X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 75 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 11 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 26 973 krát
Komiksy nám dovedou navodit určité pocity. Ať už je to smích, smutek, vzrušení či zlost, síla vizuálních příběhů je nepopiratelná. Nakreslit svůj vlastní komiks vás může naplnit a je to snadnější, než si možná myslíte. Máte nápad? Řiďte se tímto návodem, a proměňte sny ve skutečnost!
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 4:Vývoj komiksu
Metoda 1
-
1Sepište si základy. Komiks je ve své podstatě vyprávění, sdělované sekvencemi obrázků, které se nazývají rámečky. I ten nejjednodušší komiks o jednom rámečku musí posouvat děj kupředu - v tom se komiks neliší od jiných žánrů, které vypráví příběh. Je nutné se řídit několika pravidly.
- Místo. Každý příběh se odehrává v určitých kulisách. I když chcete mít pozadí jen čistě bílé, stále je to kulisa. Místo bude důležité pro akce vašich postav a podle charakteru příběhu bude více či méně podstatnou součástí vyprávění.
- Postavy. Potřebujete pro svůj příběh herce. Postavy posouvají děj kupředu, pronášejí dialogy, jsou tím, s kým se čtenář identifikuje. Postavy by se měly během vyprávění vyvíjet, obzvlášť pokud jde o delší příběh.
- Zápletka. Každý příběh potřebuje zápletku, aby se děj posouval vpřed. Je to základ vyprávění, je to odpověď na otázku “proč” postavy dělají to, co dělají. Zápletkou může být cokoliv, od vybírání poštovní schránky až po záchranu vesmíru.
- Témata. Téma komiksu určí, pro jaké publikum je určen. Tvoříte-li vtipný příběh, jaká je povaha humoru? Pokud se jedná o lovestory, pro jakou věkovou skupinu bude přístupná?
- Styl. Ten určí pocit, který komiks ve čtenáři vyvolá. Tvoříte komedii? Nebo je příběh spíše drama? Možná chcete zkusit karikatury na politickou situaci. Máte nekonečné možnosti! Smíchejte prvky dramatu a komedie, nakreslete komiks s temnou, nebo naopak veselou atmosférou. Pusťte se do romance nebo drásavého politického thrilleru.
- Váš styl budete vyjadřovat dialogy, textem vyprávěním i vizuálně.
-
2Pište o tom, co dobře znáte. Jeden z nejjistějších způsobů, jak vytvořit komiks, který bude působit “opravdově”, je psát o tom, co je vám známé. Pomůže vám to také udržet si vlastní rukopis a nekopírovat příliš jiné komiksy. [1]
-
3Rozhodněte se, jakým stylem budete kreslit. Protože tvoříte komiks, bude vizuální stránka to první, čeho si čtenář všimne. Zvolte takový styl, který bude ladit s tématem příběhu i s představou, kterou máte v hlavě.
- Experimentujte s různými styly, než najdete ten, který vám přirozeně půjde nejlépe od ruky, a který se vám bude líbit. Existuje velké množství populárních stylů, které můžete trénovat a přizpůsobit si vlastním potřebám. Tady je jen několik příkladů:
- Anime/Manga.
- Americký superhrdina
- Roztomilé postavičky/Klipart
- Noir
- Jednoduché figurky
- Karikatury z novin
- Drama většinou vyžaduje detailnější vizuální styl než komedie. Existují pochopitelně výjimky, tak jako u každého pravidla, když přijde na kreativní tvoření.
- Experimentujte s různými styly, než najdete ten, který vám přirozeně půjde nejlépe od ruky, a který se vám bude líbit. Existuje velké množství populárních stylů, které můžete trénovat a přizpůsobit si vlastním potřebám. Tady je jen několik příkladů:
-
4Zvolte si formát. Neplatí pro to žádné konvence, nicméně zpravidla se komiksy vyskytují ve třech typech: Jeden rámeček, "strip", a stránka (komiksová knížka). Experimentujte s různými formáty, než najdete takový, který se nejlépe hodí pro váš příběh, postavy a prostředí.
- Jeden rámeček se nejčastěji používá pro vtipy. Nepotřebuje zpravidla příliš detailní prostředí a spoléhá na vizuální gagy a jednu či dvě věty. Je těžké do jednoho rámečku vměstnat celé vyprávění. Komiksy, narážející na politiku se obvykle objevují v jednom či dvou rámečcích.
