Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 6 631 krát
Jste součástí mladého startupu, který připravuje nový produkt, jehož cílem je změnit určité odvětví. Nebo pracujete na marketingovém oddělení nějaké společnosti, kde se snažíte vymyslet jedinečný marketingový plán pro nějaký produkt z vašeho katalogu. Ať už je vaše role ve světe byznysu jakákoliv, tak pokud máte na starosti prodej nějakého produktu, tak vždy bude chtít najít způsob, jak zvýšit jeho prodej a vybudovat značku pomocí inteligentní a vyrovnané reklamy. Pro ten správný začátek tedy běžte na krok 1!
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:Optimalizace reklamní strategie
-
1Vždy se snažte zvýšit poptávku po vašem produktu. Především vyzkoušejte navrhnout vaši reklamu tak, aby zvýšila potřebu nebo touhu po vašem produktu na trhu. Neexistuje žádný zaručený způsob, jak toho dosáhnout – můžete se, například, rozhodnout, že zvýšíte povědomí o vašem produktu pomocí reklamní kampaně, speciální výhodné nabídky nebo přidáním bonusu k vašemu produktu či pomocí PR v médiích. Často se stává, že efektivní reklama bude zahrnovat všechny tři (nebo více) zmíněné prvky. Nehledě na to, jaký způsob zvolíte, mějte neustále na vědomí váš konečný cíl: Chcete, aby vaši zákazníci chtěli váš produkt.
-
2Prezentujte všechny informace stručně a jasně. Moderní zákazníci jsou konstantně bombardováni reklamou a nejrůznějšími informacemi, které se snaží propagovat nejrůznější produkty a společnosti. Proto se doba jejich pozornosti výrazně zkrátila a obvykle reagují na reklamu na nové produkty s cynismem. Snažte se, aby všechna vaše snaha o propagaci byla jasná, rychlá a informativní, aniž by se jednalo o reklamu příliš zahuštěnou informacemi. Snažte se upřednostnit ty nejdůležitější informace o vašem produktu – především jde o cokoliv, co váš produkt ukáže jako lepší než ostatní konkurenční produkty.
- Zapamatujte si, že krátká a zapamatovatelná reklama je mnohem efektivnější vůči vašemu rozpočtu, než zapamatovatelná, ale dlouhá reklama.
-
3Snažte se odlišit váš produkt od konkurence. Jak již bylo zmíněno, budete se snažit ve vaší reklamě zdůraznit, proč je váš produkt lepší než jiný konkurenční produkt. Nabízí nějaké nové, skvělé prvky? Je lépe vyrobený? Ušetří vašim zákazníkům čas? Peníze? Úsilí? Zákazníci nechtějí kupovat dva stejné produkty, takže se snažte, aby bylo zcela jasné, že váš produkt je pro ně tou lepší volbou.
-
4Znejte své zákazníky. Přemýšlejte nad reklamou jako nad uměním. Stejně jako malíři, hudebníci, spisovatelé a herci musí porozumět svému publiku, aby dosáhli požadovaného efektu na jejich emoce, tak vy také, jako marketér, musíte porozumět svým zákazníkům. Kdo jsou? Jak bohatí jsou? Jaké vedou životy? Před tím, než začnete s propagováním vašeho produktu, tak obvykle budete potřebovat provést marketingový průzkum. Díky němu si budete jistí, že vaše reklama je cílena na tu správnou demografickou skupinu.
- Různé druhy zákazníků mohou (a obvykle tomu i tak je) jinak reagovat na nejrůznější druhy reklamy. Například řekněme, že se snažíte propagovat novou značku piva na hudebním festivalu se spoustou koncertů. Vaše společnost chce dané pivo cílit na mladé začínající profesionálky. V tomto případě je tedy dobrým řešením sponzorovat některý z koncertů. Je však důležité daný koncert vybrat opatrně, protože sponzorovat kapelu, která je slavná pro mizogynní texty, je recept na PR katastrofu.
