Spoluautorem tohoto článku je Colleen Demling-Riley, CPDT-KA, CBCC-KA, CDBC, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný.
V tomto článku je 9 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 8 491 krát
Před pořízením psa do domácnosti je nutné vědět, jak se o něj starat. Musíte mu zajistit naplnění všech jeho potřeb, jak fyzických, tak duševních. To znamená poskytnout mu vyváženou stravu, čistou vodu na pití, přístřeší a možnost žít v bezpečném domově. To také znamená ujistit se, že pes bude šťastný, když si bude hrát, bude mít dostatek aktivit, které zaměstnají jeho mysl. Péče o psa je velká zodpovědnost a jeho vlastnictví není něco, do čeho bychom se měli vrhat bez uvážení, ačkoliv tento článek vám pomůže úspěšně vybudovat pouto lásky a důvěry s novým, důležitým členem rodiny.[1]
Postup
Část 1
Část 1 ze 5:Krmení psa
-
1Krmte svého psa kvalitním krmivem pro psy. Čtěte etiketu žrádla, které hodláte kupovat.[2] Prvních několik ingrediencí by měl být některý druh masa, ne produkty živočišného původu či obilí. Tím zajistíte, že krmivo bude obsahovat kvalitní bílkoviny, ne pouze náhražky.
- Nechte si krmivo doporučit svým veterinářem. Mohl by vás nasměrovat ke správnému druhu krmení pro štěně a také by vám mohl doporučit, jaké množství psovi dávat.
-
2Krmte svého psa podle tabulek. Je doporučeno krmit jej dvakrát denně. [3] Zjistěte, jaká je správná dávka krmiva, kterou by měl pes za den dostat, a rozdělte ji na dvě části. První částí ho nakrmte ráno, druhou večer.
- Ustálený časový rozvrh krmení vám také může pomoci při učení hygienických návyků v domácnosti. Pes obvykle potřebuje vyvenčit 20 – 30 minut po jídle.
-
3Zakažte si dávat psovi přílišné množství pamlsků či lidského jídla. Může to vést k nadváze nebo jiným zdravotním obtížím. Držte se pravidla, že odměny pes dostává pouze v případě, že s ním trénujete. Ano, může to být obtížné, hlavně když se na vás štěně kouká svýma psíma očima. Nicméně musíte odolat!
- Nekrmte svého psa jídlem, které je pro něj špatné. Existuje mnoho potravin, které nejenže nejsou pro psa vhodné, ale mohou pro něj být zdravotně závadné. Nedávejte mu čokoládu, avokádo, pečivo, rozinky, hroznové víno, cibuli nebo xylitol, což je nekalorické sladidlo.[4]
-
4Dávejte psovi vodu. Jídlo není jediná věc, kterou pes potřebuje k přežití. Voda je stejně, ne-li více, důležitá. Pes by měl mít neomezený přístup k vodě. To neznamená, že mu musíte zajistit vodu, pokud je to nemožné, například pokud jste v autě, ale pokud je to možné, měli byste mu nabídnout misku čisté pitné vody.
Část 2
Část 2 ze 5:Péče o zdraví psa
-
1Ujistěte se, že máte dobrého, důvěryhodného veterináře. Dobrý způsob, jak jej vybrat, je sledovat, zda odpovídá na vaše otázky bezprostředně a informovaně a také se zaměřit na to, jak se chová ke zvířeti. Budete muset chodit se svým psem na pravidelné prohlídky, takže pokud má váš veterinář příliš mnoho pacientů a bývá zarezervovaný, poohlédněte se po jiném. Nebojte se změnit veterináře, i pokud už jste se svým psem nějakého navštívili.[5]
- Pamatujte, že je dobré také zjistit, kde je veterinární ambulance otevřená 24 hodin denně a o víkendech.
-
2Nechte psa naočkovat. Veterinář vás poučí, jaké nemoci jsou ve vaší oblasti běžné a proti kterým je nutné psa očkovat. Běžně jsou očkování udržovány revakcinacemi, které mohou být jak roční, tak tříleté, záleží na konkrétní nemoci.
- Ve většině států je povinné očkování proti vzteklině. I pokud není povinné, je vhodné chránit svého psa (i sebe) před touto smrtelnou nemocí.
