Zmatky chovance Törlesse

Zmatky chovance Törlesse (v německém originále Die Verwirrungen des Zöglings Törless) je románová prvotina rakouského spisovatele Roberta Musila vydaná v roce 1906. Záhy dosáhla značného úspěchu a etablovala Musila jako literáta; vyvolala i veřejný skandál zobrazením šikany a homosexuálních praktik na chlapeckém internátě.

Zmatky chovance Törlesse
AutorRobert Musil
Původní názevDie Verwirrungen des Zöglings Törleß, Die Verwirrungen des Zöglings Törless, Yeniyetmä Törlessin sarsıntıları, Pometnje pitomca Terlesa, Pomatuvanjata na vospitanikot Terles, Las tribulaciones del estudiante törless, The confusions of young Törless, I turbamenti dell'allievo Törleß, I turbamenti del giovanne Törless, De ervaringen van de jonge Törless, As perturbações do pupilo Törless a Les désarrois de l'élève Törless
ZeměRakousko-Uhersko a Rakousko
Jazykněmčina
Žánrromán pro mladé dospělé a naučný román
Datum vydání1906
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Expresionistický příběh, napsaný dle autorových slov „z dlouhé chvíle“, líčí prožitky mladého kadeta rakousko-uherské internátní školy (Musil vychází ze své vlastní zkušenosti s Vojenskou vyšší reálkou, něm. Militär-Oberrealschule v Hranicích, kterou navštěvoval v létech 1894–1897): jeho zrání a morální a ideové tápání mezi konvenční společností a vlastními představami o světě stejně jako první sexuální zkušenosti. V tomto díle Musil poprvé nastínil obraz zkázy měšťanského světa a zhroucení světového řádu, který později rozpracoval v trojdílném románu Muž bez vlastností.

Český překlad Jitky Bodlákové s doslovem Růženy Grebeníčkové byl vydán v roce 1967 (Mladá fronta) a reeditován r. 1993 (Mladá fronta, ISBN 80-204-0379-5). V roce 2011 román vyšel v překladu Radovana Charváta v nakladatelství Argo.

Obsah díla

Tři kadeti Reiting, Beineberg a Törless přistihnou spolužáka Basiniho při krádeži. Pod pohrůžkou udání ho začínají trestat. Zatímco Beineberg a Reiting Basiniho nízce využívají, znásilňují, později mučí a šikanují a nakonec, zcela zbaveného důstojnosti, předhodí celé třídě, Törless využívá jeho strašné zkušenosti k hlubším meditacím o povaze provinění a možnostech nápravy. Sám je po většinu příběhu pasivní (podobně jako Ulrich v románu Muž bez vlastností), pouze ve chvíli, kdy trýznění Basiniho jak se zdá přestupuje všechny meze, dodá mu odvahy, aby se ke krádeži veřejně přiznal. Törless žádá rodiče, aby ho z internátu odebrali, a román končí, když odtud Törless i Basini odcházejí.

Dalšími liniemi románu jsou Törlessovy prožitky u poloviční prostitutky Boženy a jeho analýza morálních hodnot a postojů vlastních rodičů.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.