Korely patří mezi nejmenší papoušky a jsou skvělými a inteligentními domácími mazlíčky. Jsou to společenští tvorové, kteří budou napodobovat váš hlas a budou vám rádi sedět na rameni. Tento článek vás naučí o korely pečovat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Kupte si vše potřebné

  1. 1
    Zamyslete se nad tím, zda je pro vás korela vhodným zvířátkem. Korely vyžadují každodenní péči, bývají dost hlasité a dělají nepořádek. Když se o ně budete dobře starat, budou žít i déle než dvacet let. Než se rozhodnete koupit si korelu, měli byste se zamyslet nad následujícími věcmi (a zapojit do diskuse všechny členy domácnosti):
    • Kolik peněz chci za zvíře utratit? Korely sice nejsou příliš drahé, ale potřebují velké klece a spoustu hraček a dalších věcí. Také s nimi budete muset chodit pravidelně k veterináři.
    • Kolik času se svojí korelou budu moci trávit? Pokud někdo nebude stále doma, korela se bude nudit a bude se cítit osaměle. Když si pořídíte dvě korely, nebudete jim muset věnovat tolik pozornost, ale stále se o ně budete muset dobře starat.
    • Bude mi vadit nepořádek a hluk? Korely sice nejsou extrémně hlučné, ale ráno a večer většinou křičí a dokážou udělat opravdu velký nepořádek. Pokud vám záleží na čistotě a nechcete, aby vás papoušek každé ráno budil, korela pravděpodobně nebude zvíře pro vás.
    • Jak dlouho se o zvíře budu moci starat? Protože se korely dožívají i dvaceti let, musíte si rozmyslet, zda papouškovi budete ochotni věnovat tolik času. Pokud chodíte na základní nebo na střední školu, zamyslete se nad tím, kdo se o vaše zvíře bude starat, až budete chodit na vysokou školu a nebudete stále doma.
  2. 2
    Kupte si klec. Klec by měla být alespoň 60 cm vysoká a alespoň 50 cm široká a 40 cm hluboká, ale lepší je pořídit větší klec. Dráty by od sebe neměly být dál než 2 cm. Ideální jsou nerezové klece. Zinek a olovo jsou pro ptáky jedovaté, takže si dejte pozor, aby dráty nebyly z těchto kovů. Protože korely rády lezou po kleci, měli byste koupit klec, která má alespoň několik horizontálních drátů. [1]
  3. 3
    Kupte si ostatní věci, které budete potřebovat. Korely potřebují hračky a další věci, aby se v kleci nenudily. Budete si muset koupit: [2] :
    • Dvě misky na potravu a jednu misku na vodu. Budete potřebovat jednu misku na suchou potravu a jednu misku na mokrou potravu (mokrá potrava je například ovoce, fazole atd.).
    • Povlak na klec, aby vám z ní nepadala semínka.
    • Spoustu bidélek a průlezek. Korely rády lezou a hrají si, takže když budou mít v kleci spoustu věcí, budou spokojené. Brzy si všimnete, že si korela jedno bidélko vybere jako domov (místo, kde bude spát).
    • Několik hraček. Kupte si několik hraček a střídejte je, aby se vaše korela nezačala nudit. Korely mají rády žvýkací hračky.
  4. 4
    Další věci (volitelné). Tyto věci si nemusíte kupovat za každou cenu, ale pomohou vám. Kupte si čistící potřeby, jako je odstraňovač výkalů, sépiovou kost, která je důležitá hlavně pro samice, které kladou neoplodněná vajíčka.