-
5Doplňte vaši propagační snahu chytrými PR metodami. Úspěšná reklamní strategie vám zvýší viditelnost a povědomí o vaší značce. Pokud však zanedbáte PR, tak vaše zvýšená viditelnost se stane přítěží, ne přínosem. Chcete, aby vaše reklama sloužila jako upozornění na výhody vašeho produktu, ne na jeho nedostatky – dobré PR je tedy nezbytné. Dole je několik věcí, o které se snaží skvělé PR strategie:
- Pozitivní pokrytí v médiích
- Zvýšená angažovanost v dané komunitě
- Efektivní reklama a partnerství napříč médii
- Rychlé, profesionální reakce na krize a negativní zprávy v médiích
Část 2
Část 2 ze 3:Inzerujte váš produkt
-
1Pokud to jde, tak si kupte reklamní prostor (nebo čas) v tradičních médiích. Internet sice absolutně změnil reklamní proces, ale tradiční reklama stále není mrtvá – pouze soutěží s internetem o čas a pozornost zákazníků. Pokud vaše společnost je zavedená a výdělečná, tak je vhodné na reklamu zvážit použití nedigitálních médií. Je to sice téměř vždy drahá záležitost, takže si před koupením reklamního prostoru či času ověřte, kdo se s největší pravděpodobností bude dívat nebo uslyší vaši reklamu. Dole je několik běžných míst, kde můžete zveřejnit vaši reklamu:
- Noviny/magazíny – Reklamy jsou zde výhradně vizuální, takže se zaměřte na přitažlivé obrázky. Cena reklamy je většinou založena na její velikosti – celá stránka je většinou nejdražší.
- Billboardy – Stejně jako u novin a magazínů, billboardy jsou výhradně vizuální – pouze větší. Řidiči většinou mají čas se podívat na billboard jen na jednu nebo dvě sekundy, takže se snažte předat vaši zprávu co nejjednodušeji.
- Televize – Reklamy zahrnují audio-vizuální prvky. Existuje mnoho možností, ale krátké reklamy jsou většinou levnější, takže se snažte udělat vaši reklamu co nejjednodušší. Můžete říct nějaký rychlý příběh, použít vtip nebo jednoduše pozitivně porovnat váš produkt s ostatními.
- Rádio – Reklamy jsou pouze zvukové, takže budete muset být kreativní, abyste efektivně předali danou zprávu vašemu zákazníkovi. Chytlavé slogany nebo melodie jsou většinou nejlepším řešením.
-
2Dejte se do online reklamy. Z internetu se stalo obrovské médium vhodné na reklamu. I dnes, spoustu dekád po jeho vzniku, se marketéři stále nenaučili, jak dělat online reklamu, což vám nabízí spoustu prostoru pro kreativitu. Bohužel, nevýhodou online reklamy je, že spousta zákazníků se striktně vyhýbá reklamě jejím blokováním, používáním filtrů na spam a dalších triků, které tak odstraní většinu reklamy z jejich pohybu po internetu. Dole je několik (dobrých a špatných) příležitostí na placenou online reklamu:
- Pop-up (vyskakovací) reklama – Notoricky otravná pop-up reklama (a její varianty) je okno, které "vyskočí", když se uživatel dostane na stránku, kde daná reklama je. Jelikož tento druh reklamy je většinou vnímán jako otravný a obecně nepřínosný, tak je vyvíjeno spousta snahy, jak takové reklamě zamezit. Proto je nejlepší tento druh reklamy ani nepoužívat.
- Bannery – Stejně jako reklamy v magazínech, tyto reklamy doplňují obsah na stránce. Nejsou sice tak otravné jako pop-up reklama, ale stále je spousta blokačních softwarů blokuje.
- Reklamy ve vyhledávačích – Tyto reklamy se zobrazují nahoře (nebo podél) výsledků vyhledávání poté, co potenciální zákazník dal vyhledávat klíčová slova pro daný produkt. Některé vyhledávače nabízejí vyplácení založené na výsledcích – to znamená, že pouze potřebujete sehnat lidi, aby klikali na vaši reklamu [1] - takže je tato reklama často lepší možností, než ostatní druhy placené reklamy.
