Už jste si někdy chtěli nakreslit mapu ke své fantasy povídce, nebo jako neotřelou vzpomínku na místo, které jste navštívili? S trochou plánování a kreslení se rychle stanete zkušeným kartografem!

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Navrhujeme mapu

  1. 1
    Určete si měřítko vaší mapy. Než se pustíte do kreslení, musíte se rozhodnout, jak velkou mapu budete vytvářet. Chcete znázornit celou planetu (klidně i Zemi), polokouli, kontinent, zemi, nebo jenom okres či město? Platí to jak pro mapy skutečných míst, tak pro mapy, které si jen vymýšlíte.
  2. 2
    Rozhodněte se o poměru vody a souše. Až na výjimky (velmi detailní mapa zblízka) budete kreslit mapu s určitým poměrem vody a souše. Musíte se tedy rozhodnout, kolik čeho na vaší mapě bude. Větší měřítko znamená, že budete znázorňovat i řeky, jezera a moře. Menší mapy mohou ukázat kousek moře, nebo jen řeku a pár jezer či rybníků. Pokud vaše mapa zobrazuje pouze málo souše, kreslíte nejspíše moře s několika ostrovy.
  3. 3
    Promyslete si, co do mapy zahrnete. Jaký druh mapy kreslíte? Geografickou, politickou, autoatlas, nebo nějakou jinou? Typ mapy ovlivní způsob kresby a styl kreslení, určete si ho proto předtím, než začnete váš projekt. Je možné nakreslit mapu, která je kombinací několika typů, ale budete pak muset zredukovat, co na mapu dáte, příliš podrobností je matoucích.
    • Můžete kreslit i speciální mapy, které pracují s jinými charakteristikami, například obchodní cesty, hustotu populace, nebo rozložení jazyků.
  4. 4
    Určete si, jak detailní vaše mapa bude. To jde ruku v ruce s rozhodnutím, co na mapu zahrnete a jaké bude měřítko, a je to velmi důležité. Chcete znázornit jen velká nebo nejdůležitější místa? Nebo vás zajímají i ty nejmenší podrobnosti světa, který kreslíte? Bude to mít rozhodující vliv na to, jak budete mapu kreslit. Na velký papír, nebo jen na malý arch?
  5. 5
    Rozmyslete se o mapě počasí. I když je to záležitost především imaginárních map ze světa fantasy, počasí může ovlivnit některé aspekty vaší mapy. Kde bude pršet a kde bude naopak poušť? Budou tyto oblasti odpovídat svému umístění, jako je pobřeží, pohoří nebo moře, tak jako by to bylo v reálném světě? Promyslete si počasí vašeho světa a berte ho v úvahu, až budete rozmisťovat určité oblasti, mapa tak bude podrobnější a realističtější.
  6. 6
    Vyberte si, jak svou mapu budete vytvářet. Chcete ji kreslit ručně, použít počítačový program, nebo vyzkoušet nějaký on-line internetový nástroj? Každý způsob vyžaduje jinou přípravu, obzvlášť, pokud se rozhodnete mapu ručně kreslit. Chcete-li použít počítačový program, musíte si vybrat jaký, existuje jich poměrně velké množství.[1]

