X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 5 011 krát
Tablety s Androidem urazily za posledních pár let dlouhou cestu a dnes už nabízí stejné množství možností, jako trhu vládnoucí iPad. V některých případech vám dokonce tablet s Androidem umožní i to, na co už se iPad nezmůže. Začátky s Android tabletem mohou být trochu krušné, jakmile se však poprvé přihlásíte ke Google účtu, všechno začne rázem dávat větší smysl. Díky ohromné knihovně aplikací pak neexistuje moc činností, kterých by Android nebyl schopen.
Postup
Část 1
Část 1 ze 5:Vybalení a nabití
Část 1
-
1Vybalte tablet. Když vezmete svůj tablet poprvé do ruky, musíte s ním projít pár procedur, kterými jej připravíte na první zapnutí. Prvním krokem ke zprovoznění tabletu s Androidem je to, že zařízení vybalíte a zjistíte, jaké jeho součásti a příslušenství se v balení nachází.
- Pokud jste pořídili tablet nový, obvykle v krabici najdete USB kabel, nabíječku do zásuvky, uživatelský manuál, záruční list a samotný tablet.
- Rozhodně si najděte a pročtěte uživatelský manuál, abyste se seznámili se základními funkcemi tabletu i s jeho příslušenstvím.
-
2Nabijte svůj Android tablet. Ačkoliv je možné, že svůj tablet dostanete nabitý tak, že půjde zapnout hned po vybalení, doporučujeme vám jej před prvním použitím plně nabít.
- Android tablet nabijete tak, že zapojíte přibalený USB kabel do nabíječky, nebo do USB portu u počítače. Jeho druhý konec zapojte do Micro USB portu na spodní straně tabletu. Tablet se obvykle nabíjí rychleji ze zásuvky.
- Pokud si nejste jistí, který z kabelů je nabíjecí, najděte uživatelský návod a pročtěte si stránku s výpisem obsahu balení.
-
3Zapněte Android tablet. Jakmile je zařízení plně nabito, zapněte jej stisknutím a podržením tlačítka „Zapnout“ po dobu zhruba tří sekund. Držte tlačítko do té doby, než se na displeji zobrazí zpráva.
- Váš tablet s Androidem bude mít nejspíše na horní nebo pravé straně dvě odlišná fyzická tlačítka. To delší z nich slouží k ovládání hlasitosti, zatímco to menší má funkci „Zapnout/Uspat“.
Část 2
Část 2 ze 5:Provedení úvodního nastavení
Část 2
-
1Vyberte si jazyk. Jakmile tablet poprvé zapnete, musíte projít řadou kroků, pomocí nichž jej nakonfigurujete. První část nastavení po zapnutí bude vyžadovat, abyste si vybrali ze seznamu jazyků ten, který chcete používat. Projeďte tahem prstu seznamem, nebo klepněte na vysouvací menu, a vyberte si jazyk.
- Jakmile to uděláte, klepněte na „Další“ („Next“).
- Vezměte prosím na vědomí, že se zde popisovaný postup bude mírně lišit v závislosti na tabletu, který nastavujete. Různé modely jednotlivých výrobců se nastavují rozdílnými způsoby.
-
2Vyberte svou Wi-Fi. Po výběru jazyka se obvykle na obrazovce zobrazí seznam dostupných sítí Wi-Fi. Na této stránce musíte najít svou Wi-Fi. Pokud se nezobrazuje, přesuňte se blíže k routeru a klepněte na obrazovce na tlačítko „Obnovit seznam“.
- Klepněte na síť, ke které se chcete připojit. Pokud je síť zabezpečená, budete před připojením vyzváni k zadání hesla. K tomu použijte virtuální klávesnici, která se objeví na displeji.
- Jakmile vložíte heslo ke své Wi-Fi, připojte se k ní klepnutím na tlačítko „Pokračovat“.
-
3Nastavte datum a čas. Obojí by mělo být zjištěno automaticky, pokud však tablet nastavil datum či čas nesprávně, můžete je teď upravit. Pro pokračování klepněte na „Další“.
-
4Odsouhlaste licenční ujednání. Nejspíše teď budete vyzvání k přečtení a odsouhlasení pravidel a podmínek použití tabletu. Přečtěte si je, abyste zjistili, co vám výrobce dovoluje či zakazuje s tabletem dělat. Pro pokračování klepněte na „Další“.
