Udržování piercingu v čistotě je nesmírně důležité pro urychlení procesu hojení a zabránění vniknutí infekce. Čištění propíchnutého nosu je naštěstí velmi snadná činnost a navíc nezabere ani moc času. Takže dost výmluv a přejděte rovnou ke kroku č.1!

Část 1
Část 1 ze 2:
Čištění piercingu

  1. 1
    Piercing čistěte 2x denně. Jednou ráno a jednou večer. A to až do doby, dokud se úplně nezahojí. Nedostatečně vyčištěný piercing se může zanítit a chytnout infekci. Naopak přehnaná péče může vést k poškození tkáně a hojení se tak zbytečně prodlouží.
  2. 2
    Připravte si solný roztok. Solný roztok je nejjednodušším řešením, jak piercing čistit. Rozmíchejte ¼ lžičky nejodizované soli v 200 ml teplé vody. Takový roztok se dá sehnat i v lékárnách.
  3. 3
    Umyjte si ruce. Naprostou nezbytností, než se vaše ruce dostanou do kontaktu s piercingem (v podstatě otevřenou ranou), je jejich důkladné umytí za použití antibakteriálního mýdla. Bakterie přenesené z nemytých rukou by způsobily nepříjemnou infekci.
  4. 4
    Namočte v roztoku čistý vatový tampon. Jemně ho přiložte k vpichu na nose a 3-4 minuty přidržte. Buďte opatrní při sundavání tamponu, aby se nepřilepil nebo nezachytil za šperkem.
  5. 5
    Jemně osušte. Použít můžete čistý kapesník, vatový tamponek nebo papírový ubrousek. Nepoužívejte obyčejný ručník, může být plný bakterií.
    • Pokud uvidíte, že se na piercingu vytvoří jakási krusta, odolejte nutkání ji odstranit. Krusta je způsob, jakým vaše tělo chrání piercing
  6. 6
    Pro podporu hojení použijte trochu levandulového oleje. Levandulový olej lubrikuje piercing, snižuje citlivost a podporuje hojení. Po vyčištění naneste na piercing trochu levandulového oleje pomocí hadříku, který nepouští vlákna.
    • Otočte uzávěrem nebo otáčejte kroužkem, aby se olej dostal dovnitř piercingu, a poté setřete přebytek čistým kapesníčkem (jinak by mohl podráždit pokožku).
    • Levandulový olej je dnes k dostání poměrně běžně v obchodech se zdravou výživou, v lékárnách, ale i v obyčejném supermarketu. Ujistěte se, že kupujete kvalitní výrobek.[1]
    • Vyhněte se použití jakéhokoli materiálu s vlákny, která se mohou zachytit v piercingu. Patří sem vatové tyčinky, vatové tampony, ubrousky a toaletní papír.[2]
    Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Čeho se vyvarovat

  1. 1
    Vyhněte se agresivním antiseptickým prostředkům. Některé z nich, jako např. Bactin, peroxid vodíku, alkohol nebo tea tree olej, nejsou pro čištění piercingu vhodné. Můžou totiž kůži podráždit nebo poškodit a značně tak prodloužit hojení.
  2. 2
    Nepoužívejte k zakrytí zarudlého piercingu make-up. Piercing by se ucpal a dostala by se do něj infekce. To samé platí pro opalovací krémy a další kosmetické produkty.[3]
  3. 3
    Šperk v žádném případě nevyndavejte, dokud nebude místo vpichu úplně zahojené. Čerstvě propíchnutý nos se dokáže po vyndání šperku zacelit do několika hodin.
    • Snaha nacpat šperk po vyndání zpět na místo může přivodit bolest, zánět a infekci.
    • Proto opravdu se šperkem do doby plného zahojení nemanipulujte. Průměrně hojení trvá 12-24 týdnů.
  4. 4
    Vyhněte se koupelím, vířivkám a bazénům. Nenamáčejte piercing v podobných prostorách. Bývají plné bakterií. Je-li to nezbytné, můžete použít volně dotupné voděodolné obvazy nebo náplasti.[4]
  5. 5
    Spěte v čistém povlečení. Špinavý povlak na polštář je dalším potencionálním zdrojem bakterií a je proto důležité povlečení pravidelně měnit.
    • Užitečným trikem, jak se vyhnout neustálému čištění polštáře, je jednu noc přikrýt polštář čistým tričkem. druhou noc otočte polštář, třetí noc otočte tričko naruby a znovu do něj zakryjte polštář, čtvrtou noc polštář znovu otočte. Tímto způsobem vám jediné čisté tričko (lze to provést i s povlakem na polštář) poskytne čistý polštář na 4 dny.
  6. 6
    Není-li to nezbytné, piercingu se nedotýkejte a nehrajte si s ním. Výjimkou je každodenní proces čištění. I přesto se šperkem zbytečně nemanipulujte.
    Reklama

Tipy

  • Nešťourejte se prstem v nose. Hrozí riziko zanesení bakterií.
  • Horká sprcha pomůže uvolnit zaschlou krustu v okolí piercingu.
  • Neprovádějte očistu více než 3x denně. Piercing by mohl vyschnout a způsobit tak infekci.
Reklama

Varování

  • Za žádných okolností nestrhávejte strupy (ať už to může být jakkoli lákavé). Hrozí infekce.
  • Vždy pro čištění použijte čistou vatu. Roztírání bakterií po celém nose by vám rozhodně neprospělo.
  • Nepoužívejte stříbrné zacvakávací kroužky místo piercingu. Jsou nebezpečné, protože vám mohou trvale zabarvit nosní dírku a mohou také způsobit alergickou reakci.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Antibakteriální mýdlo.
  • Solný roztok.
  • Vatové tyčinky, tampony, ubrousky.
  • Levandulový olej.
  • Čistý plastikový hrnek nebo kelímek.
  • Teplá voda.

O tomto wikiHow

Roger Rodriguez
Spoluautor od:
Specialista na piercing
Tento článek spoluautor od Roger Rodriguez. Roger Rodriguez, známý také jako Roger Rabb!t, je vlastníkem piercingového studia Ancient Adornments Body Piercing, se sídlem v Los Angeles v Kalifornii. S více než 25 lety zkušeností s piercingem se Roger stal spoluvlastníkem několika piercingových studií, jako je ENVY Body Piercing a Rebel Rebel Ear Piercing, a umění piercingu vyučuje v Ancient Adornments. Je členem Asociace profesionálních piercerů (APP). Tento článek byl zobrazen 22 773 krát
Reklama