-
3Zvažte opatření psa ID čipem. Tento malý mikročip je injekčně vpraven pod kůži nad lopatky. Každý čip má jedinečné číslo a je registrován v databázi s kontaktními údaji. V případě, že se zvíře ztratí či je ukradeno, může být tento čip cestou k přiřazení zvířete k vašim údajům a prokázání vlastnictví.[6]
-
4Používejte pravidelně odčervovací přípravky. Je důležité psa pravidelně odčervovat přípravky proti oblým červům. Jak často pak záleží především na vašem životním stylu. Domácí psi jsou méně náchylní k začervení, než psi lovečtí, a také by vaše rozhodnutí, jak často odčervovat, měl ovlivnit názor veterináře. Psi s nízkým rizikem začervení jsou běžně odčervováni třikrát do roka, psi s vyšším rizikem mohou být odčervováni klidně každý měsíc.
- Zvažte i ostatní rizika, jako třeba srdeční červy.
- Užívejte preventivní přípravky proti blechám, případně i klíšťatům, pokud se ve vašem okolí vyskytují.
-
5Zvažte kastraci psa. Kastrace snižuje riziko závažných onemocnění, jako například rakovina mléčné žlázy (pokud je kastrace provedena před druhým háráním) a pyomery (hnis v děloze) u fen a agresi a prostatické onemocnění u psů. Je to také zodpovědný čin, pomáhá redukovat problém náhodného křížení a přrmnožrní.[7]
- Ale pozor, kastrace psa může také zvyšovat některá zdravotní rizika. Kastrovaný pes může být například náchylnější k některým typům rakoviny a problémům se štítnou žlázou, stejně jako k srdečním onemocněním. Zvažte ji tedy pečlivě.
-
6Zjednejte svému psovi zvířecí pojištění. Pokud byste měli problém s výdaji za zdravotní péči, vyberte peníze z pojistky. Výměnou za měsíční poplatek uhradí pojišťovna většinu nákladů na léčbu, když pes onemocní nebo se zraní, až do určitého limitu. Přesné podmínky a uhrazená částka se velice liší.
- Vše si zjistěte předem. Určete si, jak vysoké měsíční poplatky si můžete dovolit a prověřte si různé společnosti a jimi nabízené výše krytí nákladů.
Část 3
Část 3 ze 5:Kartáčování psa
-
1Kartáčujte svého psa. Frekvence kartáčování se široce liší, záleží na plemeni a na tom, jak moc líná. Pravidelným kartáčováním svého psa snížíte míru línání a získáte tím šanci zkontrolovat ho po jeho tělesné stránce. Cílem je udržet srst v dobrém stavu a bez smotků. Může se vám hodit kombinovaný kartáč a hřeben k rozčesávání a prevenci zacuchané srsti.
- Pokud váš pes hodně líná, zverimexy nabízejí šampony proti línání. Koupejte svého psa jednou týdně, dokud se míra línání nesníží.
-
2Udržujte srst čistou. Zanedbaná srst může vést k sekundárním kožním infekcím, takže je důležité svého psa koupat a mýt jemným psím šamponem, pokud se hodně zašpiní. Většinu psů není třeba koupat častěji než jednou měsíčně, to se však může různě lišit v souvislosti s plemenem či s druhem aktivit jaké vykonává.[8]
- Vězte, že srst vašeho psa může růst a může tedy být potřeba nechat ji zastřihnout, neboli trimovat. Pokud srst naroste příliš, může psa dráždit například mezi prsty, nebo bránit ve výhledu. Navíc pes může snadno nasbírat nečistoty, jako například trávu či větvičky, což mu může způsobit nepohodlí.
-
3Drápky psa by měly být zastřiženy. Stříhání drápků může být obtížné, ale je důležité pro udržení zdraví jeho tlapek. Postupujte pomalu a klidně, dávejte pozor, abyste nestříhali příliš blízko k začátku nehtu, do jeho živé a tedy citlivé části. Pokud ho střihnete do živé části, dalším pokusům o stříhání v budoucnosti se bude pes hodně bránit
- Spojujte svému psovi stříhání drápků s něčím pozitivním. Dejte mu po stříhání pamlsek, nebo ho vezměte na výlet do parku. Ať se děje cokoliv, zůstaňte během stříhání pozitivní, ať je stříhání jakkoli obtížné.