-
5Přihlaste se ke svému Google účtu. Protože byl Android vyvinut společností Google, mnoho z jeho klíčových součástí (třeba integrovaný Google Play Store a Gmail) vyžaduje přihlášení ke Google účtu. Tablet s Androidem vás v tuto chvíli požádá o přihlášení k existujícímu Google účtu, nebo k vytvoření nového. Přihlašování může po zadání údajů o účtu zabrat i několik minut.
- Přihlášení ke Google účtu můžete přeskočit, přijdete však o celou řadu funkcí tabletu. Google účet pak můžete vytvořit přímo v tabletu, nebo online.
- Některé tablety, jako je třeba Samsung Galaxy, budou navíc vyžadovat také přihlášení k jejich vlastním účtům. Tím získáte přístup k unikátním funkcím, které nabízí výrobce tabletu – například k zálohovacím programům. Účet si u výrobce, stejně jako u Googlu, založíte zdarma.
- Pokud jste zaregistrovaní na Gmailu či na Youtube, nebo máte profil na Google+, pak už máte Google účet máte.
-
6Nastavte si zálohování. Po přihlášení budete vyzváni k nastavení zálohování a obnovení. V novém tabletu můžete obnovit své nastavení z účtu Google, což se velmi hodí v případě, že už vlastníte nějaké jiné zařízení s Androidem. Ve svém tabletu si také můžete nastavit, aby se automaticky zálohoval na váš Google účet, což vám v budoucnu umožní jednoduše obnovit či přenést vaše nastavení.
-
7Nastavte možnosti zjišťování polohy. Další obrazovka vás požádá o nastavení možností zjišťování polohy. Povolíte-li zjišťování polohy pomocí Wi-Fi, umožníte aplikacím, aby určily vaši přibližnou polohu na základě bezdrátové sítě, ke které jste připojeni. Pro přesnější lokalizaci také můžete zapnout zjišťování polohy pomocí GPS, což se skvěle hodí, využíváte-li Google Maps.
-
8Přihlaste se k ostatním službám. Některé tablety mají v systému přibaleny další služby, které po vás nyní mohou požadovat přihlášení. Například řada tabletů Samsung Galaxy nabídne zdarma úložiště Dropbox, které vyžaduje vytvoření uživatelského účtu. S různými tablety dostanete různé vestavěné funkce, žádnou z nich však nemusíte nutně využívat.
-
9Pojmenujte své zařízení. Posledním krokem při zprovoznění tabletu je obvykle jeho pojmenování. Jde o jméno, které se zobrazí po připojení zařízení k síti, nebo když budete svůj tablet spravovat online.
Část 3
Část 3 ze 5:Seznámení s uživatelským rozhraním
Část 3
-
1Přesuňte se na domovskou obrazovku. Domovská obrazovka je hlavní obrazovkou vašeho tabletu. Najdete na ní aplikace a doplňky (tzv. „widgety“ – miniaturní aplikace, které běží přímo na obrazovce, např. předpověď počasí, hodiny, apod.). Mezi domovskými obrazovkami se můžete přesouvat tahem prstu doleva či doprava.
-
2Přidejte a odeberte aplikace z domovské obrazovky. Na vaší domovské obrazovce bude už od začátku několik aplikací. Můžete je přesouvat z místa na místo tak, že klepnete na jejich ikonu a podržíte na ní prst. Pokud chcete přidat další ze seznamu nainstalovaných aplikací, klepněte na tlačítko Aplikace, čímž otevřete „Šuplík aplikací“. Stiskněte a podržte jakoukoliv aplikaci v seznamu, abyste ji mohli přesunout na domovskou obrazovku.
- Aplikaci odstraníte z domovské obrazovky tak, že stisknete její ikonu, podržíte ji, a následně ji přetáhnete na ikonu odpadkového koše, která se zobrazí na horní hraně obrazovky. Tím aplikaci nejen odstraníte z domovské obrazovky, ale zároveň ji i odinstalujete.
-
3Otevřete menu Nastavení. Pro otevření nastavení klepněte na ikonu Nastavení, kterou najdete na domovské obrazovce, nebo v šuplíku aplikací. V tomto menu můžete upravit veškerá nastavení svého zařízení i svých uživatelských účtů.
