X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 15 900 krát
Ovce jsou pasoucí se zvířata oblíbená mezi farmáři. Lze je využít na maso, vlnu a mléko. Většinou se dožívají 6-14 let. Když budete o ovce dobře pečovat, mohou se dožít i 20 let. Ovce se umějí přizpůsobit různým klimatům a najdete je po celém světě. Existuje více než 200 druhů ovcí, z nichž každému vyhovují jiné podmínky. Pokud si chcete koupit ovce, musíte si vybrat druh, kterému se ve vaší lokalitě bude dařit a budete se muset naučit o ovce pečovat.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:Poskytněte ovcím vhodné prostředí
Metoda 1
-
1Ovce by měly mít po celý rok zastřešenou stodolu. Budete ovce muset chránit před nepříznivým počasím po celý rok. Ovce špatně snáší slunce, vítr a déšť. Stodola je sice skvělá, ale není nutné ji stavět, v případě potřeby vám postačí trojstěnný přístřešek. [1]
- Když budete mít stodolu s ohradami, budete moci oddělit nemocné nebo těhotné ovce od zbytku stáda.
- Měli byste ovcím dopřát přístup na stinné místo venku, aby se mohly pást i v horkém počasí. Stačí k přístřešku přimontovat stříšku, nebo ho postavit poblíž stromů.
-
2Přístřešek ovcím vystelte slámou. Množství slámy závisí na tom, kolik času budou ovce v přístřešku trávit. Pokud žijete v chladnějším podnebí, měli byste ovcím dopřát dostatek slámy, aby jim bylo teplo. [2]
- Nepoužívejte piliny – špatně absorbují vlhkost a mohly by ovcím poničit vlnu.
- Někteří lidé používají borovicové piliny, protože dobře absorbují vlhkost. Záleží na vás. Tyto piliny se ovcím mohou dostat do vlny.
-
3Budete potřebovat pastvu dostatečně velkou na to, aby se na ni vešly všechny vaše ovce. Ovce tráví asi 7 hodin denně tím, že se pasou. Pro 6 ovcí budete potřebovat odhadem asi 2 akry pastvin. Přesná rozloha bude záviset také na tom, v jakém podnebí žijete a na tom, jak kvalitní tráva na pastvině poroste.[3]
- Pastvina, která by stačila jednomu velkému zvířeti (například krávě) by měla stačit asi šesti ovcím.
- Velikost pastvin závisí na místě, podnebí, udržování, typu rostlin a srážkách. Například v suchých kamenitých oblastech budete muset ovcím dopřát větší rozlohu pastviny.
-
4Zajistěte ovcím v přístřešku odvětrávání. Dejte do stodoly větrák a nechávejte otevřené dveře, zejména v létě, kdy je venku horko. V průběhu celého roku byste stodolu měli větrat, ale v zimě nemusíte používat větrák.
- Větrák a otevřené dveře by měly ovce v létě zchladit a odehnat od nich mouchy.
-
5Oploťte ovcím ohradu. Pokud se chcete vyhnout predátorům, musíte mít kvalitní plot. Plot vysoký 1.5 m by měl stačit k tomu, aby byly ovce v bezpečí. Pokud se ovšem chcete vyhnout všem predátorům, plot by měl být ještě vyšší.
- Pořiďte si přenosné panely, díky kterým budete moci oddělit nemocné ovce od zdravých ovcí.
- Můžete si také pořídit elektrický plot. Někteří predátoři se mohou dostat i skrz velmi vysoký plot. Když si koupíte elektrický plot, nic se přes něj nedostane. Přesto byste neměli počítat s tím, že zabrání ovcím, aby se dostaly ven – protože mají tlustou vlnu, pravděpodobně elektrické výboje ani neucítí.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:Krmení ovcí
Metoda 2
-
1Ovce by se měly krmit hlavně na pastvě a senem. Ovce potřebují zejména trávu a jetel. Pokud máte dostatečně velkou pastvinu, na které roste tráva po celý rok, nemusíte pro ovce kupovat žádnou jinou potravu.[4]
- Rozloha pastviny, kterou budete potřebovat, bude záviset na podnebí a na tom, jak plodnou půdu na pastvině máte. V mírném podnebí vám pro 6 ovcí budou stačit asi 2 akry půdy. Pokud žijete v podnebí, kde jsou studené zimy a horká léta, budete muset pro ovce sehnat na zimu potravu.
