejte to během prvního týdne, aby si bakterie stále zachovaly inkubační schopnost. Na jogurtu se vytvoří žlutá tekutina, můžete ji vylít, nebo ji před konzumací zamíchat do jogurtu. [7]
    • Mnoho komerčních jogurtů obsahuje zahušťovadla, jako je pektin, škrob nebo želatina. Nebuďte proto překvapeni, když váš jogurt nebude tak hustý, jako jogurt z obchodu s obsahem těchto látek. Můžete ho na chvíli dát i do mrazáku, aby měl jemnější konzistenci.
  3. 3
    Ochuťte si jogurt. Experimentuje a najděte si příchuti, které vám budou chutnat. Můžete přidat sušené ovoce, javorový sirup, kousky čokolády, med nebo marmeládu. Pokud chcete jogurt jen trochu osladit, přidejte do něho trochu cukru.
  4. 4
    Výsledný jogurt použijte jako startér pro další várku.
  5. 5
    <finished>
    Reklama

Tipy

  • Komerčně prodávané jogurty jsou většinou velmi sladké. Tato domácí alternativa je mnohem zdravější.
  • Čím déle se bakterie budou množit, tím hustší jogurt budete mít.
  • Když dáte jogurt na chvíli do mrazáku a až potom do lednice, budete ho mít jemnější. Měli byste ho také dobře promíchat, aby se rozpustily pevnější kousky bakterií.
  • Použijte vodní lázeň, která vám umožní lépe kontrolovat teplotu.
  • Do všech jogurtovačů budete muset nalít vodu, aby se mohly nádobky zahřát. Vždy dodržujte pokyny uvedené v manuálu výrobce.
Reklama

Varování

  • Pokud jogurt páchne nebo chutná či vypadá divně, nejezte ho. Pokud si nejste jistí, raději ho vyhoďte a zkuste to znovu. Přesto ale domácí jogurt vypadá trochu jinak, než kupovaný jogurt, protože neobsahuje žádné stabilizátory, zahušťovací látky atd. *Pravděpodobně bude trochu řidší, to je naprosto v pořádku. Měl by ovšem příjemně vonět i chutnat.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Hrnec
  • Lžíce
  • Teploměr
  • Vodní lázeň
  • Nádobky s víčky
  • Trouba
  • Lednice

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 866 krát
Kategorie: Recepty
Reklama