X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 283 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 25 830 krát
Vědět jak napsat dopis patří k základním znalostem, které využijete v obchodní oblasti, ve škole, i v osobních vztazích pro sdělení různých informací, sepsání formálního dopisu, či motivačního dopisu, nebo prostě jen budete chtít napsat kamarádům. Zde je základní průvodce, který vám pomůže poskládat myšlenky na papír ve správném formátu.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 2:Sepsání formálního dopisu
Metoda 1
-
1Vězte, kdy napsat formální dopis. Tento druh dopisu pište pouze tehdy, pokud oslovujete osobu, kterou znáte jen na profesní úrovni. Patří sem dopisy adresované vládním orgánům či firmám, ne dopisy adresované jednotlivcům.
- Tyto dopisy byste měli napsat na počítači a poté vytisknout. K jejich sepsání můžete použít jakýkoliv editační software, jako například Microsoft Word, OpenOffice, či Text Edit. Pokud je dopis urgentní, či jeho příjemce preferuje elektronickou formu, můžete napsat i e-mail.
- Když oslovujete svého současného nadřízeného, či kolegu, nemusíte být tak formální. E-mail je obvykle pořádku a v horní polovině první strany dopisu nemusí být uvedena adresa.
-
2Do horní poloviny první strany uveďte svou adresu a dnešní datum. Adresu a datum napište na levou stranu první stránky dopisu. Pokud píšete obchodní dopis, použijte název a adresu společnosti, namísto své osobní, nebo použijte hlavičku společnosti. V obou případech vynechejte dva řádky a poté napište dnešní datum.
- Napište celé datum. Pokud dopis odesíláte do Anglie, či USA, uvědomte si rozdíly ve formátu data. Pro Británii je to 19 září 2014 A pro USA září 19, 2014. V Americe se většinou uvádí první měsíc. 9/19/2014. Pokud si nejste jistí formátem, měsíc raději rozepište slovy.
- Pokud píšete e-mail, datum neuvádějte.
-
3Napište jméno a adresu příjemce. V případě, že nepíšete e-mail, vynechte další dvě řádky a uveďte kontaktní informace osoby, které dopis adresujete. Každou z těchto informací uveďte na samostatný řádek:
- Celý titul a jméno
- Název společnosti či organizace (pokud jej uvádíte)
- Úplná adresa (rozepište do dvou či více řádků, dle potřeby)
-
4Napište pozdrav. Opět vynechte jeden řádek a pozdravte příjemce dopisu slovem „Vážený“ a jeho jménem. Můžete použít celé jméno a příjmení, či jen příjmení, ale nikdy jen křestní jméno. Pokud má osoba titul, uveďte také jeho zkratku.
- Pokud znáte název pracovní pozice dané osoby, ale neznáte jméno, můžete jej oslovit i takto "Vážený dopravní inspektore", či jinou podobnou frází. Obvykle lze jméno dané osoby dohledat na internetu, proto se nejprve raději podívejte.
- Pokud nemáte specifický kontakt, můžete oslovení vyjádřit takto: "Vážená paní/ Vážený pane", či "K rukám…“. Tyto dvě možnosti jsou však poněkud zastaralé, proto se jim snažte vyhnout, pokud je to možné.
-
5Napište dopis. Formální dopis by měl být jasný a věcný. Dejte si pozor na pravopis a používejte raději podmiňovací způsob (například: "Zajímalo by Vás…?“ namísto "Zajímá Vás…?). Až dopis napíšete, znovu si jej pročtěte a zkontrolujte gramatické a pravopisné chyby a interpunkci. Pokud si nejste jistí, požádejte o korekturu kamaráda.
- Pokud píšete oficiální obchodní dopis, buďte struční a věcní. Pokud píšete známému, či vzdálenému příbuznému kvůli nějaké společenské události, můžete si dovolit pár konverzačních frází. Vždy je však nejlepší snažit se nerozepsat se více, než na jednu stranu.
-
6Dopis slušně ukončete. Pokud použijete na konci dopisu zdvořilé rozloučení, navážete s jeho příjemcem určité spojení. Po posledním odstavci vynechte dvě řádky a poté se zdvořile rozlučte. Pokud jde o formální dopis, držte se rozloučení typu "Se srdečným pozdravem", "S pozdravem", či "S přáním pěkného dne". Pod rozloučení se podepište následujícím způsobem:
- Pokud jde o na počítači psaný formální dopis, vynechejte asi 4 řádky pod formálním rozloučením a svým celým jménem. Poté dopis vytiskněte a modrou či černou propiskou nebo perem se do volného prostoru podepište.
- Ve formálním dopise se podepište celým jménem hned pod rozloučení.
- Sami pro sebe můžete použít zdvořilé oslovení na konci dopisu. Například vdaná žena se může podepsat jako "Paní Jana Adamcová".
-
7Přehněte dopis (volitelné). Pokud dopis posíláte klasickou poštou, složte je na třetiny. Spodní stranu dopisu přehněte nahoru tak, aby se dotýkala asi v horních dvou třetinách strany a zmáčkněte. Poté dolů přehněte horní část papíru a udělejte přehyb. Složení papíru tímto způsobem vám zajistí, že se dopis vejde do většiny běžných obálek.