- Množství sena, které budete potřebovat, také závisí na kvalitě vaší trávy. Ovce potřebují asi 0.5 kg sena na 45 kg váhy.
- Seno je v podstatě sklizená a nasušená tráva. Čím později seno nasušíte, tím lepší kvalitu bude mít.
- Vojtěška a jetel jsou nejvýživnější a většina ovcí s nimi nemá problém. Jsou ale dražší a není nezbytně nutné jimi ovce krmit.
- Některé druhy jetele mohou obsahovat látky podobné estrogenům, které mohou u ovcí fungovat jako antikoncepce. Pokud chcete, aby vaše ovce měly jehňata, nedávejte jim jetel.
-
2Nepřekrmujte ovce obilovinami. Obiloviny se pro ovce moc nehodí, protože obsahují příliš mnoho mědi. Pokud chcete ovcím dávat obiloviny, kupte jim speciální směs určenou pro ovce.
- Když ovce budou jíst příliš mnoho obilovin, nafoukne se jim žaludek a mohly by i zemřít.
- Základní směs kukuřice, sóji a ovsa, nebo speciálně vytvořená směs pro ovce a kozy by vám měla jako doplňková potrava stačit. Obiloviny potřebují většinou pouze mladé a staré ovce, nebo ovce, které kojí.
- Pokud nemůžete sehnat směs speciálně pro ovce, směsi pro kozy a krávy jsou lepší, než směsi pro koně. Ovce jsou citlivé na měď, takže jim nedávejte univerzální krmiva.
-
3Potravu pro ovce neskladujte déle, než měsíc. Platí to jak pro balenou slámu, tak pro směsi obilovin. Když budete potravu skladovat příliš dlouho, mohla by zplesnivět, což je pro ovce toxické. Dávejte svým ovcím vždy čerstvou potravu.
-
4Ovce potřebují přístup k soli, ze které si berou minerály. Pořiďte si sůl určenou speciálně pro ovce – v ostatních solích je příliš mnoho mědi, což by ovce mohlo zabít.
- Můžete použít i bloky soli, ale ty moc dlouho nevydrží a ovce z nich pravděpodobně nedostanou dostatek minerálů.
- Volná minerální sůl není tak drahá, jako bloky a můžete ji ovcím dát do koryta.
-
5Dávejte ovcím čerstvou čistou vodu. Ovce potřebují mít neustále přístup k vodě. Každá ovce vypije několik litrů vody denně, v horkém počasí i více. Voda musí být naprosto čistá.
- Pokud se vám nechce každý den nosit kbelíky vody, můžete si koupit automatickou vaničku, která se sama naplní, když se z ní ovce napijí. Jediné, co budete muset dělat, je to, že ji budete muset jednou za týden pořádně umýt.
Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:Jak mít zdravé ovce
Metoda 3
-
1Pečujte o kopyta ovcí. Ovce by měly mít pod nohama suchý povrch, aby jim nezačala plesnivět kopyta. Pokud není možné, aby byly ovce stále v suchu, budete jim muset zaříznout přebytečné části kopyt.[5]
- Dejte si pozor, abyste neřízli hlouběji do citlivé tkáně. Mohli byste způsobit krvácení a infekci.
- V suchém počasí bude stačit, když budete ovcím seřezávat kopyta každých 6 týdnů. Začněte tím, že jim z kopyt vyberete špínu. Potom zastřihněte přebytečnou část kopyta tak, aby bylo kopyto rovné. Všechny nohy musejí být zastřiženy stejně. Odstraňte také přebytečné „nehty.“
- Ovcím často plesniví kopyta, zejména pokud se pohybují po vlhké zemi. Kopyta postupně změknou, takže se do nich snáze dostanou bakterie. To způsobuje vážné bolesti a kulhání. Oddělte nemocné ovce od zbytku stáda (poznáte je podle zápachu) a vylečte je antiseptickými přípravky.
