Logo, to nejsou jen slova a obrázky. Dobré logo by o vaší společnosti mělo něco vypovídat-kdo jste, co děláte a za čím si stojíte. Spousta otázek na jeden kousek umění, nemyslíte? Návrhu loga je proto potřeba věnovat dostatek času. Naštěstí jsme tu pro vás a na následujících řádcích vás provedeme celým procesem logotvorby, abyste si i vy dokázali navrhnout logo, se kterým se na trhu neztratíte.

Část 1
Část 1 ze 3:
Brainstorming

  1. 1
    Určete primární funkci loga. Logo reprezentuje vaší značku skrze tvar, font písma, barvu a obrázky. Mít povědomí o tom, k čemu logo vlastně potřebujete, vám pomůže s jeho vlastní tvorbou.
    • Rozeznatelnost. Přinášíte na trh úplnou novinku nebo soupeříte s konkurencí? Silným logem pomůžete zákazníkům rozeznat vaší značku.
    • Zapamatovatelnost. Zákazníci nakupují očima, to je fakt. Logo je rozhodně zapamatovatelnější než název, produkty nebo služby. Pokud je logo dobré, časem si vás s ním zákazníci začnou sami spojovat.
    • Důvěra. Udržení si zákazníka částečně pramení z jeho vůle věřit vám. Solidní logo, které vyjádří vaši důvěryhodnost a čestnost vám v tom pomůže.
    • Obdiv. Na dobré zkušenosti zákazníků s vaší společností můžete stavět tím, že vytvoříte jednoduché, chytré a efektivní logo.
  2. 2
    Přemýšlejte o cílové skupině. Je důležité uvědomovat si, kdo je vaším cílovým zákazníkem a upravit podle toho také vzhled loga.
  3. 3
    Rozhodněte, zda do loga použít i název vaší společnosti. Přesto, že chcete být rozeznatelní za každou cenu, vložit název společnosti i do loga k tomu nemusí být tou správnou cestou.
    • Název do loga zahrňte, pokud je dostatečně unikátní nebo pokud nemáte dostatek prostředků na marketing. [1]
    • Nezahrnujte příliš obecné, dlouhé, neosobní názvy. Názvu se raději vyhněte i v případě, že budete logo prezentovat na svých výrobcích (boty, kabelky).[2]
    • Přemýšlejte nad veškerým zamýšleným užitím loga. Pokud budete používat logo i ve velmi malých velikostech, raději od použití názvu společnosti také upusťte.
  4. 4
    Navažte na barevné schéma společnosti. Pokud už se vaše firma ustálila v používání určitých barev v podpisech, reklamě a dalších materiálech, je důležité, aby se tyto barvy odrazily i ve vašem logu.
  5. 5
    Nechte se inspirovat, ale nekopírujte. Může vás to svádět ke kopírování loga své oblíbené firmy, ale dejte si na to dobrý pozor. Takové logo bude vašim zákazníkům vysílat jasnou zprávu a sice, že jste líní a bez nápadu.
  6. 6
    Nepřekombinujte to. Design loga je vlastně takové cvičení zdrženlivosti. Bude vás to pravděpodobně svádět zahrnout do loga spoustu nápadů. Nesmíte to ale přehnat, sami byste popřeli vlastní účel loga.
    • Nepřehánějte to s barvami, vrstvením obrázků nebo použitím více fontů. Zmatené logo nevyšle veřejnosti jasnou zprávu.
    • Zákazník bude mít problém se zpracováním informace, kterou vysílá logo s přehnaným množstvím vizuálních prvků. Nebude vědět, na co se dřív podívat a nepochopí význam.
    • Jednoduché logo je lepší i z čistě praktického hlediska-snáze a levněji se reprodukuje. Ovzvlášť plánujete-li ho umisťovat na velké množství výrobků a komerčních materiálů.
    Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Testování designu

  1. 1
    Vytvořte několik návrhů. Zpočátku budete mít asi problém vybrat jeden konkrétní nápad, proto je všechny dejte na papír a rozhodněte, který z nich funguje.
    • Dokonce i nepodařený design může vnuknout myšlenku nebo prvek, který použijete ve výsledném logu.
  2. 2
    Nakreslete hrubý náčrt. V počátku procesu tvorby loga tužka pomůže v rychlém zachycení nápadů, které se vám honí hlavou. Na papíře je také můžete okamžitě zhodnotit a případně rovnou zavrhnout.
    • Čistý bílý papír nebo milimetrový papír jsou jako podklad pro vaše náčrty nejvhodnější.
    • Nemažte je. Designování není lineární proces. Uchovejte proto i listy se zavrhnutými náčrty, můžou s odstupem času ještě posloužit.
    • Velké designérské společnosti pokreslí tuny papíru, aniž by se vůbec dotkli počítačové myši. Vemte si z nich příklad a věnujte se nejprve svým rukou kresleným náčrtkům.[3]
  3. 3
    Otestujte svůj návrh. I přesto, že už byste rádi přeskočili k dalšímu kroku, je nutné nejdřív získat nějakou zpětnou vazbu.
  4. 4
    Ptejte se lidí z vaší cílové skupiny. Ukažte jim své návrhy nebo také klidně jen jeden, o kterém si myslíte, že je nejžhavějším kandidátem.
  5. 5
    Nespoléhejte příliš na názor přátel a rodiny. I když je to nejsnažší forma testování vašich návrhů, nedostanete asi ten druh zpětné vazby, který byste potřebovali.
    • Můžete je ale využít pro test zapamatovatelnosti. Na několik vteřin jim logo ukažte a pak je nechte, aby ho zkusili překreslit. Cílem je, aby nakreslili většinu důležitých částí.
  6. 6
    Ujistěte se, že vaše logo je škálovatelné. Důkladně zvažte veškeré situace, ve kterých logo budete využívat-noviny, podpisy, webové stránky. Logo musí správně působit ve všech možných formátech a velikostech.
    Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Finalizace designu

  1. 1
    Vytvořte finální návrh. Logo musí být v digitální podobě. Pokud to nezvládnete sami, najměte si odborníka.
  2. 2
    Sbírejte ohlasy. I po finalizaci loga nepřestávejte být otevření jakékoli další zpětné vazbě.
    Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 62 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 662 krát
Kategorie: Umění & zábava
Reklama