-
3Vyhledejte si možnosti reklamy zdarma (či velmi levně). Proč platit za reklamu, když ji můžete udělat i zadarmo? Ne všechna reklama stojí peníze, takže jakákoliv začínající či chudá společnost, by měla zvážit své možnosti v rámci levné reklamy. Dole je několik tipů jak mít reklamu (téměř) zadarmo:
- Sociální média – Účet na Facebooku si lze založit zdarma (a i na většinu ostatních sociálních médií) a ani to vaši společnost nic nestojí udržovat svoji přítomnost na těchto sítích (to však nezahrnuje výdaje za zaměstnance, kteří mají na starosti sociální média).
- Letáky – Kromě výdajů za vytisknutí materiálů, tak distribuce letáků může být velmi levným způsobem, jak o vašem novém produktu rozšířit povědomí mezi lidmi. Je to také příležitost, jak dodat vašemu produktu lidskou tvář (vaši) a dostat se do osobního kontaktu se zákazníky.
- Sponzorování charitativních organizací a akcí – Spousta charitativních a neziskových organizací (jako je, například, školní rádio) se snaží získat sponzory, kteří by přispěli na jejich chod a výdaje. Výměnou za to, tyto organizace obvykle nabízejí reklamu zdarma. Abyste z této možnosti vytěžili co nejvíce, tak hledejte organizace, které hledají poměrně malé příspěvky, jako je malá suma peněz nebo nějaké vybavení, které už nepotřebujete.
-
4Zaujměte zákazníkovu pozornost. Většina zákazníků je denně vystavena takovému množství reklamy, že už se naučila reklamu nevnímat. Tím pádem je důležité udělat co nejvíce pro to, aby jste navrhli reklamu, která opravdu zaujme jejich pozornost. Neexistuje zaručený způsob, jak toho dosáhnout – existuje však více možností, než stylový design, vynikající obsah a zajímavé obrázky.
- Především se snažte být jedineční. Nikdy nechcete platit za reklamu, která se může plést s konkurencí. Udělejte něco jinak – něco, co si vaši zákazníci budou pamatovat.
- Dobrým příkladem jsou stylové reklamy od Applu. Jejich reklamy jsou zajímavé a stylové.
-
5Spojte váš produkt s nějakým zapamatovatelným sloganem nebo melodií. Skvělým způsobem, jak zvýšit šance na úspěch vaší reklamní kampaně, je vytvořit chytlavou melodii či zapamatovatelný slogan. Slogany a melodie fungují jako mnemonické pomůcky, díky kterým si vaši zákazníci lépe zapamatují daný produkt. Použijete-li takovou reklamu inteligentně, tak je vysoká pravděpodobnost, že zvýšíte prodej a věrnost vaší značce!
- Příkladem může být McDonald’s a jejich slogan "I'm lovin' it". Tento slogan je krátký, ale okamžitě rozpoznatelný, což McDonald’s zaručuje obrovskou rozpoznatelnost značky na trhu.
Část 3
Část 3 ze 3:Vytvořte motivaci k nákupu
-
1Nabídněte speciální výhodné nabídky. Pokud jde o reklamu na nějaký produkt, tak potenciální zákazníci mohou být velmi podezřívaví vůči psychologickým trikům. Jeden z nejefektivnějších triků je však vytvoření "falešného pocitu urgentnosti". Nabídnutím výhodné nabídky pro váš produkt v rámci nějaké limitované edice, můžete dosáhnout toho, že zákazníci si koupí váš produkt i přesto, že normálně by to neudělali. Obvykle lidé nesnáší, když mají pocit, že mohou "přijít" o tak výhodnou nabídku či nějaký speciální "bonus", takže s větší pravděpodobností okamžitě daný produkt koupí. Dole je několik nápadů na výhodné nabídky:
- Sleva – Velmi přímočaré. V podstatě říkáte svému zákazníkovi, "pokud tento produkt nekoupíte dnes, tak zítra za stejně peněz získáte méně“.
