Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 46 020 krát
Kdysi dávno - tedy rozhodně před vynálezem Facebooku - lidé rádi ze svých cest posílali své rodině a přátelům pohlednice. Většina takových pohlednic má obrázek charakteristických turistických atrakcí a známých scenérií. Na zadní stránku napíšete krátký vzkaz a adresu, a za cenu poštovní známky pohlednici pošlete odkudkoliv kamkoliv. V dnešním světě digitálních technologií se umění dobře napsat pohlednici vytrácí. My vám ukážeme, jak na to, a až příště budete na nějakém krásném místě, pošlete po staru pohled, a udělejte někomu radost!
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 2:Napište pohlednici
-
1Kupte pohled. Všechna korespondence začíná tím, že něco napíšete. V každém letovisku na světě najdete pohlednice se vzkazy typu "škoda, že tu nejsi se mnou".
- Ať už jste v Nepálu nebo v Disneylandu, vždycky najdete krásnou pohlednici od profesionálního fotografa, nad kterou přátelé budou blednout závistí.
- Nečekejte! Občas uvidíte obrázek, o kterém okamžitě víte, že někoho rozesměj. Kupte ji!
- Udělejte si z posílání koníček. Pamatujete na sádrového trpaslíka z filmu Amélie z Montmartru? Nebo na slavného muže s veverkou? Jednomu chlapíkovi vlezla do domu veverka. Po dvou týdnech marného snažení ji konečně chytil a jel 30 kilometrů za město, aby ji vypustil do přírody. Za pár dní mu přišla pohlednice od "pana Chlupáčka". A pak další, a další, jak neohrožený pan Chlupáček cestoval po světě. Několik přátel se k tomu připojilo, a za pár měsíců přišly pohlednice ze všech koutů světa. Vytvořte si také svého pana Chlupáčka. Vymyslete si přezdívku, a posílejte přátelům pohlednice ze svých cest.
-
2Seznamte se s rozložením pohlednice. Teď, když ji držíte v ruce, je na čase se podívat na detaily. Formát pohlednice je velmi přehledný.
- Otočte pohlednici zadní stranou k sobě. Do pravého horního rohu obvykle přijdou nalepit známky (měl by tam být vytištěný obdélníček přesně ve velikosti známky).
- Pohlednice bývají většinou rozdělené na dvě části - v pravé jsou linky, kam se píší údaje o adresátovi. Na levé straně je prázdné místo, kam můžete napsat zprávu, hádanku, nebo nakreslit obrázek.
-
3Nahoru napište datum. Není to nutné, ale dá to adresátovi představu o tom, kdy jste pohled posílali (a také zjistíte, za jak dlouho dorazí pošta z Austrálie do Česka). Budete možná překvapeni, jak rychle, nebo naopak pomalu pohlednice cestovala.
-
4Rozhodněte se, komu pohlednici pošlete. Začněte oslovením. "Milý Honzo" plně vyhoví, ale nebojte se být kreativní a oslovit adresáta "milovník zmrzliny", nebo "nejdražší tetička Klára".
-
5Napište zprávu. První pravidlo psaní pohlednic je, že žádná pravidla nejsou. Zprávu napište tak dlouhou, nebo tak krátkou, jak je vám libo. Nebo nepište vůbec a nakreslete vtipný obrázek, který vystihne nejlepší chvíli vaší cesty. Je to jen na vás. Někdo rád píše dlouhé a podrobné zprávy, které zaplní celý prostor, takže popíše i spodní okraj, přejde na pravou stranu, a pak okolo horního okraje, aby skončil opět v levém dolním rohu. Nebojte se, a pokud je na pohlednici dostatek prostoru, klidně ho zaplňte. Tady je několik tipů na to, o čem psát:
- Popište adresátovi váš dosud nejkrásnější zážitek z cesty. Například: Celý tenhle výlet do Panamy je nádherný, ale včera se přihodilo něco úžasného. Mám čich na lenochody. Holky a já jsme byli na cestě džunglí na krásnou, ukrytou pláž, a já cestou objevila 4 různé lenochody. Pokaždé, když byl blízko, jsem se zastavila a řekla "tady je někde lenochod". A taky že jo - rovnou nad hlavou!
- Popište zvláštní jídlo, které jste ochutnali: Tomu neuvěříš, předevčírem jsem jedl klokaní ocas, krokodýlí maso a zelené mravence, všechno v ten samý den! Klokan byl dost mastný, ale krokodýl chutnal - to neuhodneš - jako kuře. Nejzvláštnější byli ale mravenci, chutnali jako kyselé víno. U protinožců je to samé překvapení.
- Rozlučte se s adresátem. Nejlépe nějak takto: "doufám, že se máš dobře", "škoda, že tu nejsi se mnou", "tady by se ti líbilo", aby nemusel zezelenat závistí.
-
6Podepište se. Formality stranou, chcete přece být trochu osobní, ne? Řekli byste někomu do očí "tvůj drahý Petr"? "Škoda, že tu nejsi", nebo "posílám pusu" je mnohem lepší. Nebo se podepište zajímavě například "Tvoje toulavá vnučka".
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:Napište adresu
-
1Adresa přijde na pravou stranu pohlednice. Nekteré mají předem natištěné linky, jiné nikoliv. Jako první napište adresátovo jméno a potom adresu (ulice, číslo domu či bytu, město, PSČ, země).
- Nezapomeňte uvést zemi! Pokud cestujete po vlasti, není to samozřejmě nutné, ale na pohledu ze zahraničí být uvedena musí.
-
2Nalepte známku. Než adresát zbledne závistí (nebo zrudne studem, pokud jste v Brazílii a posíláte mu jednu z těch pohlednic), musíte na pohled nalepit známku. Dejte pozor, abyste měli ty správné pro odeslání do té které země. Pak jděte na poštu, a tu krásnou kartičku vhoďte do schránky.
- Pokud si nejste jistí, v jaké hodnotě známky potřebujete, zeptejte se na nejbližší poště. Ujistěte se, že kupujete známky pro mezinárodní zásilku.
-
3Hotovo!
Tipy
- Pozor, abyste znali přesnou adresu toho, komu chcete pohlednici poslat, jinak můžete zbytečně ztrácet čas. Pokud si nemůžete vzpomenout, pošlete pohled sami sobě, a adresátovi ho později předejte osobně.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 46 020 krát