Zisk antény
Zisk antény je v elektrotechnice kombinovaným vyjádřením směrovosti a účinnosti přeměny energie dané antény v porovnání s vhodnou referenční anténou. Je definován jako poměr intenzity vyzařování (vyzařovaný výkon na jednotkový prostorový úhel) dané antény v určitém směru k intenzitě vyzařování referenční antény (ve stejném směru). Zisk bez udání směru platí pro směr s maximálním vyzařováním. Vyjadřuje se obvykle na logaritmické stupnici - v decibelech.
Jako referenční anténa se obvykle volí jedna z následujících antén:
- Izotropní anténa - ideální všesměrová anténa (vyzařující bez ztrát a všemi směry stejně). Zisk antény se v případě této reference udává v dBi, přičemž zisk izotropní antény je 0 dBi.
- Ideální půlvlnný dipól. Zisk antény se v případě této reference udává v dBD (anglicky decibels over dipole), přičemž platí přibližně 0 dBD = 2,15 dBi.
Zisk antény úzce souvisí s její směrovostí. Protože anténa je pasivní prvek, je její zisk dosažitelný (na rozdíl např. od zisku zesilovače) výhradně na úkor zvýšení její směrovosti. Anténa s vysokým ziskem nebo vysokozisková anténa (anglicky high gain antenna - HGA) je tedy nezbytně směrovejší (vyzařuje v užším svazku) než anténa s nízkým ziskem nebo nízkozisková anténa (anglicky low gain antenna - LGA) se stejnými ztrátami.
Příklady
- Anténa se ziskem 30 dBi vyzařuje (ve směru svého maximálního vyzařování) 1000 × intenzivněji než izotropní anténa a přibližně 610 × intenzivněji než ideální dipól:
- Parabolická anténa na kosmické sondě je typický příklad antény s vysokým ziskem. Aby mohla komunikace se sondou probíhat, musí být anténa nasměrována na Zemi s vysokou přesností. Naopak, typická WiFi anténa zabudovaná v přenosném počítači je prakticky všesměrová a tedy nízkozisková.
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zisk antény na slovenské Wikipedii.
- Precision of Radio Science Instrumentation for Planetary ExplorationS [online]. 2004-09-09 [cit. 2010-03-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-05-26. (anglicky)