X
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 3 549 krát
Když se řekne "slanina", většina lidí si představí křupavé, chutné proužky masa, ještě horké z rozpálené pánve. A přitom smažení na sporáku je jen jedním z mnoha způsobů, jak slaninu připravit. Můžete ji například opékat na grilu, jestliže se chystáte na zahradní slavnost s přáteli. Nejen že je tato metoda stejně účinná jako smažení na sporáku, ale nevznikne při ní vůbec žádný nepořádek!
- Doba přípravy (gril na dřevěné uhlí): 20-25 minut
- Doba vaření: 10-20 minut
- Celkový čas: 30-45 minut
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:Gril na dřevěné uhlí
Metoda 1
-
1Zapalte gril. Tak jako u všech grilů na dřevěné uhlí budete muset nejprve uhlí dostatečně rozpálit, než začnete grilovat slaninu. Než uhlíky zapálíte, navršte je na jednu stranu nádoby grilu a druhou ponechte prázdnou. Tím vytvoříte horkou a studenou část mřížky poté, co uhlíky zapálíte. Až budete připraveni, můžete to udělat.
- Pokud nepoužíváte samozapalovací uhlíky, budete pravděpodobně potřebovat trochu tekutého podpalovače.
- Poté, co uhlíky zapálíte, nechte víko grilu odklopené a počkejte, dokud nedosáhnou správné teploty. Uhlíky jsou připravené na grilování zpravidla tehdy, když se na nich vytvoří šedavé vrstva popela a vnitřek se oranžově rozzáří.[1]
-
2Natřete mřížku grilu olejem. Až budete připraveni slaninu grilovat, rychle gril přetřete trochou oleje neutrální chuti. Můžete to udělat několika způsoby, ale nejsnazší je nanášet olej mašlovačkou nebo do vzít kousek papírové utěrky, zmuchlat ji do kuličky, namočit do oleje, pak ji uchopit do kleští a rychlými tahy mřížku potřít. Protože slanina je sama o sobě poměrně tučná, nepotřebujete příliš mnoho oleje, abyste zabránili jejímu připalování.
- Pokud nemáte olej, pravděpodobně postačí, když mřížku potřete tučnějším plátkem slaniny, a nic se nejspíš nestane ani pokud tento krok úplně vynecháte. Počítejte však s tím, že se v takovém případě slanina může trochu připálit.
-
3Položte slaninu na studenou část grilu. Použijte k tomu kleště, abyste si nespálili ruce, a naskládejte plátky slaniny na chladnou stranu grilu (tu, pod kterou nejsou žádné uhlíky). Jak se bude slanina opékat, tuk se z ní vyškvaří a bude kapat dolů do nádoby grilu. Pokud byste slaninu opékali nad horkou částí s uhlíky, kapající tuk by snadno mohl vzplanout.[2] Abyste minimalizovali riziko popálenin a připečení slaniny, grilujte ji pouze na nepřímém žáru. Tuk ze slaniny steče po grilu dolů, ale protože tam nejsou žádné uhlíky, nevzplane.
- Snažte se plátky slaniny naskládat napříč přes tyčky v mřížce grilu a nikoliv podélně. Tak slanina nepropadne mezerami dolů do nádoby s popelem, až se žárem bude zmenšovat.
-
4během grilování slaninu obraťte. Jak se bude slanina opékat, přirozeně se scvrkne, ztmavne a ztuhne. Aby byla stejně opečená z obou stran, nezapomeňte ji během grilování obrátit – udělejte to ve chvíli, kdy spodní strana zezlátne a bude vypadat hotová. Obracejte plátky slaniny každých přibližně 5 minut a po každém otočení opět kril přiklopte víkem.
- Doba grilování se bude lišit v závislosti na teplotě grilu, tloušťce plátků slaniny a na tom, jak moc křupavou ji máte rádi, takže slaninu nezapomínejte neustále hlídat. Celkově by její grilování nemělo zabrat víc, než asi 20 minut. Máte-li raději "měkčí" slaninu, postačí opékání po dobu asi 7 – 10 minut.
