Máte ve svém okolí, zemi nebo městě něco, co byste rádi změnili? Sepište petici! Správně napsaná petice vám může pomoci dosáhnout velkých změn. Pokud máte vymyšlenou strategii, chybí vám jen právě dokonale sepsaná petice.

Část 1
Část 1 ze 4:
Zjistěte si co nejvíce informací

  1. 1
    Ověřte si, že věc, za kterou chcete bojovat, spadá pod jurisdikci místní samosprávy. Kontaktujte městský nebo obecní úřad, nebo se podívejte na jejich webové stránky. Možná bude nakonec nutné podat petici na státní úrovni. Požádejte úředníka samosprávy, aby vás odkázal na příslušné oddělení, které se zabývá případy, jako je ten váš. Potom si vyžádejte pravidla po petice.
  2. 2
    Zjistěte si, kolik podpisů budete potřebovat. Je to velmi důležité. Bylo by špatné si určit za cíl shromáždit 1000 podpisů a nakonec zjistit, že jich potřebujete dvakrát tolik. Zjistěte si také to, zda musíte svoji petici nechat před podpisem schválit.
  3. 3
    Zjistěte si, jak je nutné petici podepisovat, aby byla platná. Pokud například chcete získat lidi na podporu nějakého kandidáta do voleb, lidé budou muset uvést ke svému jménu také adresu.
  4. 4
    Zjistěte si o tématu vaší petice co nejvíce informací, abyste všemu dobře rozuměli. Je také dobré se přesvědčit, že zatím neexistuje petice kvůli stejné věci.
  5. 5
    Zamyslete se nad tím, jaké médium bude pro vaši petici nejvhodnější. Bez ohledu na to, jaké si vyberete, budete muset petici napsat správně (níže uvádíme postup). Papírové petice jsou vhodnější pro místní záležitosti, ale internetové petice se dostanou k více lidem. Zkuste si najít nějakou webovou stránku s peticemi, na které najdete spoustu informací o tom, jak petici napsat a jak zajistit, aby měla úspěch. Je také dobré využít Facebook, protože díky němu můžete získat na svoji stranu spoustu lidí. Detaily jsou ale důležité jak u papírových, tak internetových petic.
    • Pokud je ve vašem případě nutné, aby lidé něco udělali a ne jen souhlasili s nějakým názorem, zkuste alternativní sběr podpisů. Například můžete založit kampaň na nějakém internetovém fóru. Fóra a podobné stránky získávají podporu stejným způsobem jako petice, ale většinou se točí kolem toho, že je nakonec nutné pro změnu také něco podniknout a ne jen ji pasivně požadovat.

Část 2
Část 2 ze 4:
Píšeme petici

  1. 1
    Vymyslete si konkrétní tvrzení, které vyjadřuje věc, kterou chcete, aby lidé podpořili. Mělo by být přesné, stručné a informativní.
    • Slabé: Podporujeme zvýšení finančních prostředků pro park. Tato věta je příliš obecná – jaký park? Kolik peněz?
    • Silné: Požadujeme, aby Komise pro životní prostředí přidělila více peněz na rozvoj městského parku. Tato věta obsahuje všechny nezbytné detaily.
  2. 2
    Napište petici stručně. Lidé vás budou podporovat, když nebudou muset strávit hodně času tím, aby se dozvěděli, o co vám vlastně jde. I když bude vaše petice dlouhá, všechny nezbytné informace musíte napsat do prvního odstavce. Potom můžete psát o svých důvodech pro založení petice. První odstavec si přečte nejvíce lidí.
    • Příklad prvního odstavce petice: Požadujeme, aby Komise pro životní prostředí přidělila více peněz na údržbu městského parku ve Lhotě. Tento park je velmi zanedbaný a naše děti potřebují místo na hraní v přírodě.
  3. 3
    Připište další odstavce, které budou podporovat první úderný odstavec petice. Tyto odstavce by měly obsahovat informace a konkrétní příklady toho, proč je věc, za kterou bojujete, důležitá. Napište kolik odstavců chcete, ale nezapomeňte na to, že většina lidí, které na ulici oslovíte, je stejně nebude všechny číst.
  4. 4
    Pečlivě si přečtěte své shrnutí. Dejte pozor, aby 1) popisovalo situaci, 2) navrhovalo řešení a 3) vysvětlovalo, proč je to důležité. Napsali jste to jasně? Představte si, že o ničem nevíte a někdo vám předloží vaši petici. Rozuměli byste bez problémů všemu?
  5. 5
    Projděte si petici a opravte pravopisné a gramatické chyby. Když budete mít v petici chyby, lidé ji nebudou brát vážně. Projeďte text kontrolou pravopisu a přečtěte si ho nahlas, abyste měli jistotu, že je srozumitelný.
  6. 6
    Požádejte nějakého kamaráda nebo člena rodiny, aby si vaši petici přečetl. Bude všemu rozumět? Chápe, co přesně prostřednictvím petice požadujete a proč to požadujete?