-
8Opatřete obálku adresou (volitené). Adresa se píše k pravému rohu obálky tímto způsobem:
- Pan Adam Novák
- Hradební 123
- 365 08 Mladá Boleslav
-
9Na obálku napište i svou adresu (volitelné). Pokud by Česká Pošta nemohla z jakéhokoliv důvodu váš dopis doručit, odešle dopis na adresu odesílatele bez dodatečných poplatků. Adresa odesílatele se píše do levého horního rohu a můžete ji i diagonálně přeškrtnout. Uveďte své jméno a celou adresu.
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:Sepsání neformálního dopisu
Metoda 2
-
1Rozhodněte, jak formální váš dopis musí být. Způsob, jakým svůj dopis budete psát, se odvíjí od vašeho vztahu s adresátem. Zvažte tyto body:
- Pokud píšete vzdálenému, či staršímu příbuznému, či známému ze společnosti, napište poloformální dopis. Pokud vám daná osoba předem poslala e-mail, můžete jí také odeslat e-mail. Pokud tomu tak není, vsaďte raději na klasický dopis.
- Pokud píšete rodině, či kamarádovi, e-mail i ručně psaný dopis jsou v pořádku.
-
2Začněte pozdravem. Pozdrav, který zvolíte, se bude odvíjet od vztahu, který s adresátem máte. Stejně tak je tomu i s formálností dopisu. Zde je několik možností:
- Pokud píšete poloformální dopis, můžete použít "Milý/á", nebo "Ahoj" jako pozdrav. Pokud se oslovujete křestním jménem, uveďte jej hned za pozdravem, pokud si vykáte, použijte Paní/ Pane.
- Pokud píšete neformální dopis, můžete použít "Milý/á", nebo "Ahoj", stejně tak jako "Čau" nebo "Nazdar" a poté připojte křestní jméno osoby.
-
3Začněte psát dopis. Posuňte se na další řádek a začněte psát dopis. Pokud píšete osobní dopis, zeptejte se dotyčné osoby, jak se má. Můžete použít i fráze typu "Doufám, že se máš dobře" nebo "Jak se ti daří? ". Představte si, že je dotyčný před vámi, co byste mu řekli?
-
4Napište předmět dopisu. Primárním účelem dopisu je komunikace. Napište příjemci, jak se máte, co se událo ve vašem životě a zahrňte zde i detaily. Nestačí babičce jen poděkovat za dárek takto: "Babi, děkuji za dárek. " Napište jí, proč vás potěšil a jak moc jste si jej užili. "Babi, můj kamarád a já jsme hráli celou noc a moc jsme se u toho bavili. – Děkuji. " Ať už je účel vašeho dopisu jakýkoliv, sdělte co nejvíce informací. Od toho přece dopisy jsou.
- Vězte, o čem "nepsat". Dopis napsaný ve vzteku, či dopis plný výčitek není dopis, který byste chtěli odeslat. Pokud jste již takovýto výlev pocitů sepsali a nevíte, zda ho odeslat, či ne, nechte jej pár dní ležet na stole a v případě, že si to rozmyslíte, dopis neposílejte.
-
5Ukončete dopis. Pokud píšete neformální dopis, jeho ukončení by mělo odrážet vztah, který s jeho příjemcem máte. Pokud píšete partnerovi, kamarádovi, či blízkému členu rodiny, měli byste připojit frázi "S láskou", Milující", či fráze typu "Chybíš mi", "Těším se, až budeme spolu "S přáním všeho nejlepšího“, nebo dokonce "Miluji tě". V poloformálním dopise je nejlepší rozloučit se takto "S přáním všeho nejlepšího", nebo jednoduše "S pozdravem".
- V dnešní době je však možné ukončit dopis mnoha způsoby. Vždy se zamyslete nad tím, jaký vztah s adresátem máte a pokud je dopis neformální, můžete jej ukončit i nějak vtipně, či adresáta navnadit na váš další dopis.
- Pokud chcete po napsání dopisu ještě něco připojit, použijte zkratku P.S., což znamená Post Script (neboli "po napsání").
-
6Odešlete dopis. Vložte dopis do obálky. Nalepte na něj známku příslušné hodnoty, opatřete ji jménem adresáta a vyšlete jej na cestu.
Tipy
- Snažte se dopis zaměřit na to, co adresáta zajímá.
- "Drahý" a další druhy oslovení jsou většinou následovány čárkou, ale ve formálním dopise můžete použít i dvojtečku.
- Pokud píšete stížnost, snažte se být zdvořilí a rozumní – pokud se vám to podaří, je pravděpodobnější, že se vám dostane odpovědi nebo dokonce kompenzace.
- Pokud píšete velmi formální dopis, použijte papír o větší gramáži, než je běžný papír do kopírky.
- Pokud posíláte formální, či poloformální dopis, ujistěte se, že vaše e-mailová adresa nezní jako nesmysl a nikoho neurazí. E-mail odeslaný z adresy "sladka.pusinka69" nebude tak seriózní, jako dopis odeslaný z adresy "milena.dvorakova".
- Dopisy pište modrým nebo černým inkoustem.
- Ujistěte se, že jste správně napsali adresu.
- Každý odstavec začněte odsazením.
- Dopis si po napsání alespoň dvakrát zkontrolujte.
Varování
- Nečmárejte ani nekreslete na obálku. Pokud chcete dopis ozdobit, orazítkujte jej, či na něj nalepte ozdobné nálepky na zadní stranu.