Již od počátku věků lidé psali balady o svých milovaných partnerech. Postavy objevující se baladách jsou králové toužící po lásce, námořníci se zlomeným srdcem plavící se po světě, nebo například kovboji, kteří se prohánějí na koni po zelených pláních a teskní po své lásce. V tomto článku se dozvíte, jak napsat svoji vlastní baladu.

Část 1
Část 1 ze 3:
Vymyslete si téma

  1. 1
    Co je to balada? Balada je báseň nebo píseň, která se zaměřuje na konkrétní příběh o lásce, nebo o nějaké události, která vypráví o problémech, které lidé v lásce mají. Jsou romantické a často také tragické. Když si nejprve přečtete balady ostatních autorů, bude pro vás snadnější vymyslet si téma pro svoji vlastní baladu. [1]
    • Tradiční britské balady mohou být vtipné, tragické, nebo dokonce satirické. Objevují se v nich témata jako láska, práce a smrt. Jsou neosobní (tak jako noviny), bez ohledu na to, jak smyslný jejich příběh je.
    • Britské kramářské písně jsou lokálněji aplikované a řeší aktuální problémy a události. Jsou vyprávěny z pohledu první osoby, mají stereotypní postavy a nejsou většinou příliš objektivní.
  2. 2
    Severoamerické balady také pojednávají o lásce, skandálech, násilí a katastrofách a často se dělí podle skupin, které je zpívají – hornické, námořnické, indiánské, kovbojské atd. Patří mezi ně například „John Henry“ nebo „Casey Jones“. [2]
  3. 3
    Vyberte si téma balady. Balady vyprávějí příběhy, které se zabývají skandálem, láskou, smrtí, katastrofami nebo dokonce aktuálními událostmi. Většinou mají jasně danou příběhovou linii, spoléhají na klasickou zápletku (konflikt, vyvrcholení, rozšeření) a budují v posluchači napětí. Mnoho z nich převypravuje tradiční příběhy, které se předávají již po generace, takže pokud nechcete začínat úplně od nuly, můžete si také vybrat nějaký dobře známý příběh a vytvořit z něho baladu.
    • Téma balady v lidech často vyvolává pocity. Tragické balady, které pojednávají o ztracené lásce, mají vyvolat pocity vděčnosti za to, že máme ve svém životě lásku. [3]
  4. 4
    Vyberte si příběh, který budete v baladě popisovat. Můžete si zvolit nějakou historickou událost, nebo i malý moment ve vašem vlastním životě. Až si vyberete událost nebo hlavní postavu, vyberte si, které části příběhu chcete vyprávět a které části můžete vypustit.
  5. 5
    Vyberte si to nejdůležitější z celé zápletky. Balady používají styl, ve kterém se nedůležité body příběhu přeskakují, abychom se mohli déle věnovat důležitějším a zajímavějším částem. Vystřihněte z příběhu tedy vše, co není důležité nebo zajímavé a zbavte se sekundárních detailů, které by odváděly pozornost posluchačů.
    • Stagger Lee je klasická americká blues balada o vraždě Billyho Lionse rukou Staggera Lee, který takto zareagoval potom, co mu Billy shodil klobouk z hlavy. Takové příběhy jsou většinou velmi populárními baladami.