-
2Alespoň jednou za rok ovce ostříhejte. Pokud máte ovce s dlouhou vlnou, budete je muset stříhat dvakrát do roka. Měli byste to udělat v době, kdy přichází teplé počasí – na zimu ovcím vlnu nechejte.
- Pokud chcete, aby ovcím stříhání nevadilo, nechejte je alespoň 10 hodin na pastvě, aby se jim vyprázdnily žaludky.
- Když budete stříhat mokré ovce, mohli byste jim způsobit zdravotní problémy, takže se tomu snažte vyhnout. Když ovce stříhat nebudete, budou mít vlnu vlhkou a těžkou a budou se kolem nich více motat mouchy.
-
3Pravidelně ovce nechejte kontrolovat veterinářem. Není sice možné očekávat každou nemoc, která by ovci mohla postihnout, ale můžete se snažit jim předcházet. Když se budete řídit následujícími pravidly, vyhnete se zbytečným nemocem a problémům.
- Odstraňujte ovcím vlnu okolo rozkroku (pod ocasem a na vnitřních stranách těla). Tato oblast se může ušpinit od výkalů, takže se snažte zajistit, aby byly ovce stále čisté.
- Odstraňujte ovcím zaschlé výkaly okolo konečníku a nohou, které se zapletou do vlny. Když to nebudete dělat, na ovce budou sedat ovádi. Použijte velké nůžky na stříhání vlny.
-
4Všímejte si obecného zdraví svých ovcí. Když ovce onemocní, poznáte to podle toho, že se budou chovat nezvykle. Sledujte jejich zdraví a když zaznamenáte nějaký problém, řešte ho co nejdříve, aby vám neonemocněly i ostatní ovce.
- Výtok z nosu je většinou první známkou infekce dýchacích cest.
- Průjem u ovcí vypadá asi jako běžné psí výkaly. Může ho způsobit spousta věcí, takže byste měli ihned zavolat veterináře.
- Pravidelně ovcím kontrolujte vlnu, zda nemají vnější parazity, jako například vši. Pokud nějaké parazity najdete, musíte ovce začít ihned léčit.
-
5Odčervujte své ovce. Měli byste ovce pravidelně odčervovat a střídat léky, které jim podáváte. Neexistuje jediný lék, který ovce zbaví všech druhů parazitů, takže se musíte poradit s veterinářem a určit správnou léčbu. [6]
- Léky na odčervení seženete ve formě pilulek, pasty, tekutin, nebo injekcí. Všechny typy léků jsou stejně účinné.
- Pasty a tekuté léky se podávají nesnadněji, ale nejsou o nic účinnější, než jiné typy léků.
Reklama
Tipy
- Nemusíte z pastviny odstraňovat jedovaté rostliny. Když budou mít ovce dostatek zdravé trávy, vyhnou se jim samy.
- Pořiďte si hlídacího psa nebo osla. Tato zvířata vaše ovce ochrání před běžnými predátory, jako jsou divocí psi, nebo kojoti.
- Ovcím byste měli dát do stodoly jedlou sodu, aby ji mohly volně jíst, když je bude bolet žaludek.
Reklama
Varování
- Pokud máte více ovcí, měli byste si pořídit alespoň dva hlídací psi. Kojoti umějí spolupracovat a snadno vám jednoho psa odlákají.
Reklama
Reference
- ↑ http://www.followyourdreamfarm.net/content/1201
- ↑ http://www.barkingrock.com/sheep101.htm#BEDDING
- ↑ http://www.barkingrock.com/sheep101.htm#PASTURE
- ↑ http://ag.ansc.purdue.edu/sheep/ansc442/Semprojs/2007/firstsheep/firstsheep.htm
- ↑ http://www.spca.org.nz/AnimalCare/SheepCare.aspx
- ↑ http://www.barkingrock.com/sheep101.htm#DEWORMING
O tomto wikiHow
Reklama