X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 20 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 3 837 krát
Miliony lidí po celém světě grilují. Někdy to dělají proto, že musí, jindy zase proto, že je to baví. Někteří lidé vnímají grilování jako způsob, jak se vrátit ke svým kořenům, jak si otestovat své dovednosti a být pyšní na své výsledky. Grilování ale znamená více, než jen hodit několik hamburger na oheň. Jen zkušenosti z vás udělají mistra, ale tento článek vás naučí základy.
Postup
Část 1
Část 1 ze 4:Vyberte si gril
Část 1
-
1Vyberte si typ grilu. Máte dvě možnosti: plynový nebo uhlíkový.[1]
- Plynové grily se dnes používají nejčastěji. Pro mnoho lidí jsou pohodlnější, protože se zahřívají rychle a není nutné do nich často dokupovat palivo. Při výběru plynového grilu si všímejte konstrukce a tepelného výkonu.
- Uhlíkové grily jsou stále velmi oblíbené. Mají lepší ovládání tepla (takže jsou všestrannější) a mnoho lidí věří, že také poskytují lepší chuť jídla. Všímejte si ovládání tepla, konstrukce a stylu. Existují dva hlavní styly nepřenosných uhlíkových grilů: kettle a tradiční. Grily kettle jsou skvělé pro přímé grilování. Tradiční uhlíkové grily jsou všestrannější co se týče nastavení tepelných zón, ale většinou zabírají více místa.
-
2Zamyslete se nad tepelným výkonem. Výkon určuje kvalitu grilu. Měli byste si pořídit gril, který bude mít dostatečný výkon na to, aby vám rychle ugriloval například rybí filet, ale také dokázal pomalu propéct kus hovězího masa. [2]
- Tepelný výkon plynových grilů. U většiny grilů si můžete nastavit tok plynu, takže je nejlepší si koupit gril s nejvyšším výkonem. Budete moci rychle grilovat jídlo, které nechcete propékat úplně (například steaky, tuňáka, nebo mušle).
- Tepelný výkon uhlíkových grilů. Výkon se zvyšuje s množstvím uhlíků, jejich umístěním, průtokem vzduchu a výškou. Nejlepší je najít si gril, který si můžete různými mechanismy upravovat. Kupte si gril se dvěma nastavitelnými průduchy. Když do nich pustíte více vzduchu, budete mít vyšší výkon, když je uzavřete, budete mít studenější oheň a když je zavřete, pomůže vám to uhasit požáry.
-
3Zamyslete se nad tím, jak velký gril chcete. Budete vařit pro spoustu lidí, nebo jen pro dva lidi? Není těžké uvařit pro málo lidí s velkým grilem, ale není možné uvařit pro spoustu lidí s malým grilem. Průměrný gril má asi 3 m2 velkou varnou plochu a postačí vám na větší večírek. Pokud chcete vařit pro velké množství lidí, kupte si ještě větší gril. Pokud vám ale stačí ugrilovat si jednou za čas pouze několik hamburgerů, bude vám stačit i menší gril.
-
4Zamyslete se nad tím, z čeho byl gril vyroben a zaměřte se hlavně na rošty. Většina roštů je vyrobena ze železa, z porcelánu, nebo z nerezu.
- Železo nejlépe vede teplo, ale vyžaduje složitější údržbu.
- Kov s porcelánovou vrstvou vede dobře teplo, ale musíte ho čistit kovovým kartáčem (ovšem ne ocelovým), abyste ho nepoškodili a nezrezivěl vám.
- Nerezové rošty se snadno čistí, ale mohou se opotřebovat rychleji, než železo, nebo porcelán.
-
5Zaměřte se na doplňkové vybavení. Budete chtít další rošty? Udírnu? Venkovní hořák?
- Všimněte si počtu hořáků, které gril má. Více hořáků vám zajistí větší škálu použití grilu.
- Prohlédněte si kolečka grilu, měla by být co největší, abyste s grilem mohli snadno pohybovat.
- Co najdete na plynovém grilu: Většina plynových grilů má vnitřní teploměr, což uhlíkové grily nemají. Teploměry se hodí pro uzení a pečení. Můžete si je ale koupit zvlášť a ke svému grilu si je přidat.
- Co najdete na uhlíkových grilech: Uhlíkové grily mají snadný přístup k popelníku, ať už jde o zásuvku, nebo vysypávací mechanismus.
-
6Určete si, kde budete gril mít. Mezi grilem a čímkoli hořlavým by mělo být dost volného místa. Gril by neměl být pod stromy ani pod střechou a neměl by být o nic opřený, aby se nevznítil.