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Kreslíme mapu

  1. 1
    Načrtněte si vaši souš. Pokud už jste se rozhodli, jak podrobnou mapu chcete mít, měli byste mít představu o množství a velikosti souše. Začněte lehkými tahy tužkou a načrtněte si základní obrysy. Až budete spokojeni, znovu je překreslete s více podrobnostmi (typické je, že budou trochu nepravidelnější a vlnitější) a nakreslete tak pobřeží a hranice území.
    • Když kreslíte mapu, přemýšlejte, kde by se pod zemí nacházely tektonické desky (imaginární i skutečné). Pomůže vám to vytvořit realističtější mapu, za předpokladu, že kreslíte podle své fantazie.
    • Přidejte své souši detaily, jako poloostrovy, ostrovy, korálové útesy, zálivy a fjordy.
  2. 2
    Nakreslete vodní toky. Budeme předpokládat, že oblast okolo vaší souše tvoří moře, oceán, nebo jiná velká vodní plocha. Teď je na čase přidat menší vodní plochy a toky, které by na mapě měly být. jsou to řeky, jezera, kanály, průplavy a zálivy. Podle toho, jak podrobná vaše mapa bude, můžete přidat také rybníky, potoky, říčky a zátoky.
    • Pokud je vodní masa sice malá, ale důležitá (jako například kanál nebo zátoka), můžete se rozhodnout ji na mapě zachytit, ale přidat poznámku, že je to mimo měřítko.
  3. 3
    Přidejte své zemi detaily. Můžete a nemusíte nakreslit spoustu detailů, záleží na druhu a stylu mapy, ale normálně má země na mapě alespoň nějaké podrobnosti. Zamyslete se, kde budou pohoří, údolí, pouště, lesy a planiny. Myslete při tom na podnebí a počasí, tak budete moci dodat džungle, pralesy, močály, tundru, prérie a korálové útesy a mapa bude stále realistická.[2]
  4. 4
    Umístěte na mapu státy a města. Opět, bude záležet na stylu a druhu mapy, kterou kreslíte, ale většinou je užitečné načrtnout si hranice států/území a přidat alespoň několik měst. Navrhněte si rozdělení kontinentů, státní hranice a hranice území - mohou se řídit přirozenými hranicemi, jako jsou řeky a pohoří, nebo mohou být navrženy podle vaší fantazie. Města můžete značit symbolem, nejčastěji to bývá kroužek nebo hvězdička.
  5. 5
    Přidejte mapě barvu. Mapu může pozdvihnout na jinou úroveň obyčejné vybarvení. Barva může značit různý druh krajiny (v geografické mapě), ukazovat různé státy (politická mapa), nebo sloužit jednoduše k ozdobení. Pokud se rozhodnete, že barvu nechcete, přidejte alespoň černobílé stínování. Můžete si zvolit širokou škálu barev, kterými znázorníte města a lesy, nebo vybrat jen 2-3 základní barvy, které umožní alespoň malé rozlišení..
  6. 6
    Doplňte popisky. Technicky není povinné do mapy přidávat popisky, nicméně pokud ji necháte úplně bez nich, její vypovídací hodnota bude nevalná. Začněte tím, že popíšete největší a nejdůležitější místa - jejich důležitost můžete podtrhnout větším písmem, než bude mít zbytek popisků. Pro větší podrobnost mapy můžete popsat i méně důležitá města a útvary. Použijte různé druhy a velikost písma, abyste od sebe snáze odlišili města, lesy, řeky atd. Nebojte se ani kurzívy nebo velkých písmen.[3]

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Doplňujeme další informace

  1. 1
    Vytvořte si legendu. Legenda je malé okénko, které vysvětluje použití symbolů nebo barev, které máte ve své mapě. Pomůže divákovi pochopit, co který symbol a linie znamená a proč jste si vybrali tu kterou barvu. Dávejte pozor, abyste v legendě uvedli každý symbol, který jste v mapě použili, aby divák nebyl zmatený.
    • Legendě se také někdy říká klíč.
  2. 2
    Přidejte měřítko. Měřítko napovídá, kolik kilometrů/mil reprezentuje jeden centimetr/palec na mapě. měřítko vytvoříte snadno s pomocí pravítka, kterým nakreslíte linku naspodu mapy. Můžete přidat i obrázek mapky většího, nebo naopak menšího území, aby měl divák lepší představu o poměru velikosti. Také můžete měřítko napsat jednoduše číslem, například "1:1000 cm".
  3. 3
    Naznačte orientaci mapy. Můžete jednoduše nakreslit malý kompas, abyste ukázali, kde jsou jaké světové strany. Dáte tak najevo, kde je sever/jih a východ/západ. Dvojnásob užitečné je to u map, které nejsou nakresleny tradičním způsobem a sever je umístěn například směrem dolů.
  4. 4
    Přidejte poledníky a rovnoběžky. Na mapě fantazijního světa nemusí poledníky a rovnoběžky být, ale pokud chcete realistickou mapu, jsou téměř nutností. Vertikálně a horizontálně rozdělují mapu, takže se podle jejich koordinátů dá najít jakákoliv lokalita. Pozor, aby tyto linie byly dokonale rovné, a rovnoměrně rozdělené.
  5. 5
    Napište na mapu datum/čas. Oblast, zachycená na mapě, ať už geografická, nebo politická, se s postupem času mění (platí to i pro fantasy mapu). Proto si poznamenejte datum a čas a na mapě je označte. Můžete si napsat, kdy jste mapu nakreslili, ale mnohem důležitější je, jaké období mapa zachycuje.
  6. 6
    Přidejte jakékoliv další vysvětlivky a poznámky. Možná budete chtít někam na mapu napsat trochu víc. Není to nezbytné, ale může to pomoci, obzvlášť, pokud kreslíte imaginární mapu vymyšleného světa. Tradičně se poznámka umisťuje ke spodnímu okraji mapy, aby divák věděl, že to není součást některé oblasti, na mapě zachycené.[4]

Tipy

  • Nejprve si mapu načrtněte nanečisto, a až pak ji přeneste na kvalitní papír.
  • Pokud vám to pomůže, udělejte si představu o osídlení a jednotlivých oblastech předtím, než začnete mapu kreslit. mapa pak bude realističtější. Ať už uděláte cokoliv, snažte se nekreslit podrobnosti, dokud nebudete spokojeni se základem.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 61 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 943 krát
Kategorie: Zeměpis