Ve srovnání s ostatními druhy zeleniny jsou brambory fantastické. Se správnou technikou skladování vám kvalitní brambory vydrží i několik měsíců. Pokud budete znát zásady správného skladování brambor, dostanete z nich jen to nejlepší, ať už je koupíte v supermarketu nebo si je vypěstujete sami.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Skladování brambor

  1. 1
    Přeberte všechny brambory. Když si koupíte pytel brambor nebo je sesbíráte na zahradě, udělejte si pár minut času na to, abyste je důkladně protřídili. Hledejte brambory, které mají prasklou slupku, jsou otlačené, nebo mají jiné viditelné poškození. Takové brambory raději neuskladňujte – budou hnít rychleji, než nepoškozené brambory a mohou to navíc rozšířit i na zdravou zeleninu. Vyberte si tedy raději jednu z následujících možností:
    • Poškozené brambory během jednoho nebo dvou dnů spotřebujte. Předtím odkrájejte všechny poškozené části.
    • "Ošetřete" brambory, abyste poškození zvrátili a prodloužili jejich životnost po uskladnění. Přečtěte si tipy napsané dále v článku.
    • Silně poškozené nebo nahnilé brambory raději rovnou vyhoďte.
  2. 2
    Zdravé brambory uskladněte na tmavém, suchém místě. Jakmile vytřídíte poškozené brambory ze zdravých, dejte je na místo, kde nebudou vystaveny vlhku ani světlu. Ty mohou způsobit zezelenání brambor nebo jejich hnilobu. Dobrá místa pro skladování brambor jsou sklepy, sklípky nebo spodní skříňky v kuchyni.
    • Kromě toho je také důležité, aby byly brambory na dobře větraném místě. Většina brambor se prodává v síťovaných pytlích, které dovolují přístup vzduchu – přesně takové jsou nejvhodnější. Nedávejte brambory do vzduchotěsné nádoby.
    • Pokud jste brambory sami sklidili, snažte se je navrstvit do proutěných košů nebo dobře větraných krabic. Mezi každou vrstvu dejte list novin. Horní vrstvu také zakryjte novinami.
  3. 3
    Udržujte teplotu stabilně nízkou. Brambory nejdéle vydrží za teploty nižší, než je 10 stupňů Celsia.[1] Abyste dobu skladování maximálně prodloužili, brambory by měly zůstat v prostředí o teplotě 2 – 4°C. Chladná, tmavá místnost jako je například sklep nebo sklípek je obvykle nejvhodnější.
    • Mějte na paměti, že lednice je příliš studená pro uskladnění brambor a může pokazit jejich chuť. Čtěte dál a dozvíte se víc informací.[2]
  4. 4
    Čas od času brambory zkontrolujte, jestli se nekazí. Popsané metody uskladnění umožní brambory skladovat bez problému až několik měsíců. Je nicméně moudré každých několik týdnů brambory prohlédnout a případné "problémy" odstranit dřív, než naplno začnou. Jedna shnilá brambora dokáže nakazit všechny okolo ní, takže se napadených brambor raději zbavte dřív, než budou mít čas kontaminovat celou várku. Hledejte následující příznaky:
    • Zelenání: Brambory začnou nabírat zelenkavý nádech. Časem dužina brambor trochu změkne a bude vypadat lehce svraštělá. Často to způsobuje vystavení světlu. Pokud si všimnete, že brambory zelenají jen lehce, odkrojte tyto nazelenalé části slupky těsně před vařením.[3]
    • Výhonky: Malé "klíčky" které začínají vyrůstat z brambory. Většinou je doprovází změknutí a/nebo zezelenání. Pokud brambora není příliš měkká nebo zelená, jednoduše klíčky před vařením odstraňte.
    • Hniloba: Brambora se viditelně rozkládá - může zapáchat, být rozměklá a)nebo pokrytá plísní. Nahnilé brambory okamžitě vyhoďte a papír, kterého se dotýkaly, zahoďte také a nahraďte ho novým.
  5. 5
    Ošetřete brambory pro dlouhodobé uskladnění. Pokud chcete, aby vám brambory vydržely ještě déle, vyzkoušejte techniku, popsanou níže. Je to také dobrý způsob, jak zachránit lehce poškozené brambory, které by jinak byly náchylné k plísni a hnilobě - "ošetřené" brambory obvykle přežijí i drobné zářezy a otlačeniny. Jak ošetříte své brambory:
    • Položte brambory na vrstvu novin na chladném, tmavém místě.
    • Zvyšte teplotu na 10 – 15 stuňů Celsia, tedy lehce vyšší, než je normální teplota pro skladování.
    • Nechte brambory v klidu. Po přibližně dvou týdnech slupka brambor zesílí a vyschne. Oprašte z ní všechnu hlínu a nečistoty a uskladněte brambory stejně, jak bylo pospáno výše (budete samozřejmě muset o trochu snížit teplotu).
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Čemu se vyhnout