- U jiných druhů masa panuje v kulinářských kruzích stále živá debata o tom, zda časté otáčení masu prospívá, nebo jeho chuť naopak poškozuje. U slaniny je to jednoznačné – čím častěji ji budete otáčet, tím bude lepší.[3]
-
5Přesuňte slaninu na talíř, vyložený papírovou utěrkou. Až bude slanina hotová, měla by být na pohled červená až tmavě hnědá (záleží na tom, jak moc křupavou ji chcete) a měla by báječně vonět. Stáhněte plátky jeden po druhém z grilu a naskládejte je na talíř, který jste předem vyložili vrstvou papírových utěrek. Nechte utěrky, aby odsály přebytečný tuk a pak slaninu podávejte jen tak, nebo ve vámi zvoleném receptu!
- Podobně jako u otáčení během grilování je slanina odlišná od jiných druhů masa tím, že ji není potřeba před podáváním nechat odležet. Zatímco jiná masa jsou výrazně šťavnatější a chutnější, pokud je necháte před servírováním 10 – 15 minut odpočinout, slanina nejlépe chutná horká – tedy jakmile zchladne natolik, aby vám nepopálila ústa.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:Plynový gril
Metoda 2
-
1Nastavte hořák na nízkou teplotu. Vaším cílem při opékání slaniny na plynovém grilu není usmažit ji přímo na mřížce – pokud to uděláte, tuk, který se během grilování rozpouští a roztéká, bude kapat přímo dolů na hořáky. V tomto případě je to ještě větší problém než u grilu na dřevěné uhlí, protože kromě nechtěných plamenů se mohou hořáky grilu ušpinit. Abyste tomu zabránili, použijte metodu nepřímého grilování, při které zapnete všechny hořáky (narozdíl od způsobu, kdy pečete mimo prostor s uhlím, jak bylo popsáno výše).
- Začněte tím, že zapálíte většinu nebo všechny hořáky grilu a zavřete poklop. Nechte gril chvíli rozehřát, než začnete s opékáním.
-
2Vložte slaninu do grilovací pánve. Zatímco čekáte, až se gril rozpálí, naskládejte plátky slaniny na mřížku v grilovací pánvi. Grilovací pánev by měla mít kovovou mřížku, která spočívá na mělké nádobě bez děr, která zachytává kapající šťávu. Díky tomu se slanina bezpečně propeče, aniž by hrozilo, že z ní bude kapat tuk do hořáků grilu.
- další výhodou je, že grilovací pánve se snadno čistí – jednoduše z ní vylijete nahromaděný tuk, opláchnete pánev i mřížku, a jste hotovi.
-
3Grilujte slaninu pod zavřeným poklopem. Dejte pánev plnou slaniny na gril a zavřete víko. Díky tomu zůstane teplo pod ním a slanina se bude opékat zespoda i svrchu podobně, jako kdyby se pekla v troubě. Aby bylo grilování rychlejší, nechte víko po celou dobu přiklopené a odklopte jej pouze tehdy, když budete chtít slaninu zkontrolovat.
- Nezapomínejte slaninu během opékání obracet, i když to není tak nezbytné, jako v předchozím případě, protože teplo k ní proniká ze všech stran a ne jen zespoda, takže se propeče rovnoměrněji. Postačí, když ji otočíte alespoň jednou, ale počítejte s tím, že z pod poklopu unikne teplo a doba grilování se tím prodlouží. Nezapomínejte slaninu pravidelně kontrolovat – pokud se peče příliš rychle, hned ji obraťte a snižte teplotu grilu.