- Poblíž grilu si dejte hasicí přístroj, nebo hadici s vodou. Hořlavé materiály nedávejte blízko ohně a nikdy nenechávejte gril bez dohledu.
Část 2
Část 2 ze 4:Rozpalte gril
Část 2
-
1Rozpalte si gril v dostatečném předstihu. Jistě nechcete, aby všichni čekali na to, než bude gril připravený. Pamatujte si, že uhlíkové grily se zahřívají déle, než plynové. Plynové grily zahřívejte alespoň 10 minut, uhlíkové 20-25 minut.
-
2Zapněte gril, nebo zapalte uhlíky. Pokud máte uhlíkový gril, můžete oheň založit více způsoby. Až budou uhlíky šedé a pokryté popelem, můžete začít grilovat.
- Funguje i oblíbená podpalovací tekutina, ale musíte ji nechat vyhořet, jinak vám bude jídlo chutnat po benzinu.
- Seženete také elektrické podpalovače, které podpalují uhlíky pomocí tyčinky. Fungují skvěle, ale vyžadují zdroj elektřiny a mají dráty, přes které byste mohli zakopnout,.
- Komínové podpalovače jsou kovové válce s dírami, které podrží uhlík nahoře a kousek novin dole. Fungují rychle a jsou levné. Zapalte noviny a počkejte, až se teplo dostane až nahoru a zapálí uhlíky. Po použití odložte podpalovač na bezpečné místo – bude velmi horký. Tyto podpalovače můžete použít i v případě, že si potřebujete doplnit uhlíky. Musíte je ale používat na nějakém žáruvzdorném povrchu, například na betonu.
-
3Zavřete gril. Nechejte rošt trochu rozehřát, aby vám na mase nechal hezké tmavé pruhy.
Část 3
Část 3 ze 4:Grilování
Část 3
-
1Maso před grilováním naložte nebo okořeňte. Není to nutné, ale když to uděláte, bude vám chutnat mnohem lépe. [3]
- Nakládání je nejlepší pro vepřové, kuřecí, nebo krůtí maso. Připravte si 1/8 šálku soli a 1 litr vody. Můžete místo vody použít vývar, trochu cukru (med, hnědý cukr, melasa) a také koření (téměř jakékoli).
- Pokud maso marinujete, dejte si pozor, aby marináda neobsahovala příliš mnoho cukru, jinak by se vám na grilu pálila.
-
2Dejte maso na gril. Je důležité, jak jídlo na gril umístíte, hlavně pokud ho chcete dělat hodně najednou. Pokud vaříte pro spoustu lidí, snažte se jídlo umístit na gril tak, aby se vám ho tam vešlo co nejvíce. Neměli byste ho ale skládat příliš blízko k sobě. Mezi kousky jídla musí být trochu místa, aby se propekly rovnoměrně a abyste je mohli otáčet.
-
3Všímejte si horkých míst. Některé grily mají místa, která jsou teplejší, než ostatní. Při grilování na to myslete, hlavně pokud grilujete pro někoho, kdo má maso raději propečené (nebo méně propečené). Až na gril dáte jídlo, neotáčejte ho, ani s ním nepohybujte (pokud tedy nechcete mít stopy po grilu do kříže), dokud nebude z poloviny hotové. [4]
- Pokud někdo chce maso méně propečené, položte ho na chladnější stranu. Pokud máte gril, který hřeje rovnoměrně, položte na něho maso až trochu později.
-
4Vyhněte se "požárům". Grily se často vznítí, protože z masa kape tuk na uhlíky. Můžete maso z grilu sundat, až z něho tuk vyplave na povrch. Potom maso okapejte a vraťte ho zpět na gril.
-
5Až bude maso z poloviny propečené, otočte ho. Snažte se ho neotáčet příliš často. Často otáčení masa způsobuje nerovnoměrné propečení, nebo vám při něm maso může spadnout do grilu.
-
6Ujistěte se, že máte maso dobře propečené. [5] . Zkušení lidé nemusejí maso kontrolovat příliš často, ale pokud si nebudete jistí, píchněte do masa teploměr, abyste měli jistotu, že je hotové i uvnitř (existují teploměry pro malé kousky masa i pro větší kusy, jako je například celé kuře, nebo panenka). Pokud nemáte teploměr, můžete jídlo naříznout, ale uvědomte si, že krájení a řezání do masa může způsobit, že vyschne a ztratí šťávu.