Část 2
Část 2 ze 3:
Jak napsat baladu

  1. 1
    Najděte si počáteční větu. První věta balady se píše nejhůře, ale je také nejdůležitější, protože přitáhne pozornost posluchačů a vtáhne je do děje. Balady začínají často frázemi, které čtenáře zvou k poslechu (např. „Slyšte, slyšte, přátelé“). Můžete si nějakou takovou větu vypůjčit, abyste se nemuseli se začátkem zabývat příliš dlouho (a vaše balada byla autentičtější). Pokud nechcete startovní větu psát, zaměřte se na úvod. [4] .
    • Verze Stagger Lee Mississippi John Hurt začíná rovnou dějem – Pane policajte, jak se to mohlo stát?
  2. 2
    Určete si rytmus a rým balady. Balady mají většinou čtyřřádkové verše, z nichž se dva nebo více rýmují (bluesové balady mají dva rýmující se řádky a třetí, který se nerýmuje). Nejsnadnějším způsobem, jak začít s rytmem a rýmy je napsat si první verš a použít ho jako základ pro ostatní řádky – zachovat délku, rytmus a koncový rým každého řádku. [5]
    • AA – první a druhý řádek se rýmují.
    • AABB – první dva řádky a třetí a čtvrtý řádek se rýmují.
    • ABAB – první a třetí a druhý a čtvrtý řádek se rýmují.
    • ABCB – pouze druhý a čtvrtý řádek se rýmují.
  3. 3
    Napište refrén. Refrén je v baladách flexibilní. Může to být jeden řádek, který se v každém verši opakuje, dva řádky, které se opakují v každých několika verších, celý verš, nebo například dva verše. Můžete refrén opakovat, nebo ho pokaždé trochu změnit.
  4. 4
    Napište druhý verš stejným stylem, jako ten první. Pište stejným metrem (tj. snažte se zachovat stejný lyrický rytmus, jako v prvním verši). Metrum je v zásadě vzor slabik v písni nebo básni. Většina balad používá stejné metrum, nebo se metrum refrénu liší od slok.
  5. 5
    Dopište baladu podle stejného vzoru. Až budete mít styl veršů, dopište celý příběh pomocí stejného vzoru. Nemusíte ale strukturu opisovat otrocky. Pokud chcete někdy napsat kratší nebo delší verš, klidně to udělejte. Nemusíte se držet ani stejného rýmu.
  6. 6
    Některé balady mají refrén „zabudovaný“ v každém verši. V těchto případech je schéma buď AAB, nebo ABAC (kdy refrén zahrnuje druhý a čtvrtý řádek).
    • Rýmované řádky by měly mít stejný počet slabik.
  7. 7
    Není nutné používat tří nebo čtyř-řádkové verše a refrény. Tento vzor je sice nejrozšířenější, ale existují i balady, které mají například 6 řádků, nebo které mají v každém verši jiný počet řádků.
    • V některých baladách je rytmus a kadence podstatnější, než rým.

Část 3
Část 3 ze 3:
Dokončete svoji baladu

  1. 1
    Až baladu dopíšete, odložte ji. Dejte si nějaký čas volno a věnujte se jiným věcem. Nakonec se k baladě vraťte a upravte ji. Když si pročistíte hlavu, budete schopni si svoji baladu později přečíst s čistou hlavou a odhalit chyby, kterých byste si napoprvé nevšimli.
  2. 2
    Vraťte se k místům, se kterými jste měli problémy. Pokud jste v nějakém řádku měli příliš mnoho slabik nebo jste nenašli správný rým, můžete se k těmto částem vrátit a zkusit problémy spravit. Zbavte se zbytečných veršů a nechejte v baladě jen ty, které jsou pro příběh důležité.
  3. 3
    Přečtěte si svoji baladu nahlas. Nezáleží na tom, zda ji budete chtít zhudebnit – měli byste si ji přečíst nahlas, abyste našli části, které by mohly znít divně. Když vám nějaký verš nebude znít hezky, budete muset upravit počet slabik nebo rým, abyste ji později mohli zpívat. Většina tradičních balad byla ve formě písní.
  4. 4
    Požádejte někoho, aby si vaši baladu přečetl. Neříkejte mu nic o příběhu – uvidíte, za mu všechny důležité věci dojdou. Měli byste zajistit, aby vaše publikum vědělo, o čem zpíváte. Balady nejsou jen jednoduché písně, jsou to příběhy, které posluchače učí důležité životní lekce.
  5. 5
    Zhudebněte svoji baladu. Většina balad se předávala ve zpívané formě, ale můžete ji lidem i číst jako báseň. Pokud máte hudební talent, zkuste si k baladě vymyslet melodii a zpívat ji.

Většinou každý verš obsahuje čtyři řádky, ale vyskytují se i výjimky.

Tipy

  • Když si budete při psaní balady zpívat nebo broukat, možná nebudete mít problém přijít na vhodnou melodii.
  • Pokud víte, o čem chcete psát, ale neumíte napsat rýmovanou báseň, nejprve si napište samotný příběh. Potom pro vás bude jednodušší ho přepsat do formy balady.
  • Nebojte se využívat kreativní a nezvyklé rýmy. Když se budete snažit mít všechny rýmy dokonalé, text písně bude nakonec znít hloupě.
  • Můžete si napsat baladu i bez hudby. Balada je lyrická poezie, což znamená, že ji můžete, ale nemusíte zpívat.

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 641 krát
Kategorie: Psaní