-
4Podávejte jako obvykle. Jakmile bude slanina z obou stran hotová tak, jak si přejete, kleštěmi ji stáhněte z grilu a přesuňte na talíř, vyložený pečicím papírem. Jste víceméně hotovi! Zavřete gril a sundejte z něj pánev, jakmile vychladne natolik, že s ní budete moci bezpečně manipulovat.Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:Grilujte tu nejlepší slaninu
Metoda 3
-
1Použijte plát alobalu, aby bylo grilování bezpečné a následný úklid co nejjednodušší. Ať už používáte gril na dřevěné uhlí nebo na plyn, alobal je každopádně váš kamarád. Z jedné vrstvy alobalu si snadno vyrobíte improvizovanou grilovací pánev – jednoduše ho přeložte na polovinu, aby byl pevnější, a pak okraje založte o dva centimetry směrem nahoru, aby z alobalu nevytékal vypečený tuk. Plátky slaniny pak naskládejte přímo do této nádobky a při grilování ji otáčejte jako obvykle. Až bude hotová, přesuňte ji na talíř, vyložený papírovou utěrkou. Až gril vychladne, opatrně vylijte vypečený tuk a alobal zahoďte.
- Pamatujte, že když použijete pánev z alobalu, nemusíte slaninu grilovat úplně mimo žhavé uhlíky. Protože vypečený tuk nekape dolů, alespoň pokud se alobal neprotrhne, můžete klidně opékat přímo nad uhlíky. Celé grilování tak půjde o hodně rychleji.
-
2Kupte si slaninu, nakrájenou na silnější plátky. Až si budete vybírat slaninu na grilování, kupte tu, která je nakrájená na silnější plátky. Se silnými plátky se na grilu snáze manipuluje, tenčí mívají tendenci se lámat a propadávat mřížkou, také se mnohem spíš připálí. Síla plátků je obzvlášť důležitá, protože grilování si obvykle žádá použití kleští. A chytit do nich tenký, kluzký plátek syrové slaniny není vůbec jednoduché.
-
3Během grilování slaninu ochuťte. Slanina je jedinečná v tom, že chutná výborně i když ji opečete jen tak samotnou (kromě koření, do kterého byla před uzením naložena, pochopitelně). To ale neznamená, že ji nemůžete ještě vylepšit! Když ji před grilováním ochutíte oblíbeným kořením nebo bylinkami, můžete jí dodat nový chuťový rozměr a zapojit ji do mnoha a mnoha receptů. Tady je několik tipů na koření, které si se slaninou dobře rozumí – jednoduše plátky slaniny posypejte těsně před tím, než je budete grilovat:
- Rozmarýn[4]
- Červená paprika
- Drcený česnek
- Kajenská směs koření
- Černý pepř
- Koření na steaky
- Hnědý cukr
-
4Promyslete si další recepty, do kterých se používá slanina. Grilovat slaninu jen tak samotnou je prima, ale proč nezajít o trochu dál? Tady je několik základních receptů, ve kterých se slanina používá, a nebo se do nich dá snadno zapojit. A sami jistě přijdete na mnoho dalších:[5]
- Chřest, obalený ve slanině
- Kuřecí maso, obalené ve slanině
- Cheeseburgery se slaninou
- Fazole barbecue
- Chili
- Pečené maso (vepřové, hovězí, zvěřina, krůta atd.)
Reklama
Tipy
- Pokud používáte na opečení slaniny gril na propan butan, používejte pouze nastavení na středně nízkou teplotu, aby tuk nevzplál.
- Jestli váš gril disponuje nádobou na odkapávání šťávy, použijte ho i k zachytávání tuku, vypečeného ze slaniny. Snížíte tak pravděpodobnost vzplanutí.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Silné plátky slaniny
- Gril na dřevěné uhlí
- Dřevěné uhlí
- Tekutý podpalovač
- Kartáč
- Zápalky
- Kleště
- Utěrka
- Rostlinný olej
- Talíř
- papírové utěrky
- Tác na odkapávání (nepovinné)
Reference
- ↑ http://www.bbqjon.com/2010/01/charcoal-is-it-ready-yet.html
- ↑ http://www.perfectsear.com/grilling/recipes/grilling-bacon
- ↑ http://www.thekitchn.com/how-to-cook-bacon-on-the-stovetop-cooking-lessons-from-the-kitchn-185903
- ↑ http://bakerbettie.com/perfectly-crisp-black-pepper-rosemary-bacon/
- ↑ http://bbqpitboys.com/recipes-with-bacon
O tomto wikiHow
Reklama
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 549 krát