- Strip je sekvence několika rámečků. Délka není přesně daná, i když většina sestává z jedné až dvou linií o 2 - 4 rámečcích. je to nejoblíbenější formát pro komiksy vycházející na internetu a v denním tisku. Dovoluje zápletku a vývoj postav, ale je stále dost krátký na to, aby mohl vycházet pravidelně.
- Komiksová stránka je delší, než strip. Mít celou stránku dává možnost popustit uzdu fantazii, ale zároveň vyžaduje, abyste byli konzistentní. Kreslit celé stránky je typické pro komiksové časopisy nebo knihy, kde vyprávíte delší, souvislejší příběh.
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:Kreslení hrubého náčrtu.
Metoda 2
-
1Napište scénář. jeho délka a podrobnost bude záviset na délce a stylu vašeho komiksu. Pro jeden rámeček postačí jedna či dvě věty. Bez ohledu na délku si však scénář napište, pomůže vám to posoudit, zda je příběh čtivý.
- Uspořádejte scénář jako sekvenci rámečků. každý rámeček posuzujte jako samostatnou scénu. Pomůže vám to dosáhnout plynulosti děje.
- Dávejte pozor na to, aby dialog rámečku nedominoval. Komiks je vizuální médium, většina akcí a jejich významů by se mělo uskutečňovat prostřednictvím kresby. Nedopusťte, aby text zastínil obrázek.[2]
-
2Naskicujte si obsah rámečků. nezabývejte se zatím přesnou velikostí, detaily a kvalitou. Teď jen tvoříte náčrt osy příběhu. Kreslete zároveň s psaním scénáře. Tato jednoduchá vizualizace vám pomůže upravit plynulost komiksu.[3]
- Promyslete si, jak budou do rámečku umístěny postavy, kde se odehrává akce a jak budou nakresleny dialogy.
- Až budete mít nakresleny skicy rámečků, můžete je mezi sebou volně proházet nebo je ještě upravit, aby příběh vyzněl lépe.
-
3Rozložení stránky musí dávat smysl. Mělo by čtenářovy oči přirozeně vést jednotlivými rámečky. Myslete na to, že lidé většinou čtou zleva doprava, odshora dolů, kromě komiksů manga - ty se čtou opačně zprava doleva. Pohrajte si s velikostí a tvarem rámečků, aby byl komiks dobře čitelný.[4]
-
4Zkoušejte různé použití textu. Kromě dialogů jej můžete využít i jinak. Například:
- Bubliny s myšlenkami hrdiny.
- Boxy, které vypravěči umožní popsat scénu nebo určité aspekty příběhu.
- Citoslovci můžete popsat i zvuk.
- Vykřičníky a otazníky se mohou objevit i mimo klasické dialogové bubliny a dodat scéně důraz.
-
5Promyslete si, jestli je každý rámeček nezbytně nutný. Ve filmu si také režisér nikdy neponechá zbytečné záběry. To samé platí pro komiksy. Pokud rámeček příběh neposouvá dále, vyškrtněte jej, nebo jej nahraďte jiným.
-
6Experimentujte s rámečky. Mnoho úspěšných komiksů rozložením rámečků boří zažité konvence. Pokud komiks vydáváte a kreslíte vy sami, nebojte se zkoušet všechno možné. Pamatujte jen na to, že rámečky slouží příběhu, ne naopak.
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:Kreslení komiksu
Metoda 3
-
1Začněte rámečky. Použijte na jejich kreslení pravítko. Kreslete komiks na vhodný papír. Rámečky, které mají nepravé úhly nebo jinak nezapadají do celku můžete nakreslit zvlášť a pak vše zkombinovat až po naskenování.
- Máte-li ambice svůj strip otisknout v novinách, standardní formát je 33 x 10 cm a celková délka 3 rámečky. Stripy pro noviny jsou kresleny v dvojnásobné velikosti, takže vytištěné měří 15 x 4,6 cm. Pracovat na zvětšenině usnadňuje kreslení detailů.[5]
- Internetový komiks může mít jakoukoliv velikost, i když byste měli myslet na typické rozlišení monitorů. Pokud jej vytvoříte ve formátu 1024x 768, většina uživatelů nebude mít problém.[6]
- Mnoha uživatelům se nebude chtít posouvat obrazovku zleva doprava, aby si komiks přečetli. Projíždět stránku odshora dolů je většinou snadnější. Myslete na to při rozložení stránky.