Část 3
Část 3 ze 4:
Vytvořte podpisový arch

  1. 1
    Na zvláštní papíry si vytiskněte formuláře pro podpisy. Nahoru napište název petice. Měl by být stručný, ale zároveň popisný.
    • Příklad: Petice za městský park
  2. 2
    Připravte si formulář v tabulkovém editoru. Bude to vypadat mnohem profesionálněji a v případě potřeby ho budete moci upravit. Rozdělte si stránku do pěti sloupců – jméno, adresa, email, telefonní číslo a podpis. Na sloupce pro jméno a adresu si vyhraďte dost místa. Na jedné straně byste měli mít asi 20 řádků.
    • Pokud nemáte počítač nebo tabulkový editor, zajděte si do knihovny a požádejte knihovnici, zda by vám pomohla petici v jejich počítači vytvořit. Pokud takovou možnost nemáte, vezměte si pravítko a velmi pečlivě si rozdělte list velikosti A4 na 5 sloupců a asi 20 řádků.
  3. 3
    Udělejte si mnoho kopií původního podpisového archu. Udělejte si dostatek kopií, aby vám v průběhu sbírání podpisů nedošly. Stránky si označte čísly, abyste měli lepší přehled. Můžete také požádat lidi, kteří vám budou podpisy sbírat, aby napsali své iniciály na každý podepsaný arch a vy jste později věděli, kdo měl na starosti které archy.

Část 4
Část 4 ze 4:
Jak podpořit svoji petici

  1. 1
    Promluvte si s lidmi osobně. Jděte na místa, na kterých se zdržuje hodně lidí a oslovujte je. Pokud máte petici o škole, postavte se pro sběr podpisů poblíž této školy. Můžete také lidi informovat prostřednictvím své kanceláře, rozvěšovat plakáty na nástěnky atd.
  2. 2
    Využijte email. Vytvořte si online verzi své petice a rozešlete ji své rodině, přátelům a známým. Nezaplavujte je emaily – posílejte jim například jen jeden týdně a jednou za čas jim připomeňte, že sběr podpisů ještě neskončil.
  3. 3
    Vytvořte si webovou stránku nebo blog pro svoji petici. Začněte psát blog nebo online fórum, na kterém budete moci odpovídat lidem na jejich dotazy. Ideální jsou servery jako Facebook nebo Twitter, na kterých se dostanete k velkému množství lidí.
  4. 4
    Podpořte svoji petici pomocí médií. Kontaktujte místní média – zkuste noviny nebo například místní rozhlasovou stanici. Až se vaše petice rozběhne, tyto kanály vám pomohou.
  5. 5
    Buďte slušní. Nikdo nechcete pracovat s naštvanými lidmi. I když někdo souhlasí s tím, co požadujete, nebude ochotný vám poskytnout svůj podpis, když se nebudete chovat slušně. Buďte vždy milí, někteří lidé se za vámi třeba vrátí a přivedou další!

Tipy

  • Připněte svoji petici na nástěnku a přivažte k ní propisu. Někdy není pro podpis petice vhodné místo, někdy zase lidé nemají u sebe pero. Využijte tedy nástěnku a připravte si několik propisek do zálohy.
  • Papír by měl být čistý a nezmačkaný. Pokud chcete mít profesionální petici, neměla by mít ohnuté rohy a skvrny od kávy.

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 701 krát