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Nákup a výcvik korely

  1. 1
    Zjistěte si o korelách co nejvíce informací. Než si budete korelu pořizovat, je důležité zjistit si toho co nejvíce. V tomto článku se dozvíte základní informace, ale doporučujeme zjistit si toho co nejvíce. Čtěte si články na internetu, zajděte si do knihovny a promluvte si s prodavači ve zverimexu. Kromě toho je dobré si najít i někoho, kdo má korelu doma a poskytne vám informace z první ruky.
  2. 2
    Kupte si korelu. Pravděpodobně vás bude lákat koupit si nejlevnějšího papouška, kterého najdete, ale nedoporučujeme kupovat si korelu ve zverimexu. Zvířata ve zverimexech nebývají vždy zdravá a většinou nejsou zvyklá na lidi (takže je těžší je ochočit). Můžete si koupit ručně krmené mládě od specializovaných chovatelů. Pokud jste začátečník, nikdy byste neměli korely krmit ručně.
    • Kupte si korelu z útulku. Než si budete papouška kupovat, doporučujeme nějakého adoptovat. Mnoho korel z útulků je zvyklých na lidi, ale pro začátečníky nejsou nejvhodnější, protože mohou mít zdravotní problémy a také mohou být nevychované.
    • Kupte si korelu od bývalého majitele. Někdy se stává, že se lidé musejí svých mazlíčků zbavit. Pokud majitel korelu neprodává proto, že jsou s ní problémy a podá vám informace o jejím zdravotním stavu, je takový nákup skvělou příležitostí, zejména pro začátečníky.
  3. 3
    Ochočte svého papouška. Pokud máte korelu již ochočenou, můžete tento krok přeskočit. Jednou z nejdůležitějších součástí ochočování korely je naučit ji zvyknout si na vaši přítomnost. Když si papouška přinesete domů, dejte ho do klece na místo, kde se pohybuje hodně lidí. Každý den u klece s papouškem seďte a tiše s ním mluvte, nebo na něho pískejte. Díky tomu si papoušek zvykne na vaši přítomnost a na váš hlas. [3]
    • Když papoušek začne přecházet na stranu klece, na které sedíte a zdá se, že mu nevadíte, začněte mu nabízet pamlsky (viz první krok následující sekce). Po týdnu otevřete dvířka klece a vezměte si do ruky pamlsek, aby si papoušek sedl na dvířka. Dalším krokem je dát si pamlsek do ruky a nechat korelu, aby ho z vaší dlaně snědla.
  4. 4
    Naučte korelu vlézt vám na ruku. Až budete mít papouška ochočeného a bude vám žrát z ruky, měli byste ho naučit vylézt vám na ruku. Postup závisí na tom, zda máte papouška, který hodně kouše, nebo zda je váš papoušek hodný. Nikdy korelu nenuťte, aby vám vlezla na ruku, protože by vás pravděpodobně kousla. [4]
    • Pokud máte papouška, který kouše: Pohybujte prsty rychle a jemně směrem k horní části jeho nohou, jako kdybyste sahali rukou do plamene svíčky. Papoušek vám automaticky vleze na ruku. Dejte mu pamlsek a hned ho pochvalte. Když vás začne agresivně kousat, přestaňte ho cvičit a zkuste to později.
    • Pokud máte papouška, který nekouše: Umístěte prst k bříšku papouška a mírně mu zatlačte na nožku. Papoušek by měl hned vlézt na vaši ruku. Když to udělá, pochvalte ho a dejte mu pamlsek. Příště ho to můžete učit i slovně. Nakonec se to naučí a bude poslouchat na povel.

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Jak pečovat o korelu

  1. 1
    Dopřejte papouškovi čas, aby si zvykl na nový domov. Pokud máte ručně krmené mládě, nebude mu to trvat déle než několik hodin. Nevycvičená mláďata ovšem potřebují několik dní na to, aby si zvykly na nové okolí. Během tohoto zvykání s papouškem nic nedělejte, ale opatrně mu čistěte klec a tiše s ním mluvte.
  2. 2
    Zdravě korelu krmte. Asi 70% potravy korely by měly tvořit granule pro ptáky. Semínka můžete korelám dávat jako pamlsky, ale nedávejte jim jich moc, protože jsou příliš tučná. Měli byste korelám dávat také zdravou zeleninu a někdy i ovoce – uvařené fazole nebo špagety jsou skvělými pamlsky. Když budete dávat korele ovoce a zeleninu, měli byste si vybrat organické druhy. Všechny plodiny byste měli nejprve pořádně umýt. [5]
    • Nedávejte korelám čokoládu, avokádo, alkohol, cibuli, houby, rajčata, kofein, nebo nevařené fazole, protože jsou pro ně toxické. Neměli byste jim dávat ani příliš sladká a tučná jídla.
    • Všechnu nesnězenou čerstvou potravu z klece vyndejte co nejdříve, aby se na ní nemnožily bakterie (a aby v kleci nebyl nepořádek).
  3. 3
    Zajistěte, aby měl papoušek stále čerstvou vodu. Měli byste korele měnit vodu každý den a měli byste kontrolovat, zda jí do vody nespadlo jídlo. Papouškovi dávejte k pití pouze takovou vodu, kterou byste pili sami. [6]
    • Při mytí misky používejte horkou vodu a trochu mýdla, aby se na misce nezačaly tvořit plísně.
  4. 4
    Jak držet korelu. Pokud máte korelu již ochočenou, nebo jste si ji sami ochočili, budete s ní muset trávit alespoň hodinu denně, aby zůstala krotká a přátelská. Pokud nemáte pro papouška „plenku“, měli byste ho držet nad ručníkem nebo alespoň v místnosti, ve které se dá snadno uklidit podlaha.
  5. 5
    Zjistěte, proč váš papoušek kouše. Když vás korela kousne, pravděpodobně budete smutní nebo naštvaní, ale je důležité si uvědomit, že korely koušou v situacích, kdy se cítí ohroženě. Nedělají to proto, že by vám chtěly ublížit. Zamyslete se nad tím, čím jste papouška vystrašili a zkuste to pro příště změnit. Pokud vás papoušek například kouše vždy, když ho chcete vzít do ruky, zkuste s ním zacházet trochu jemněji. Některé korely si také brání území a chovají se agresivně, když do klece strčíte ruku.
    • Pokud vás papoušek kouše mimo klec, dejte ho zpět do klece a počkejte, až se uklidní.
    • Pokud si vaše korela brání území, naučte ho vylézat na bidélko. Budete ho díky tomu moci vytáhnout z klece, místo abyste mu do klece strkali ruku.
  6. 6
    Naučte korelu mluvit a pískat. Samci jsou v mluvení a pískání lepší, ale i samice se mohou naučit pískat a někdy dokonce zvládnou i několik základních slov. Měli byste papouška učit nejprve mluvit a potom pískat. Mluvte se svojí korelou co nejčastěji a zkuste ho postupně učit jednoduchá slova. Začněte třeba slovem „máma“ a kdykoli přijdete ke kleci, opakujte toto slovo. Když uslyšíte papouška mluvit, ihned ho pochvalte a dejte mu pamlsek.
    • Naučit papouška pískat je v podstatě stejný postup – často před ním pískejte a když se o to bude pokoušet, chvalte ho.
  7. 7
    Jak poznat, že je papoušek nemocný. Protože korely své nemoci často skrývají, měli byste dávat velký pozor a pozorně je sledovat. Velmi nemocné korely sedí s načepýřeným peřím na dně klece. Pokud korela krvácí, je jasné, že je zraněná. Zde jsou známky nemocí:
    • Podrážděnost, kousání, častější spánek, snížení hmotnosti a nechutenství, odmítání jídla a pití, kašlání, kýchání, nepravidelné dýchání, bulky nebo otoky, záněty očí a zobáku, zastřené oči, padající hlava, křídla, nebo ocas.
  8. 8
    Pravidelně s papouškem choďte k veterináři. Měli byste svoji korelu brát jednou za rok na preventivní prohlídku. Kromě toho byste měli svému veterináři zavolat v každém případě, kdy zpozorujete některé z uvedených příznaků. Uvědomte si, že veterináři jsou sice drazí, ale papouškovi se může velmi rychle přitížit a nikdy není dobré čekat. Korely jsou velmi křehcí tvorové.
  9. 9
    Korely mohou mít noční běsy. Některé korely se bojí tmy a často v noci v kleci dělají hluk. Měli byste jim dát do místnosti s klecí noční lampičku a neměli byste jim na noc úplně zakrývat klec.
    • Až zjistíte, na kterém bidle bude vaše korela spát, měli byste dávat pozor, aby na tomto bidle nevisely žádné hračky. Kdyby se papoušek v noci vyděsil a zamotal by se do nějaké hračky, mohl by se vážně zranit.