-
2Začněte přidávat do rámečků obsah. Kreslete nejprve lehkými tahy tužkou, abyste mohli gumovat a opravovat. Pokračujte, dokud nebudete mít předlohu pro konečné tahy perem.
- Nechte si dostatek místa na dialogy. Zahrnuje to bubliny, myšlenky, boxy pro vyprávění, vykřičníky, otazníky i citoslovce pro zvuky.
-
3Nakreslete čistou kresbu. Většina autorů komiksů překrývá tužku inkoustem. Dovolí vám to po zaschnutí vygumovat tahy tužkou. Nechte inkoust schnout dostatečně dlouhou dobu.
- Píšete-li dialogy rukou, přidejte je teď. Nezapomeňte text ještě před napsáním zkontrolovat a případně poupravit. Je velká šance, že se dialogy trochu pozmění, až je budete přenášet ze scénáře do komiksu.
-
4Naskenujte komiks. Až budete mít hotové obrysy perem, můžete komiks naskenovat do počítače. Dostanete tak možnost přidat text v editoru a rovněž digitálně poupravit nakreslené obrázky a případně je vyplnit barvou, chcete-li. Skenování komiksu také velmi ulehčí jeho publikování.
- Skenujte obrázky v rozlišení 600 DPI. Vaše kresba tak zůstane netknutá a bude vypadat profesionálně. [7]
- Je-li váš komiks příliš velký na to, abyste jej oskenovali najednou, udělejte to po částech a nebo použijte nástroj "lano" ve Photoshopu, který umožňuje rámečky rozřezávat a skládat dohromady.
- Při skenování černobílých kreseb nastavte skener na skenování ve stupních šedi. Je to obzvlášť důležité pro obrázky s mnoha stínovanými plochami.
-
5Vyčistěte obrázek. Až budete mít komiks naskenovaný, použijte grafický program typu Photoshop, kterým odstraníte drobné chyby, nebo špatně vygumované tahy tužkou. Můžete také přidat další stínování a linie.
-
6Vytvořte si vlastní fonty. Jedna z možností, jak může váš komiks vyčnívat nad ostatními, je použití vlastních fontů. Existuje celá řada programů na jejich vytváření, a jsou k dispozici jak zadarmo online, tak za peníze v obchodech. Jeden z nejoblíbenějších se jmenuje Font Creator.
- Fonty by měly ladit s tónem příběhu a s vizuálním i grafickým stylem komiksu. Můžete také použít různé fonty pro různé postavy, jen pozor - příliš mnoho různých typů písma působí chaoticky.
-
7Přidejte ve Photoshopu text a bubliny dialogů. Použijte nástroje pro vrstvy a vytvořte zvlášť vrstvy pro každý text a jednotlivou bublinu. Obě vrstvy by neměly být sloučené s podkladovou vrstvou, tedy původní kresbou.
- Vrstva s textem by měla být úplně svrchní, pod ní následuje vrstva s bublinou a nakonec původní kresba jako pozadí.
- Otevřete si možnosti prolnutí vrstvy s bublinou. Můžete tak vytvořit okraj každé bubliny. Vyberte nástroj "stroke" a řiďte se následujícím postupem:
- Velikost 2px
- Pozice "dovnitř"
- Mód prolnutí "normální"
- Průhlednost 100%
- Typ výplně "barva"
- Barva "černá"
- Do vrstvy pro text napište text. Ten pak přijde do bubliny. Použijte vámi vytvořené fonty nebo si vyberte z předem připravených tak, aby ladily s vaším komiksem. Oblíbené jsou například fonty Comic Sans.
- Vyberte vrstvu s bublinou. Použijte nástroj "elipsa", abyste okolo textu vytvořili bublinu. Kurzor nechte ve středu napsaného textu, podržte klávesu Alt a táhněte myší,, abyste vytvořili bublinu, jež bude rovnoměrně obklopovat text.
- Vyberte si nástroj laso a za držení klávesy Shift vytvořte ostrý trojúhelníkovitý "ocásek".
- Jako přední výplň zvolte bílou.
