Pokud váš pes mimořádně zhubl, musíte znát vhodné způsoby, jak jej zase „vykrmit“. Klíčem k tomu, aby váš pes přibral na váze, je krmit jej málo, ale často, přidávat do jídla doplňky, aby se odstranily jakékoliv nedostatky ve výživě a zajistit mu odčervení. Pokud u svého psa pozorujete ztrátu chuti do jídla, neumíte si vysvětlit úbytek jeho váhy, má průjem, nebo se celkově necítí dobře, vezměte jej na prohlídku k veterináři. Ať už je příčina jakákoliv, je důležité udržet váhu svého psa ve zdravém rozmezí, aby mohl prospívat a prožít dlouhý a spokojený život.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Příčiny úbytku váhy

  1. 1
    Zamyslete se, jestli existuje logický důvod, proč je váš pes příliš hubený. Jestliže znáte příčinu podváhy (například u fenky, která právě vychovává několik silných, hladových štěňátek, anebo zachraňujete týraného psa), je vykrmení psa relativně přímočaré.
    • Pozorujte svého psa, abyste zaznamenali jakékoliv problémy, které se dají snadno vyřešit. Například, máte-li několik psů, může se stát, že mu ostatní psi kradou jeho jídlo.
  2. 2
    Ověřte si celkový zdravotní stav svého psa. Všechny druhy nemocí mohou mít vliv na schopnost těla zpracovávat potravu a získávat z ní energii, což vede k úbytku na váze. Pokud je to právě váš případ, budou u vašeho psa téměř určitě pozorovatelné nějaké příznaky nemoci, například snížená chuť do jídla, zvýšený pocit žízně, nedostatek energie, zvracení, průjem nebo změna tvaru těla.
    • Mezi příčiny způsobující úbytek na hmotnosti patří nedostatek enzymů slinivky, diabetes, onemocnění jater nebo ledvin, rakovina nebo zánětlivé onemocnění střev.[1]
    • I tady platí: pokud si všimnete jakéhokoliv z těchto příznaků, jděte se svým psem neodkladně na prohlídku k veterináři.
  3. 3
    Nechte svého psa prohlédnout veterinářem. Máte-li podezření, že je váš pes nemocný, nebo zaznamenáte-li nevysvětlitelný úbytek váhy, zkonzultujte to s veterinářem. Pokud váš pes zničehonic ztratil chuť do jídla, zajděte za profesionálem dříve, než se problém vymkne kontrole. Jakmile vám veterinář celou situaci objasní a vy se dozvíte, že máte jenom věčně nespokojeného psa, existuje řada strategií, které mu pomohou zlepšit chuť do jídla.[2]
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Nastavení množství kalorií, které váš pes dostává

  1. 1
    Porovnejte skutečnou váhu svého psa s ideální váhou více psů stejného plemene. Snadno si můžete myslet, že má váš pes podváhu, když jej srovnáváte jen s jedním psem. Ve skutečnosti je pouze lehčí než obézní pes stejného plemene odvedle. Možná, že je váš pes vlastně tak akorát, ale ten druhý je příliš tlustý.
  2. 2
    Porovnejte ideální váhu, jakou by měl mít váš pes, s údaji uvedenými na obalu krmiva. U psů, kteří jsou hubení, ale plní energie a mají tvarovanou stolici, byste měli na prvním místě zkontrolovat, jestli přijímají dostatek kalorií. Pes může hubnout proto, že spaluje více kalorií, než dostává. Je to samozřejmé – nestačí mu množství jídla. Řešením by mohly být větší porce.
    • Nejjednodušším způsobem, jak odhadnout množství potravy v jedné porci, je porovnat ideální váhu, kterou by měl mít váš pes s navrhovaným množstvím potravy, uvedeným na obalu krmení.
    • Máte-li nějaké specifické plemeno psa, můžete si najít spoustu informací o jeho ideální váze na internetu. Řiďte se váhou, jakou by měl váš pes mít, ne váhou, kterou má teď. Pokud máte například samečka labradora, měl by průměrně velký pes vážit kolem 40kg.
  3. 3
    Srovnejte množství krmení, které svému psovi dáváte s doporučovaným množstvím na obalu krmení. Porovnejte typickou denní dávku potravy svého psa s doporučovanou denní dávkou uvedenou na obalu krmení.
    • Zajímavé je, že tato doporučení jsou doopravdy o 25% vyšší, než pes potřebuje (dávky mají tendenci být spíše velkorysejší).
    • Pokud dáváte svému labradorovi 400g potravy denně, a na balení je uvedeno 500g, přijímá vlastně o 20% kalorií méně, než je doporučená denní dávka, takže hubne. To lze snadno napravit tím, že mu denní dávku potravy zvýšíte.
  4. 4
    Rozhodněte se, o kolik svému psovi dávku potravy navýšíte. To je těžké rozhodnutí, protože, každá strava obsahuje rozdílné množství kalorií a rovněž velikost psů se značně liší. Odhadem by jedno navýšení potravy zpravidla nemělo přesáhnout 10% původního množství.
    • Takže, pokud je denní dávka potravy vašeho psa 400g, dalších 10% přidá 40g. Ty mu rozdělte do dvou porcí.
    • Krmte psa tímto způsobem 2 - 3 dny. Pokud jej nezačne trápit průjem, můžete mu přidat dalších 10%, a tak dále.
  5. 5
    Množství potravy zvyšujte postupně. Náhlé zvýšení množství potravy psovi naruší rovnováhu ve střevech a způsobí průjem. Mnohem bezpečnější je zvětšovat porce postupně a kontrolovat psovi stolici, abyste věděli, jak to zvládá.
    • Jestliže není rozdíl v dávkách velký, rozdělte jej do dvou jídel. Pokud je rozdíl velký, dejte psovi raději porci navíc. Je to lepší, než zvětšovat stávající porce a šetrnější ke střevům.[3]
    • Když pes dostane průjem, ztrácí drahocennou výživu a vaše úsilí vyjde nazmar.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Změna způsobu stravování

