Zmrzlé rameno

Syndrom „zmrzlého ramene“ („frozen shoulder“) pojmenoval R. Barbor v roce 1982.[1] Jde o zvláštní onemocnění ramenního kloubu, které nemá obdobu v jiném kloubu lidského těla. Postihuje častěji ženy než muže.[2] Název nemá vztah k fyzickému zamrznutí ramene, vyjadřuje pouze ztuhlost/nehybnost kloubu resp. celého ramenního pletence s omezením funkce paže jako např. při česání se, zapažování, upažování, vzpažení aj.

Zmrzlé rameno
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Průběh

Rozvoj syndromu bývá popisován ve třech stupních:

  1. bolest kloubu s relativně pohyblivým ramenním kloubem
  2. zatuhnutí ramenního kloubu s pomalu odeznívající bolestí
  3. navracení pohybu a vymizení bolesti s možnými reziduálními bolestmi a pohybovým omezením.

Etiologie

Etiologie syndromu není snadná. Příčina není revmatoidní ani degenerativní (kostní změny), syndrom postihuje spíš měkké struktury ramenního kloubu: svaly, šlachy, bursy, vazy a kloubní pouzdro, u něhož dochází k fibróznímu svraštění v jeho podpažním nařasení. Vedle faktorů metabolických (tenzní útisk svalů), funkčních (přetěžování, strnulá pozice paže) či prochlazení (stažené okénko auta, průvan), má svůj podíl zřejmě i psychika postiženého.

Prevence

Mnozí doporučují udržovat stav kloubu pohyby do zachovalých rozsahů.[2][3] Doporučuje se zejména pohyb oddalující lopatku od hrudi, například vzpažení v leže na zádech s paží ohnutou v lokti a lehké pružení vahou předloktí, či zapažení v stoje s opřením hřbetu ruky o záda a lehké repetitivní pružení do zad. Pohyby by neměly vyvolávat bolest.

Terapie

Syndrom lze výrazně zkrátit jemnou manipulační terapií,[4] Lewit doporučuje postizometrickou relaxaci podlopatkového svalu s jemným protažením “trigger-pointů” a cvičení na svalovou souhru ramenního pletence.[5]

Použít lze i prohřívací masti či lékařem aplikovanou injekci myorelaxancií do svalů a měkkých tkání kloubu.[3]

Odkazy

Reference

  1. BARBOR. R., Das Schultergelenk, Manuelle Medizin, 10, 1982
  2. RYCHLÍKOVÁ, Eva, Funkční poruchy kloubů končetin, Avicenum, 1980
  3. REJHOLEC, Václav, Revmatismus (rady nemocným), Avicenum (1990)
  4. VÉLE, František, Kineziologie pro klinickou praxi (1997)
  5. LEWIT, Karel, Manipulační léčba v rámci léčebné rehabilitace (1990)

Externí odkazy

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.