- Stiskněte Alt + Del a vyplňte vrstvu s bublinou. Automaticky se vytvoří rámeček a bublina bude kompletní.[8]
-
8Svůj komiks vybarvěte. Je to nepovinné, ostatně mnoho úspěšných komiksů je černobílých. Vybarvovat můžete několika způsoby. Můžete to udělat přímo rukou za použití pastelek, fixů, vodovek atd., nebo digitálně v počítači až po naskenování komiksu.
- Čím dál více komiksů je barvena digitálně. programy jako Illustrator a Photoshop oproti minulosti vybarvování velmi usnadňují.
- Pamatujte na to, že čtenář uvidí obojí, jak celý komiks, tak jednotlivé rámečky. Snažte se proto udržet během kreslení stejnou barevnou paletu, aby některé rámečky nepůsobily rušivě.[9]
- Použijte kotouček k míchání barev, abyste se ujistili, že vybrané barvy se k sobě hodí. Míchací kotouček pomáhá v případě, že máte na výběr z milionu odstínů, jak je dnes u počítačů obvyklé.
- Barvy na opačném konci míchacího kolečka se k sobě hodí. Jsou vysoce kontrastní a měly by se proto používat v malém množství, aby obrázky nebyly příliš křiklavé.
- Tón v tónu jsou barvy, které se na kolečku nachází vedle sebe. Zpravidla je tato kombinace na pohled velmi příjemná.
- Kombinace barev do trojúhelníku. Jsou to tři barvy, umístěné na vrcholu rovnostranného trojúhelníku. Nejčastěji se jedna z nich použije jako dominantní a další pak pro jemné akcenty.[10]
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:Publikování vašeho komiksu
Metoda 4
-
1Nahrajte své dílo na web a rozšiřte odkazy. Chcete-li se o komiks podělit jen s přáteli a rodinou, nahrát jej na některou ze stránek pro fotoalba bude nejjednodušší (a nejlevnější). Založte si účet na stránkách jako PhotoBucket, ImageShack, nebo imgur a nahrajte svůj výtvor.
- Pošlete odkaz komukoliv chcete, podělte se o něj na sociální síti, pošlete jej emailem každému, kdo by mohl mít o váš komiks zájem. Najděte si diskusní fóra komiksových nadšenců a sdílejte odkazy na svá díla s lidmi z celého světa.
-
2Založte si účet na stránce DeviantArt. Je to oblíbená stránka, kde lidé sdílejí svá umělecká díla a je zde celá sekce pro komiksy a karikatury. Fanoušci mohou vaše výtvory komentovat, máte tedy jedinečnou možnost zpětné vazby se čtenáři.
- Interakce s dalšími uživateli DeviantArt vám může přinést nové nápady pro vaše kreslení.
-
3Založte si vlastní webovou stránku pro své komiksy. Máte-li pocit, že jste už vytvořili dostatek materiálu o který se chcete podělit se světem, založte si svůj web. Je to nejlepší způsob, jak o sobě dát vědět, bez použití tradičního postupu pro publikování. Bude vás to stát více úsilí i času, než prosté sdílení přes jiný server, ale bohatě se vám to vrátí.
- Váš web by měl vypadat dobře. Pokud stránka správně nefunguje a nesplňuje estetické požadavky, čtenáře to odradí. Dejte si tu práci a prohlédněte si, jak úspěšné komiksové weby fungují.
- Nechejte si webové stránky profesionálně vytvořit. Může to být levnější, než si myslíte, obzvlášť pokud zapojíte někoho ze začínajících designérů. Opět se zkuste porozhlédnout na DeviantArt po někom, kdo má podobný vkus a s designem stránek vám pomůže.
- Často stránky aktualizujte. Hlavní přednost internetového komiksu je, že se lidé budou na vaše stránky vracet. Stanovte si pevné časové rozestupy mezi aktualizacemi. Budou-li čtenáři vědět, kdy očekávat něco nového, budou se k vám vracet, aniž byste novinku museli ohlásit.
- Udržujte se čtenáři kontakt. Mimo prostého nahrávání nových komiksů si občas najděte čas na psaní blogu a odpovídání na komentáře. Posílí to vaši pozici tvůrce a vznikne pouto mezi vámi a vašimi příznivci.
