Zdeněk Sejček
Zdeněk Sejček (* 2. prosince 1926, Žleby) je historik umění, malíř, grafik a pedagog. V současné době žije v Ronově nad Doubravou, kde se podílí na vydávání místního časopisu Městečko na dlani. Je členem Sdružení českých výtvarných teoretiků a kritiků. Jako malíř se věnuje krajinomalbě, kresbě, grafice a knižní ilustraci.
Mgr. Zdeněk Sejček | |
---|---|
Narození | 2. prosince 1926 (95 let) Žleby Československo |
Povolání | spisovatel, malíř, kunsthistorik, grafik a učitel |
multimediální obsah na Commons | |
Seznam děl v databázi Národní knihovny | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Život a dílo
V Kutné Hoře absolvoval Lindnerův koedukační učitelský ústav. Poté studoval obor výtvarná výchova na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze u profesorů Cyrila Boudy, Karla Lidického a Martina Salcmana. Současně vystudoval geografii na Přírodovědecké fakultě téže univerzity. V letech 1967-1971 studoval estetiku a dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy u Dr. Luďka Nováka. Po absolvování základní vojenské služby vyučoval estetiku na pedagogickém semináři Vysoké školy zemědělské v Praze a výtvarnou výchovu a estetiku na gymnáziu a Střední pedagogické škole v Čáslavi. Celkem 25 let byl předsedou Klubu přátel výtvarného umění v Čáslavi. Je zakladatelem regionální Galerie Antonína Chittussiho v Ronově nad Doubravou.
V roce 1947, při přípravě výstavy k 100. výročí narození malíře a krajana Antonína Chittussiho, se seznámil s Vojslavou Pruchovou, sestrou malíře Jindřicha Pruchy, který tragicky zahynul v prvních týdnech 1. světové války. Vzniklo tak dlouholeté přátelství a dlouhodobá plodná spolupráce, která vyústila nejprve ve vydání rozsáhlé publikace Jindřich Prucha v dopisech a vzpomínkách, 1988, paralelně vznikala monografie s názvem Jindřich Prucha: Kresby, kterou v r. 2004 vydala Národní galerie v Praze. Dalšímu malíři z kraje pod Železnými horami Antonínu Chittussimu věnoval své dílo Mladý Chittussi: Monografická studie o mládí a rané tvorbě umělce, 1965. Jeho publicistická činnost je spjata s časopisem Umění a řemesla, kde průběžně uveřejňuje statě o historii umění v čáslavském regionu. Jako spoluautor se též podílel na vlastivědných publikacích o kraji pod Železnými horami (Almanach Ronova nad Doubravou, 1998 a Tam, kde teče Doubravka, 1998).
Spisy
Monografie
Sbírky
Malířská tvorba ak. malíře Zdeňka Sejčka je zastoupena ve sbírkách Národní galerie v Praze, Galerii Felixe Jeneweina v Kutné Hoře, Galerii Jindřicha Pruchy v Čáslavi a v dalších galeriích i soukromých sbírkách.
Výstavy
Svá díla prezentoval na blíže neurčeném množství výstav; první z nich byla uspořádána již v roce 1945 v galerii Vlašský dvůr v Kutné Hoře. Výběr z výstav v posledních letech:
- 2007 (březen) – výstava k významnému životnímu jubileu malíře v zrekonstruované Goltzově tvrzi v Golčově Jeníkově,
- 2010 (březen-duben) – Zdeněk Sejček: Kresby, Čáslav,
- 2011 (srpen) – Zdeněk Sejček a Filip Malinovský, Ronov nad Doubravou,
- 2012 (únor) – Zdeněk Sejček, Výstavní síň Městského muzea, Čáslav,
- 2012 (září) – Zdeněk Sejček a Kamila Ženatá, Dusíkovo divadlo, Čáslav
- 2016 (květen – červen) – Tóny Železných hor, Čáslav; výstava k autorovým 90. narozeninám
Odkazy
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Zdeněk Sejček na Wikimedia Commons
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Zdeněk Sejček
- Slovník českých a slovenských výtvarných umělců (svazek XIII.), 2004, str. 319-320
- Zdeněk Sejček v informačním systému abART
- Zdeněk Sejček – výtvarník, pedagog a historik umění. Úvodní text katalogu Tóny Železných hor. Vydal spolek Třiatřicet a Dusíkovo divadlo Čáslav. 2016.