- Grilování hamburgerů: Hamburgery z hovězího masa jsou nejlepší středně propečené, nebo dobře propečené, protože když jsou uvnitř syrové, existuje riziko přenosu bakterií. Pokud si připravujete mleté maso sami, není nutné dodržovat propečenost. Kuřecí nebo krůtí hamburgery byste měli vždy propékat tak dlouho, dokud nebudou hotové. Zeleninové hamburgery by se měly grilovat tak, aby byly celé prohřáté.
- Grilování párků: Párky grilujte na středním plamenu. Grilují se 5-7 minut, dokud nebudou hotové. [6]
- Grilování steaků: Steaky se mohou jíst i částečně syrové, ale musíte mít jistotu, že maso pochází z důvěryhodného zdroje. Grilujte je na silně rozpáleném grilu. Vnitřní teplota rare steaku by měla být 54.4ºC. [7]
- Grilování drůbeže: Kuřecí a krůtí maso se musí před jídlem propéct úplně. Pokud maso není bílé, musíte ho grilovat ještě déle. V případě celého ptáka použijte teploměr a píchněte ho do nejhlubší části prs kuřete, abyste měli jistotu, že je hotové. Vnitřní teplota celého kuřete nebo krůty by měla být 73.8º-76.6ºC.[8] Dalším způsobem, jak zjistit, zda je maso hotové, je píchnout do něho a ujistit se, že teče čistá šťáva. Uvědomte si ale, že když do masa píchnete, ztratí trochu své lahodné šťávy.
- Grilování vepřového masa: Pokud máte maso z dobrého zdroje, nemusíte ho propékat úplně. Může být uvnitř mírně růžové. Středně propečená pečeně by měla mít teplotu 62.7ºC. Pokud nevíte, odkud vaše maso pochází, měli byste ho grilovat tak dlouho, dokud nebude celé propečené.
- Grilování zeleniny: Grilování zeleniny je skvělým způsobem, jak si ji připravit. Většina zeleniny se nejlépe griluje nakrájená s trochou oleje, soli a pepře. Dávejte si pozor na to, jak dlouho zeleninu grilujete. Například mrkve budete muset grilovat déle, než třeba cuketu. Pokud máte tak malé kousky zeleniny, že by vám mohly propadnout grilem, kupte si podložku, na které budete moci zeleninu grilovat (jen si musíte uvědomit, že na zelenině nebudete mít proužky od grilu).
- Grilování s omáčkami: Většina omáček, zejména těch, které obsahují hodně cukru, by se měla přidávat až na konec grilování, aby se nespalovaly. Potřete maso, otočte ho a potom potřete i druhou stranu. Chvíli počkejte, aby cukr zkaramelizoval, ale nenechávejte maso grilovat příliš dlouho, protože spálený cukr nechutná moc dobře.
-
7Sundejte jídlo z grilu. Položte ho na talíř nebo na tácek a na 5 minut ho přikryjte alobalem (pokud tedy hladoví hosté už nečekají na svoji porci). Díky tomu se šťáva v jídle hezky rozloží a nevyteče hned po prvním kousnutí.
- V případě velkých kousků masa sundejte jídlo z grilu a přikryjte ho ve chvíli, kdy na teploměru máte o 3 stupně méně, než je doporučovaná teplota hotového masa. Maso „dojde“ po sundání z grilu, protože je stále ještě horké. Velký kus masa ugrilovaný na správnou teplotu na grilu by se stihl přepéci dříve, než byste ho dali na stůl.
-
8Servírujte jídlo hned po odpočinutí. Nezapomeňte si připravit přílohy, nápoje a také dochucovadla k hlavnímu chodu.
-
9Vypněte gril (pokud máte plynový gril). Nezapomeňte vypnout plyn, jinak vám bude vytékat z nádrže.
Část 4
Část 4 ze 4:Čištění grilu
Část 4
-
1Až gril vychladne, vyčistěte ho. Použijte kartáč a pořádně s ním vyčistěte rošt.
-
2Vezměte si vlhký hadřík na jemnější čištění. Pokud jste gril čistili pouze vodou, postříkejte potom rošt trochou oleje ve spreji.
-
3Udržujte si okolí grilu čisté. Když budete gril i jeho okolí udržovat čisté, nejen že to bude vypadat dobře, ale také to bude bezpečnější a úspornější. Mokré grily, které zůstanou na dešti, zejména ty uhlíkové, většinou rychle zrezaví.
-
4Když gril nebudete používat, mějte ho na bezpečném místě. Kupte si ochranný poklop, nebo gril skladujte někde uvnitř.