  1. 1
    Krmte psa potravou bohatou na B vitamin. Jednou z dostupných potravin bohatých na vitamin B12 jsou játra. Dávejte svému psovi vařená hovězí nebo kuřecí játra 2 – 3 krát do týdne k zakousnutí mezi jídly.
    • Například, 10 kilovému psovi dejte 50 až 70 g vařených jater.
    • I vejce mají vysoký obsah vitaminu B12. Navíc obsahují hodně vitaminu A, riboflavinu, kyselinu listovou, železo, selen a mastné kyseliny. Dávejte svému psovi syrová vejce – třikrát týdně přidejte jedno vejce do jeho potravy.
    • Nezapomeňte přidávat tyto potraviny postupně, aby psovi nepodráždily žaludek.
  2. 2
    Přechod na vysokoenergetickou potravu musí být postupný. Vysokoenergetická strava má vysoký obsah kalorií, snadno se vstřebává do těla, zabrání hubnutí a přidá hubenému psovi kila navíc.
    • Mezi kvalitní značky, které můžete vyzkoušet, patří Hill’s (Hill’s Science Diet High Energy ®) a Royal Canin (Royal Canin Veterinary Diet High Energy).
    • Rovněž můžete svého psa začít krmit štěněcí potravou. Potrava pro štěňata obsahuje více kalorií, než potrava pro dospělé psy, protože slouží vysoké energetické potřebě rostoucích štěňat. Nevýhodou je, že štěněcí jídlo bývá tučné a mohlo by některým psům podráždit žaludek.
    • Stravu měňte postupně, přidejte 1 lžíci ke stávající stravě, potom postupně zvyšujte podíl nové stravy po dobu 4 – 5 dní. Kontrolujte stolici. Kdyby pes dostal průjem, přestaňte.
  3. 3
    Vyměňte konzervovanou stravu za suchou, nebo naopak. Představte si sebe, že jíte stejnou suchou stravu nebo stejnou polévku dennodenně. Zřejmě vás to časem přestane bavit. I psům se to může stát. Někdy zabere změnit suchou stravu za konzervovanou, nebo naopak, a pes začne znovu jíst.
    • Pamatujte však, že konzervovaná strava má méně kalorií než granule. Na stejný objem stravy z konzervy připadne jen čtvrtina množství suché potravy. Je to proto, že konzervovaná strava obsahuje 60 - 80% vody. I když může být tato strava chutnější, zaplňuje psovi žaludek vodou a nedodává dostatek kalorií.
  4. 4
    Krmte svého psa veterinářem schválenými domácími recepty. Doma připravené jídlo dodá jídelníčku vašeho psa rozmanitost, čímž zvýší jeho zájem o jídlo.
    • Vzorek receptu od Founder's Veterinary Clinic v Brea v Kalifornii. Tento recept je pro desetikilového psa, který můžete rozdělit na dvě porce pro pětikilového psa, nebo zdvojnásobit pro psa, který váží 20 kg. Sestává z 100 g vařeného kuřecího masa bez kůže, 1 hrnku (o objemu cca 250 ml) vařené hnědé rýže, 1 hrnku hrášku a mrkve, 1 lžíce rostlinného oleje a ¼ čajové lžičky náhražky soli (u nás k dostání online výrobek z USA). Všechny ingredience uvařte a smíchejte dohromady.
    • Zkuste i jiné podobné recepty s kuřecím masem a rýží, nebo syrovou stravu.
    Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Dbejte o zdraví svého psa