-
4Spusťte vyhledávání Google (Google Search). Klepněte na panel vyhledávání Google, čímž otevřete funkci vyhledávání. Do vyhledávání můžete psát pomocí klávesnice na obrazovce. Google Search prohledá vaše zařízení a internet a zobrazí vše, co odpovídá vyhledávanému výrazu.
-
5Otevřete aplikaci. Jakoukoliv aplikaci, kterou máte nainstalovanou, spustíte klepnutím na její ikonu. V jednu chvíli můžete mít spuštěných více aplikací. Pro přepínání mezi nimi stiskněte tlačítko „Spustit správce RAM“ (tlačítko Menu). Otevře se seznam všech spuštěných aplikací, ve kterém mezi nimi můžete rychle přepínat.
-
6Přidejte na domovskou obrazovku widgety. Stiskněte a podržte prázdné místo na domovské obrazovce. Ze seznamu vyberte „Widgety“ a poté najděte v seznamu widget, který chcete přidat. Když widget vyberete, rozhodněte, kam jej chcete na domovské obrazovce umístit. Widgety jsou dostupné v mnoha různých velikostech.
- Další widgety můžete přidat z Google Play Store. Tam najdete widgety s prakticky jakoukoliv představitelnou funkcí. Jsou navrženy tak, aby vám poskytly rychlý přístup k informacím bez nutnosti spouštět aplikaci.
Část 4
Část 4 ze 5:Využívání základních funkcí tabletu
Část 4
-
1Zkontrolujte si email. Pokud jste se přihlásili k účtu Google, váš účet bude automaticky vložen do aplikace Email. Můžete tedy tuto aplikaci otevřít a projít si své emailové zprávy. Máte-li více emailových účtů, můžete je do aplikace přidat, takže najdete všechny své emaily na jednom místě.
- Pokud primárně používáte emailový účet Gmail, můžete si také stáhnout aplikaci Gmail.
-
2Otevřete Google Search. Táhněte prstem směrem vzhůru od tlačítka Domů. Tím otevřete nástroj Google Search. Zadejte vyhledávaný výraz do panelu na horní straně obrazovky. Pod ním se pak zobrazí karty s informacemi, které jsou pro vás podle Googlu relevantní.
-
3Brouzdejte po internetu. V závislosti na výrobci vašeho tabletu v něm najdete aplikaci „Internet“, „Prohlížeč“, „Browser“, nebo „Chrome“. Všechny vám umožní na tabletu prohlížet internet. Tyto prohlížeče fungují skoro stejně jako prohlížeč ve vašem počítači: pro přechod na webovou stránku zadejte její adresu do horního řádku.
- Pokud chcete současně pracovat s více webovými stránkami, klepněte na tlačítko v pravém horním rohu. Tím otevřete nové záložky. Je-li otevřena více než jedna záložka, můžete si opět klepnutím na toto tlačítko zobrazit jejich úplný přehled.
-
4Přehrávejte hudbu. Pokud máte ve svém tabletu jakoukoliv hudbu, bude automaticky detekována aplikací Hudba Google Play. Tu otevřete z nabídky aplikací stejně jako jakoukoliv jinou – jednoduše klepněte na ikonu Hudba Google Play.
- Jakmile se dostanete do aplikace Hudba Google Play, zjistíte, že se její rozložení dost podobá aplikaci Google Play Store. Na vršku najdete ty samé vyhledávací funkce a tlačítko uživatelského účtu. Pod horními tlačítky uvidíte seznam vašich hudebních alb, která jsou na displeji zobrazena jako dlaždice.
- Klepněte na jakoukoliv dlaždici pro otevření seznamu hudby, která se pod ní skrývá. Můžete také klepnout na tři svisle seřazené šedé tečky, čímž zobrazíte možnosti: přidat do playlistu, nebo okamžitě přehrát.
- Aplikace Hudba Google Play umí přehrát jakékoliv písničky, které jste si do tabletu přenesli, a stejně tak všechnu hudbu, kterou jste zakoupili v obchodě Google Play Store. Navíc se můžete za měsíční poplatek přihlásit k neomezenému přístupu do knihovny Google Music, podobně jako u Spotify Premium.
- Pokud se vám aplikace Hudba Google Play nelíbí, můžete si stáhnout jiné aplikace, které streamování hudby nabízejí – třeba Spotify, Pandora či Rhapsody.