-
4Pošlete své dílo syndikátu. Cítíte-li se natolik dobří, abyste mohli například publikovat v tisku, zkuste to. Existují syndikáty, které dodávají komiksy do novin a časopisů po celém světě. Každý rok samozřejmě obdrží tisíce ukázek a vyberou většinou jen 3 - 4.[11] Nejznámější syndikáty v anglicky mluvících zemích jsou:
-
5Pošlete komiks vydavateli. Chcete-li vydat jiné komiksy, než klasické novinové stripy, můžete zvážit schůzku v některém vydavatelství. Komiksy nabývají na popularitě a dnes nejsou neobvyklá vydavatelství, zabývající se výlučně tímto žánrem.
- Vyzkoušejte malá, nezávislá vydavatelství, která spolupracují se začínajícími autory.
-
6Vydejte svůj komiks sami. Nástroje pro publikování již nejsou výsadou velkých firem. Vyzkoušejte například aplikaci na Amazonu CreateSpace. CreateSpace automaticky vaše dílo zařadí na Amazon a bude kopie tisknout na vyžádání zákazníka.
Tipy
- Hlídejte si pravopis! Pokud si nejste jistí,ověřte si vše ve slovníku. Můžete také dialogy přepsat v počítači do textového editoru s funkcí kontroly pravopisu. Dvojnásob dávejte pozor na obvyklé chyby jako "mně" a "mě". Dobrá gramatika je důležitá součást celkové úrovně a kvality vašeho komiksu, nezanedbejte jej tedy!
- Nestresujte se, jestliže váš první komiks nedopadl tak, jak jste si představovali. Opakování dělá mistra!
- Kreslete to, co vám jde nejlépe. Je to mnohem jednodušší a příjemnější, než se mořit s prvky, které kreslíte poprvé.
- Vaše dílo může být tak složité nebo jednoduché, jak jen chcete. Vy jste jeho tvůrcem.
- Než začnete, mějte vypracovaný plán. Nakreslete si skicy a nápady na rozložení stránek, než se pustíte do kresby inkoustem. Snaže se opravit co nejvíce chyb, dokud to jde jednoduše gumováním.
- Prohlížejte si pro inspiraci své oblíbené komiksy. Jste-li opravdový začátečník, zkuste je nejdříve napodobovat.
- Držte se čtenářů. Pokud začnete komiks jako vyprávění pro teenagery, nezakončete ho jako pro malé děti a naopak.
- Pokud kreslíte pravidelné stripy je v pořádku, když se styl kreslení mění s časem. Garfield je na tom úplně stejně.
- Poraďte se o svých nápadech s někým dalším. Někdy je druhý (třetí, čtvrtý atd.) názor přesně tím co potřebujete, abyste odhalili slabá místa, která sami neuvidíte, nebo abyste přišli na nápady, které váš komiks ještě vylepší. někdy se člověk nechá tak pohltit tvořením, že mu i ty nejviditelnější věci zkrátka uniknou.
- Jeden z nejrychlejších stylů kreslení jsou jednoduché figurky. Zkuste je používat jako základní vodítko a představit si scénu s jejich pomocí. Pokud se je rozhodnete kreslit, snažte se je ozvláštnit, aby byly jedinečné a zajímavé.
Varování
- Občas to trvá delší dobu, než si vašeho komiksu někdo povšimne. Nevzdávejte se!
- Dávejte pozor, abyste přesně nekopírovali něčí nápady! Nechat se volně inspirovat jiným komiksem je jedna věc, ale vykrást cizí dílo je o něčem jiném. Buďte kreativní a vymýšlejte si vlastní zápletky.
Reference
- ↑ http://www.djcoffman.com/2011/08/22/trader-dons-development/
- ↑ http://www.creativecomicart.com/comic-panels--layout.html
- ↑ http://www.lackadaisycats.com/makingacomic.php
- ↑ http://innerspace.notonigon.com/?p=8
- ↑ http://www.netplaces.com/cartooning/the-comic-strip/standard-size-requirements-2.htm
- ↑ http://www.thewebcomiclist.com/forums/viewtopic.php?t=8185
- ↑ http://forums.questionablecontent.net/index.php?topic=18336.0
- ↑ http://www.gagcartoons.com/cartoon-tutorials/speech-bubbles/
- ↑ http://studygroupcomics.com/mainblog/2012/03/digitally-coloring-comics-without-embarrassing-yourself/