Část 4
Část 4 ze 5:Cvičení, socializace a hrátky se psem
-
1Zajistěte svému psovi dostatek pohybu. Množství pohybu záleží na rase psa. Malého psa snadno unavíte hrou či aportováním, kdežto takový labradorský retrívr potřebuje pořádnou, dlouhou procházku, alespoň 30-45 minut dlouhou, dvakrát denně. Také můžete mít psa, který vyžaduje spoustu pohybu a nikdy se neunaví, například teriéři jsou často schopní běhat celý den bez únavy.[9]
- Hodně pohybu pomůže spálit přebytečnou energii, jejíž nahromadění může vyústit v problémové chování, jako okusování, hrabání či štěkání.
- Berte svého psa na procházky. Je vhodné jít na dvě malé, či na jednu opravdu dlouhou procházku denně. Délka těchto procházek se samozřejmě liší v závislosti na plemeni psa.
- Nikdo si nepřeje, aby mu utekl pes. Pokud máte zahradu a necháváte svého psa venku samotného, ujistěte se, že je zahrada dobře oplocená, a že je plot dostatečně vysoký na to, aby ho pes nepřeskočil.
-
2Stimulujte mysl svého psa tréninkem za použití odměn. Stejně jako lidé, i psi se mohou nudit. Aby mohli vést šťastný život, potřebují psi mentální stimulaci. Ta může být ve formě trénování poslušnosti. Je důležité, aby pes uměl sednout, zůstat, či přiběhnout na povel.
- Většina psů si užívá při trénování pozornost svého pána, takže tréninky mohou pomoci k vybudování vztahu a důvěry. Pokud použijete pozitivní metodu tréninku, kdy je odměňováno jen korektní chování a trestu se neužívá, dojem psa z tohoto tréninku bude velmi šťastný a pozitivní.[10]
- Cvičte zhruba 10-20 minut, dvakrát denně, podle toho, po jak dlouhou dobu je pes schopen se soustředit. Vždy se pokuste zakončit trénink pozitivně.
- Odměňte svého psa pokaždé, kdy uposlechne povel. Můžete používat malé pamlsky (pozor ať svého psa nepřekrmujete) nebo ho můžete jednoduše zahrnout láskou, když udělá něco správně. Volba odměny záleží na tom, co psa nejlépe motivuje.[11]
-
3Socializujte svého psa. Psi potřebují být od mala hodně socializovaní, aby v dospělosti byli vyrovnaní. Od prvních několika týdnů věku seznamujte štěně s co nejvíce novými lidmi, zážitky, zvuky a pachy. S čím se seznámí během prvních osmnácti týdnů svého života (poté se dveře socializaci uzavřou), to bude většinou považovat za normální a neděsivé v budoucnosti.[12]
- Pokud se k vám pes dostane už jako dospělý, stále jej seznamujte s novými zážitky. Dávejte si záležet, abyste ho nepřetížili a nestal se bázlivým, když se nebude cítit příjemně. To vyžaduje citlivé zacházení, když psa seznamujete s děsuplným předmětem a to i z takové vzdálenosti, kdy ho ještě neděsí. Odměňte ho za to, že je klidný a postupně přibližujte objekt, při neustálém odměňování tak, abyste vytvořili pozitivní asociace s daným předmětem.
-
4Umožněte svému psu, aby si mohl hrát a chovat se tak, jak je přirozené pro jeho plemeno. Například lovečtí psi, jako například baseti či bloodhoundi, milují sledování pachové stopy. Dovolte svému psu pořádně si očichat své okolí. To můžete dokonce přeměnit v hru, kde vyrobíte pachovou stopu a necháte ho ji následovat.
Část 5
Část 5 ze 5:Výchova psa s respektem a láskou
-
1Zaregistrujte svého psa a dejte mu známku na obojek. To mu pomůže vrátit se domů, pokud se ztratí či budete jinak odloučeni. Každý stát má jiné zákony upravující vlastnictví psů. Místní útulek pro zvířata nebo veterinární ordinace je dobrým místem, kde se zeptat, co vše musíte pro registraci psa udělat a zda je nutné, aby nosil obojek se známkou nepřetržitě. Uvědomte si také, že některé státy mají předpisy pro držení tak řečených „nebezpečných“ plemen, jako je pitbul nebo některá obranářská plemena.[13]
-
2Zacházejte se svým psem s respektem. Nikdy jej netrestejte fyzickou silou, nebo jej jakkoliv neponižujte. To zahrnuje i dát svému psovi uctivé jméno, raději než jméno jako je „Psycho“ nebo „Zabiják“, které může ovlivnit to, jak se k němu ostatní lidé budou chovat.
