Zimolez kamčatský

Zimolez kamčatský (Lonicera caerulea var. kamtschatica)[1] je rostlina, listnatá opadavá dřevina z čeledi zimolezovité. Pochází ze severních oblastí Dálného východu a Kamčatky. Pro druh je také používaný odborný název Lonicera kamtschatica a v českých zemích je rozšířeno označení kamčatská borůvka, jarní borůvky, zimolez jedlý či modrý.[1] Rostlina je cizosprašná, samosprašné odrůdy jsou výjimečné.[2]

Zimolez kamčatský
Plody zimolezu kamčatského
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádštětkotvaré (Dipsacales)
Čeleďzimolezovité (Caprifoliaceae)
Rodzimolez (Lonicera)
Druhzimolez modrý (Lonicera caerulea)
Trinomické jméno
Lonicera caerulea var. kamtschatica
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jde o opadavý keř, silně rozvětvený, dorůstající obvykle 1 až 2, maximálně 2,5 m výšky. Listy jsou oválné délky kolem 3 cm, eliptické nebo mirně vejčité. Květy jsou nenápadné většinou světle zeleně zbarvené a objevují se v březnu až dubnu. Již v květnu zrají plody, modré až černé ojíněné podlouhlé bobule.

Pěstování a využití

Zimolez kamčatský patří mezi nenáročné dřeviny. Původní rozšíření je v horských lesích východní Sibiře, Kamčatky a na Kurilách, na vlhkých, kyselých až neutrálních půdách, odolává i silným mrazům. Preferuje slunečné polohy, ale snese i polostín. Vhodné jsou živné půdy, ale snese běžné půdy. Vyžaduje dostatek vody zvlášť v době tvorby plodů, vhodné je přihnojení.[3] Rozmnožování je možné ze semen, se stimulátorem lze použít dřevité řízky i zelené řízky, doporučuje se hřížení. Řez po odplození je vhodný, je snášen dobře.

Původní druhy a většina odrůd mají nahořklou příchuť typickou pro zimolezy. V soukromých zahradách se pěstují jako ovocná dřevina vyšlechtěné variety se sladkokyselými až nasládlými plody, kterým jejich šlechtitelé dali obchodní názvy (vesměs nesouvisející s botanickým zařazením) podle podobnosti a chuti plodů. V ČR je populární název kamčatská borůvka, který má jeho šlechtitel (Miroslav Chovanec[4]) zaregistrován jako chráněnou známku[5].

Reference

  1. Zimolez kamčatský [online]. [cit. 2015-01-20]. Dostupné online.
  2. Kamčatská borůvka, Zimolez kamčatský, Lonicera kamtschatica [online]. ceskestavby.cz [cit. 2020-08-04]. Dostupné online.
  3. Lonicera kamtschatica (Zimolez kamčatský / Borůvka jarní / Čukotská borůvka) [online]. [cit. 2015-01-20]. Dostupné online.
  4. KUČERA, Miloš. Průkopník z Valašska. Receptář. Vltava Labe Media. Roč. 2021, čís. 3, s. 36–39.
  5. RESDB. isdv.upv.cz [online]. [cit. 2021-03-08]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.