Část 5
Část 5 ze 5:Instalace nových aplikací
Část 5
-
1Otevřete Google Play Store. Jeho ikonu byste měli najít na domovské obrazovce, vypadá jako nákupní taška. Otevře se vám Google Play Store, kde můžete stahovat aplikace, hry, hudbu, knihy, filmy a další obsah. Ve výchozím nastavení se v Google Play Store otevře sekce Aplikace.
-
2Prohlédněte si nejlepší aplikace. Když poprvé otevřete Play Store, uvidíte pestrou nabídku vybraných aplikací. Projděte si ji a uvidíte, jestli vám nějaká padne do oka.
-
3Prohlížejte si kategorie. Můžete si zobrazit aplikace v kategoriích Nejlepší zdarma, Nejlepší placené, Nejziskovější (všech dob) atd. Tím získáte dobré ponětí o tom, jaké aplikace používají ostatní uživatelé.
-
4Vyhledejte si aplikaci. Pro vyhledání konkrétní aplikace použijte vyhledávací řádek na vršku obrazovky. S každým napsaným písmenem se vám zobrazí potenciální výsledky.
-
5Nainstalujte si aplikaci. Jakmile jste aplikaci vybrali, můžete si prohlédnout podrobnosti o ní, a také názory dalších uživatelů. Pokud se rozhodnete, že aplikaci chcete, můžete si ji zakoupit (pokud není zdarma) a následně stáhnout do svého zařízení. Jakmile se aplikace stáhne a nainstaluje, objeví se v šuplíku aplikací a na domovské obrazovce.
- Chcete-li koupit aplikaci, musíte mít nastavený a s vaším Google účtem spojený způsob platby, nebo zaplatit dárkovým poukazem Google Play Gift Card.
-
6Nainstalujte si pár užitečných aplikací. Máte na výběr z několika desítek tisíc aplikací, což může být zpočátku trochu zdrcující. Zde najdete pár typů aplikací, které využije skoro každý, a které vám poskytnou základ do začátku.
- Správce souborů – Operační systém Android vám oproti iPadu umožní mnohem větší přístup ke svým vnitřnostem. Stažením správce souborů získáte možnost jednoduše prohlížet, přesouvat, kopírovat a mazat jakékoliv soubory ve vašem tabletu. Jedním z nejpopulárnějších a nejvýkonnějších souborových manažerů pro systém Android je „ES File Manager“.
- Přehrávání streamovaného videa – Tablety jsou skvělé pro sledování videa na cestách, takže budete potřebovat aplikaci, která to umožňuje. Většina z těchto aplikací vyžaduje založení předplatného, některou z nich však už možná používáte na dalších zařízeních. Určitě vyzkoušejte Netflix a Huli, existuje však řada dalších možností.
- Cloudové úložiště – S tím, jak se zvyšuje objem práce vykonávané „v cloudu“ či online, začíná vzrůstat i poptávka po aplikacích, umožňujících využívat oddělené cloudové úložiště. Jelikož používáte tablet s Androidem, nejspíše si budete chtít stáhnout Google Drive (pokud již není nainstalováno). Získáte tím přístup k 15GB úložišti, a také možnost vytvářet a upravovat Dokumenty, Tabulky a Prezentace Google. Aplikaci pro snadný přístup k uloženým datům z tabletu nabízí rovněž Dropbox.
- Webový prohlížeč – Pokud jste tablet dostali s přeinstalovanými prohlížeči „Internet“, „Prohlížeč“ či „Browser“, možná zvažujete, že je nahradíte něčím výkonnějším. Google Chrome nabízí plně vybavenou verzi pro tablety, která vám umožní synchronizovat vaše záložky, přihlašovací údaje a uložená hesla s jeho počítačovou verzí. Pro tablety je dostupný i Firefox, který rovněž nabídne synchronizaci s počítačovým prohlížečem.
- Komunikace – Váš tablet nejspíše není schopný posílat SMS, protože nedokáže zachytit mobilní signál. Můžete si však nainstalovat komunikační aplikace, které vám umožní chatovat kdykoliv a s kýmkoliv. Pro tablety s Androidem jsou dostupné programy jako Skype, WhatsApp, Snapchat a Google Hangouts.