  1. 1
    Před uskladněním brambory nemyjte. I když vám možná připadá jako dobrý nápad brambory "očistit", protože budou méně náchylné k plísni a hnilobě, ale ve skutečnosti je to přesně naopak. Když brambory vystavíte vlhkosti, zkrátíte tím jejich dobu trvanlivosti a k chorobám budou mnohem náchylnější. Udržujte brambory maximálně suché jak před skladováním, tak během něj.[4]
    • Jsou-li brambory pokryté hlínou, nechte je uschnout a pak suchým kartáčem odstraňte největší hroudy. Můžete (a měli byste) brambory umýt až těsně před tím, než je budete vařit.
  2. 2
    Neskladujte brambory v lednici. Jak už bylo napsáno výše, lednice jsou pro skladování brambor příliš studené. Chlad uvnitř ledničky způsobuje, že škrob, obsažený v bramborách se přemění na cukr a zelenina tak nabere nepříjemně sladkou chuť. Chlad také negativně ovlivňuje barvu brambor.[5]
    • Pokud brambory dáte do lednice, nechte je před vařením pomalu dojít na pokojovou teplotu. Díky tomu se alespoň částečně zbavíte nežádoucího zabarvení (i když se ho pravděpodobně nezbavíte úplně).
  3. 3
    Neskladujte brambory jen tak v otevřeném prostoru. Jakmile je rozkrájíte, co nejdřív je uvařte. Odhalená dužina brambor nevydrží ve srovnání s tuhou slupkou zdaleka tolik. Pokud nemůžete brambory uvařit najednou, uskladněte je ve studené vodě, kterou nalijete asi 2 – 5 cm nad ně. Den či dva vydrží v lednici, aniž by ztratily svou konzistenci nebo barvu.[6]
  4. 4
    Neskladujte brambory poblíž ovoce. Mnoho druhů ovoce, například jablka, hrušky nebo banány vylučují chemikálii jménem etylen. Tento plyn podporuje zrání ovoce – jistě jste si už někdy všimli, že ovoce dozrává rychleji, když ho držíte blízko jedno u druhého. Etylen může zavinit, že brambory začnou předčasně vyhánět klíčky, proto raději ovoce udržujte od brambor odděleně.
    Reklama

Tipy

  • Pokud vám zbyly ještě na jaře nějaké brambory ze zahrady, použijte je jako sadbu brambor na příští rok. Přečtěte si článek o tom, jak si zasadit své brambory, třeba na wikihow.
  • Pokud brambory během uskladnění náhodou zesládnou, přesuňte je na teplejší (ale stále tmavé a suché) místo asi týden před plánovaným vařením. Cukry se začnou měnit zpátky na škroby a sladká chuť se trochu potlačí.[7]
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 624 krát
Kategorie: Techniky vaření
Reklama