- Pokud se váš pes zachová špatně, vždy si zpětně projděte situaci a zamyslete se, jak vaše činy nebo naopak nečinnost přispěly k tomu, co udělal.
-
3Pamatujte, že základní psí potřeby musí být naplňovány. Například se potřebuje pravidelně vyprazdňovat, aniž by musel znečistit interiér či sebe samotného. Je nelidské držet psa hodiny zavřeného v kotci bez kontaktu s člověkem či možnosti se vyprázdnit.[14]
-
4Ujistěte se, že má pes přístup k pohodlnému místu na spaní a že není vystaven extrémním teplotám. Nechávat psa venku v parném létě, či mrazivé zimě bez řádné ochrany mu můžu ublížit, či ho zabít. Nejlepší je mít psa za takových podmínek uvnitř, ale pokud to není možné, ujistěte se, že má přístup do dobré psí boudy a k dispozici dostatek vody.[15]
-
5Vytvořte si se svým psem pouto vzájemné lásky a respektu. Psi vás budou milovat navždy, pokud s nimi budete zacházet správně. Travte se svým psem čas, poznávejte jeho osobnost a to, co ho dělá šťastným. Čím více času se svým psem strávíte, tím více spokojený bude váš společný život.
- Ať se děje cokoliv, „nikdy“ svého psa neuhoďte nebo jakkoliv jinak netýrejte. Nejhorší trest pro psa je, když na něj křičíte poté, co už něco udělal. Nechápe, za co je trestán, protože daný čin již dávno zapomněl.
Tipy
- Pravidelně kontrolujte webové stránky organizace FDA pro recenze na zvířecí krmivo.
Varování
- Nikdy svého psa neuhoďte. Je to kruté a docílíte jen toho, že se vás pes bude bát. Místo toho zkuste dát svůj nesouhlas najevo odepřením odměn. Používejte místo trestů pozitivní posilování k upevnění správného chování.
- Vnímejte chování svého psa. Psi často dávají najevo, pokud něco není v pořádku. Pokud si všimnete změny v chování psa nebo začne vypadat znepokojeně, vezměte jej pro jistotu na kontrolu k veterináři.
Věci, které budete potřebovat
- Klec či textilní přepravku
- Psí pelíšek nebo deku
- Jídlo pro psa
- Vodu
- Misky na jídlo a vodu
- Veterinární péče, jako je očkování
- Psí hřeben nebo kartáč
- Psí šampon
- Knížku či manuál o výchově psa
- Psí odměny
- Vodítko a obojek
Reference
- ↑ http://www.humanesociety.org/animals/dogs/tips/dog_care_essentials.html?referrer=https://www.google.co.uk/
- ↑ https://www.cesarsway.com/dog-care/nutrition/dog-nutrition-a-to-z
- ↑ https://www.aspca.org/pet-care/dog-care/feeding-your-adult-dog
- ↑ https://www.aspca.org/pet-care/virtual-pet-behaviorist/dog-behavior/foods-are-hazardous-dogs
- ↑ http://www.rspca.org.uk/adviceandwelfare/pets/dogs
- ↑ http://www.humanesociety.org/animals/dogs/tips/dog_care_essentials.html?referrer=https://www.google.co.uk/
- ↑ http://www.rspca.org.uk/adviceandwelfare/pets/dogs
- ↑ https://www.aspca.org/pet-care/virtual-pet-behaviorist/dog-behavior/bathing-your-dog
- ↑ http://www.peta.org/living/companion-animals/caring-animal-companions/dogs/
- ↑ https://www.petfinder.com/dogs/dog-training/dog-training-tips/
- ↑ https://www.aspca.org/pet-care/virtual-pet-behaviorist/dog-behavior/training-your-dog
- ↑ http://www.rspca.org.uk/adviceandwelfare/pets/dogs
- ↑ http://www.humanesociety.org/animals/dogs/tips/dog_care_essentials.html?referrer=https://www.google.co.uk/
- ↑ http://www.peta.org/living/companion-animals/caring-animal-companions/dogs/
- ↑ http://www.peta.org/living/companion-animals/caring-animal-companions/dogs/