Tipy

  • Zpívejte svému papouškovi, aby si zvyknul na váš hlas.
  • Korely potřebují spoustu pozornosti. Pokud celý den pracujete, měli byste si koupit alespoň dvě korely, aby se přes den nenudily.
  • Pokud je venku velké vedro, můžete korele dát do vody kostku ledu.
  • Neměli byste papoušky množit, pokud nevíte, jak na to. Mohli byste jim tím ublížit.
  • Pokud chcete, aby si váš papoušek zvykl na lidi, nedávejte ho do klece s jiným papouškem. Raději by komunikoval s ním, než s lidmi.
  • Na internetu najdete spoustu diskusních skupin pro majitele papoušků. Přihlaste se do nich a vyměňujte si dojmy s ostatními chovateli.
  • Chovejte se ke korelám jemně. Jsou to velmi křehcí tvorové.
  • Mějte klec s papouškem poblíž okna, ale ne přímo u okna. Žádné papoušky byste neměli mít ve sklepě nebo v tmavé místnosti. Mohla by se u nich projevit deprese a potíže s chováním.
  • Korely mají rády hlazení po hlavě proti směru růstu peří. Měli byste je hladit hlavně když línají.
  • Když budete korelu pouštět z klece, měli byste jí zastřihnout křídla, aby nevletěla do větráku, do vody v kuchyni, z okna atd. Se zastřihováním křídel vám pomohou veterináři nebo zkušení chovatelé.
  • Kupte si dvě korely, aby váš papoušek nebyl osamělý.


Varování

  • Nezapínejte větrák, když budete mít papouška venku z klece. Mohl by vám do něho vletět a zabít se.
  • Korely si rády hrají se zrcadly a s lesklými předměty. Neměli byste jim ale dávat žádná zrcadla so klece. Mysleli by si, že mají v kleci jiného papouška a byli by naštvaní, že tento papoušek nereaguje. Na chvíli z legrace je to v pořádku, ale když papoušek svůj odraz uvidí celý den, bude podrážděný.

O tomto wikiHow

Hayley Heartfield
Spoluautor od:
Specialista na ptáky
Tento článek spoluautor od Hayley Heartfield. Hayley Heartfield je odbornice na ptáky a majitelka společnosti About Birds, obchodu s domácími zvířaty v Montgomery County, Texas. Hayley se specializuje na péči o ptáky, jejich chování, výcvik a chov. Hayley studovala Animal Science na Texas A&M. About Birds nese mnoho druhů ptáků a nabízí služby v oblasti péče a stravování, jakož i výrobky pro péči o ptáky. Tento článek byl zobrazen 26 245 krát