Tipy
- Grilování pizzy: I pizzu si můžete udělat na grilu. Nejlepší je roztáhnout těsto přímo na očištěný a naolejovaný gril. Nechejte ho asi minutu péct, potom ho otočte (bude se vám hodit špachtle na pizzu, ale když budete rychlí, podaří se vám to i rukama). Potom na pizzu rychle přidejte přísady a zavřete gril. Každou chvíli ho kontrolujte, abyste měli jistotu, že se pizza peče dozlatova a nepřipéká se. Až bude pizza upečená a těsto hnědé, sundejte ji z grilu. Nerozehřívejte gril příliš – zapněte například hořák jen na jedné straně, aby se vám pizza nepřipálila. Můžete také pizzu položit na pečící papír, přidat na ni přísady a potom ji dát na gril a zavřít ho (i když vám potom pizza nebude chutnat po grilu).
- Uzení pomocí grilu: Uzení jídla pomocí grilu funguje tak, že se nepřímým žárem velmi pomalu jídlo vaří. Namočte si na chvíli dřevěné piliny a potom je dejte do silné alobalové folie na uhlíky nebo na hořák. Často je doplňujte a když se začnou pálit, stříkejte na ně vodu. Každých několik hodin maso otočte, aby se vám vyudilo rovnoměrně. Bude to trvat nejméně 6 hodin, ale výsledné jídlo bude potom vynikající. Dejte si pozor na to, abyste měli oheň dost silný, aby byl gril rozpálený na minimálně 95 stupňů, jinak riskujete, že budete mít jídlo kontaminované.
- Existují dva různé typy uhlíků – kousky a brikety. Brikety jsou hustě balené a stlačené kousky malých částí dřeva a kousky jsou vyrobené přímo z kousků dřeva, ze kterých bylo vypáleno vše kromě uhlíku. Oba druhy mají své výhody. Brikety hoří déle (takže se hodí pro větší grily) a kousky uhlíků zase vydávají větší žár (takže se hodí pro rychlé grilování – například ryby). Záleží jen na vás co si vyberete, ale pokud chcete používat brikety, kupte si přírodní, které dodají masu lepší chuť a neobsahují zbytečné chemikálie.
- Použijte lávové kameny. Protože žár jde vždy rovnou směrem nahoru, není jeho rozložení v plynovém grilu rovnoměrné (protože plynový hořák pouze částečně přikrývá dno grilu). Vrstva lávových kamenů absorbuje žár a rozloží ho rovnoměrněji.
- Kupte si druhou propanovou nádrž, aby vám najednou nedošel plyn, nebo pro případ, že byste zapomněli gril zavřít. Je to malá investice, která se vám rozhodně vyplatí.
- Udělejte si snídani na grilu: Položte si na gril kvalitní kovovou pánev a můžete si uvařit skvělou snídani. Slanina, vejce, párky, palačinky, chleby ve vajíčku a další jídla si snadno uvaříte na grilu. Nenechávejte pánev na grilu bez ohledu, protože teflonový povrch pánví uvolňuje při 315.5 stupních Celsia toxické plyny.
Varování
- Grilování zahrnuje plameny a velký žár. Všechny hořlavé látky a materiály udržujte co nejdále od grilu. Platí to i pro zapalovače a podpalovače. Je dobré mít poblíž grilu také hadici nebo hasící přístroj.
- Neměli byste ke grilu pouštět děti a měli byste je varovat, že je gril rozpálený. Když chce gril používat dítě, mělo by to dělat pouze pod dohledem někoho dospělého.
Věci, které budete potřebovat
- Špachtle na gril
- Dlouhé kleště
- Drátěný kartáč
- Olej ve spreji
- Žáruvzdorné rukavice
- Teploměr
- Teploměr na velké kusy masa
- Hadice nebo hasící přístroj
- Rozprašovač
Reference
- ↑ http://www.amazingribs.com/BBQ_buyers_guide/grills/charcoal_grills_vs_gas_grills.html
- ↑ http://www.lowes.com/cd_Grill+Buying+Guide_439096914_
- ↑ http://recipes.howstuffworks.com/tools-and-techniques/how-to-grill-cooking.htm
- ↑ http://recipes.howstuffworks.com/tools-and-techniques/how-to-grill-cooking.htm
- ↑ Is it done yet? (The USDA's recommendations on) Thermometer Placement & Temperatures
- ↑ http://www.realsimple.com/food-recipes/cooking-tips-techniques/grilling/how-to-grill-00100000080509/index.html
- ↑ http://reluctantgourmet.com/tips-guides/tips-facts/item/1118-meat-doneness-chart
- ↑ http://reluctantgourmet.com/tips-guides/tips-facts/item/1118-meat-doneness-chart