  1. 1
    Dávejte svému psovi vitaminové doplňky. Vitamin B ovlivňuje hlavně enzymatický systém, který zvyšuje psovi chuť do jídla a energetický metabolizmus tuků, bílkovin a uhlohydrátů. Ve zkratce, napomáhá proměně tuků, bílkovin a uhlohydrátů (nebo jiných zdrojů energie) na energii, která je důležitá pro růst a udržení kondice. Přebytek energie způsobený zvýšenou chutí do jídla a jeho konzumací je pak proměněn na tuky a zabrání svalovému katabolizmu (úbytku svaloviny).
    • Jedním z dostupných přípravků na našem trhu je Beaphar Vitamin B-komplex.[4] Při dávkování vždy postupujte podle návodu na obalu.
    • Pro štěňata jsou doporučované multivitaminové doplňky (např. Aptus Multipuppy).
    • Další možností je vitaminová injekce. Nemáte-li možnost podávat svému psovi denně vitaminové doplňky, vezměte jej k veterináři na vitaminovou injekci. Dává se jedna injekce 1x týdně po dobu čtyř týdnů. Jestliže se ani potom psovi nezlepší chuť do jídla, další injekce nebudou pravděpodobně úspěšné.
  2. 2
    Odčervěte svého psa. Pravidelné odčervení je důležité, protože paraziti ucházející se o potravu dostupnou v jeho střevech způsobují zhoršení celkové tělesné kondice a tiše odčerpávají potřebné živiny. Pes s těžkou parazitární infekcí mívá nafouklé břicho, ale jeho kosti a žebra ztratí tukovou vrstvu.[5]
    • Na trhu existují různé přípravky k odčervení, například Caniverm či Zipyran. Existují tablety fungující na široké spektrum parazitů.
    • O dostupných odčervovacích přípravcích si promluvte s veterinářem. [6]
    • První odčervení psa se provádí 3x v po dobu 2 týdnů. Následně se podávají odčervovací tablety zpravidla v intervalu 6 měsíců.
  3. 3
    Dávejte svému psovi energetické doplňky. Psi, kteří jsou aktivní, pracují, kojí, často cestují nebo si zvykají na nový domov, bývají často hubení a nemají chuť do jídla. Těmto psům můžete podávat energetické doplňky, které jsou plné lehce stravitelných uhlohydrátů a vitaminů.
    • Jako příklad může sloužit třeba Aptus pasta pro doplnění energie.
    Reklama

Varování

  • Dávejte pozor, abyste svého psa nepřekrmovali. Psi s nadváhou obecně častěji trpí zdravotními problémy.
  • Podniknete-li výše popsané kroky a váš pes ani potom nepřibere na váze, vezměte ho neodkladně na prohlídku k veterináři.
Reklama

Reference

  1. Small Animal Internal Medicine. Nelson & Couto. Publisher: Mosby
  2. Small Animal Internal Medicine. Nelson & Couto. Publisher: Mosby
  3. Small Animal Internal Medicine. Nelson & Couto. Publisher: Mosby
  4. http://www.petsmart.com/dog/vitamins-supplements/cat-36-catid-100060)
  5. Small Animal Internal Medicine. Nelson & Couto. Publisher: Mosby
  6. https://www.zoetis.com.au/products/340/canexreg.aspx

O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautor od:
Veterinářka
Tento článek spoluautor od Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott, BVMS, MRCVS je veterinární lékařka s více než 30letou praxí ve veterinární chirurgii a doprovodné veterině. V roce 1987 promovala na University of Glasgow a získala titul z veterinárního lékařství a chirurgie. Pracuje na stejné zvířecí klinice ve svém rodném městě již více než 20 let. Tento článek byl zobrazen 9 265 krát
Reklama