- Kupte x a získejte y zdarma. Nabídněte zákazníkovi nějakou odměnu (může se jednat o více vašeho produktu nebo i o úplně jiný produkt), pokud si koupí určité množství daného produktu. Jedná se o dobrý způsob, jak se zbavit špatně prodávajícího se produktu, abyste mohli získat více prostoru pro nové produkty, jelikož to navnadí zákazníky koupit toho více než normálně.
- Garance – Limitovaná nabídka nějaké speciální (nebo prodloužené) garance je skvělý způsob propagace. Nejen, že tak vytvoříte u zákazníka popud k rychlé akci, ale také skvěle demonstrujete důvěru v kvalitu vašeho produktu.
- Vrácení peněz – Pokud dáte zodpovědnost na zpětné vyžadování slevy na bedra zákazníka, můžete ušetřit peníze za další výhodné nabídky, protože spousta zákazníků na nabídku vrácení peněz zapomene nebo ji nebude vyžadovat.
-
2Zobrazte hodnotu daného produktu na jeho obalu. V některých situacích, jako v obchodě s potravinami, se zákazníci rozhodují, jaký produkt koupit, přímo na místě – před regály se spoustou konkurenčních produktů. V těchto případech je vhodné navrhnout chytrý obal, který výrazně pomůže prodeji daného produktu. Stručně a jasně na obalu uveďte výhody vašeho produktu (v porovnání s vaší konkurencí), aniž byste zhoršili design daného obalu.
- V obchodě s potravinami je spousta produktů, které demonstrují svoji hodnotu zvýrazněním faktu, že nabízejí více produktu za méně peněz.
-
3Propagujte více produktů najednou. Proč prodávat jeden produkt, když můžete prodat dva? I když je reklama, která je zaměřená na jeden produkt, velice efektivní, tak byste měli zvážit i možnost použití více produktů v rámci stejné reklamy. Pokud to tak uděláte, tak zdůrazněte výhodu používání více produktů od jedné značky. Jste-li úspěšní, tak můžete vybudovat koncept "produktové řady", díky čemuž zvýšíte množství navracejících se zákazníků.
-
4Nabídněte vzorky. Nic nedokazuje vaši důvěru ve váš produkt více, než nabídnutí vzorku zdarma. Navíc, zákazník si spíš koupí váš produkt, pokud jej již má ověřený. Pokud to pro vás není příliš drahé, tak zvažte zahrnutí vzorků do vaší kampaně.
- "Vzorek" se nepoužívá nutně pouze u potravin – stejný princip se dá použít u nepoživatelných věcí. Například, pokud prodáváte auta, tak můžete nabídnout testovací jízdy.
-
5Odměňte své věrné zákazníky. Pokud máte k tomu příležitost, tak proč byste nemohli proměnit nového zákazníka v zákazníka věrného vaší značce na celý život? Nabízení slev, výhodných nabídek a speciálních výhod vašim věrným zákazníkům je skvělý způsob jak podnítit navracení k vaší značce a udržení si vašich stálých zákazníků. Stejně jako chcete demonstrovat hodnotu vašeho produktu zákazníkovi, tak budete chtít demonstrovat hodnotu vašeho zákazníka pro vaši společnost.
- Například, pokud máte restauraci nebo kavárnu, tak můžete použít "věrnostní" karty, díky kterým dáte svým stálým zákazníkům další důvod k návratu do vašeho podniku – např. za každou desátou kávu zákazník dostane jednu kávu zdarma.
Tipy
- Zvýšit tržby a propagovat vaše produkty vám také pomůže webová stránka, která má profesionální design.
- YouTube je skvělá pomůcka na propagaci produktu. Snažte se přihlásit k odběru nejrůznějších účtů, lidé se na oplátku přihlásí k odběru toho vašeho. To vám pomůže dostat vaše video mezi lidi.
Varování
- Nikdy nezahlcujte návštěvníky vaší stránky s vašimi produkty, které se snažíte propagovat. Snažte se vyvážit obsah vaší stránky mezi reklamou a ostatním obsahem.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 6 631 krát