Zef

Zef je jihoafrické kontrakulturní hnutí.

Původ názvu

Yollandi Visser ze skupiny Die Antwoord prohlásila: „Je to spojené s lidmi, kteří si tuní auta, jedou ve zlatě a tak. Zef je to, když jste chudí a zároveň se chováte luxusně. Jste chudí, ale sexy a máte styl.“

Termín „zef“ pochází původně z šedesátých a sedmdesátých let dvacátého století jako hanlivý termín pro pracující třídu bílých v Jižní Africe, včetně těch žijících v karavanech. Je to zkratka pro název auta Ford Zephyr, který byl populární od padesátých do semdesátých let. V Jižní Africe se tyto auta upravovala pomocí vylepšení motorů a kol.

Hudba a kultura zef

Hudební skupina Die Antwoord sama sebe řadí do „zef“ stylu. V rozhovoru z února 2010, rapper Ninja z této skupiny odpovídal na otázky týkajících se toho, že zef reprezentuje Jižní Afriku. Bylo mu namítáno že zef reprezentuje jenom bělošskou Jižní Afriku. Na to odpověděl, že: „rasismus je něco úplně zastaralého a kus minulosti pro Jihoafričany“. Ve stejném rozhovoru Ninja popsal, že zef je hudební styl a styl subkultury, a srovnal ho s rolí hip-hopu ve společnosti. Ve filmu Chappie, Ninja prohlásil, že zef znamená: „že se doslova vůbec nezajímáš o to, co si ostatní o tobě myslí, jako třeba to, co reprezentuješ v hudbě, jak se oblékáš, jak myslíš a jak mluvíš“.

V roce 2013 satirický blog původně nazvaný Zef kinners se stal krátce virální senzací v Jižní Africe poté, co začal jako školní projekt. Na blogu se objevovaly fotografie lidí, které blog označoval jako příklad stylu zef. Tvůrce blogu pak prohlásil: „Jack Parow a Die Antwoord nejsou zef. Jsou jenom bezrizikovou verzí zefu. Zef má špinavou tvář.“

Autoři Ross Truscott a Maria Brock vnímají „nárust kultury zef“ jako „Akrikánskou parodii sama sebe“, která vyrůstá z pocitu „národní melancholie“ v Jižní Africe po pádu apartheidu. Všímají si podobností s ranými znaky v Jihoafrické kultuře, jako je například anri-aparteidovský Voëlvry Movement, satirickým magazínu Bitterkomix a alternativní rockové skupině Fokofpolisiekar. Například dramatik a akademik Anton Krueger označil že „velebení násilí ztělesňováno stylem Zef“ je část průchodu „pocitu hanby“ z apartheidu.

Ostatní umělci, kteří se identifikují jako propagátoři stylu zef, jsou například vůdce Voëlvry Koos Kombius, komici Corné and Twakkie (Louw Venter a Rob van Vuuren) a komediální skupina Zef Sketse, známa pro svůj TV seriál Kompleks.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zef na anglické Wikipedii.

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.