Archaismus

Archaismus je označení pro zastaralý jazykový prvek (ze starého jazyka). Může se jednat o zastaralý prvek fonetiky jazyka (například košulenku místo košile), o zastaralý gramatický tvar (například peku místo peču, -ti jako koncovka infinitivu, např. platiti, dýchati), o zastaralý prvek slovní zásoby (například šlojíř místo závoj), o zastaralý obrat (například nůž ten věru ostrý místo ten opravdu ostrý nůž).

Některé archaismy jsou přirozenou součástí jazyka a jejich zastaralost se projevuje jen při srovnání s celkovým stavem jazyka – příkladem je zmíněný strakapúd („ú“ ve středové pozici se v češtině změnilo v „ou“, zde však zůstalo zachováno). Jinak se archaismus může v textu vyskytnout jako bezděčná součást vyjadřování pisatele nebo mluvčího (třeba jako prvek nářeční), nebo může být použit záměrně pro navození nálady minulé doby.

Hranice mezi archaismy a historismy není pevná.


Související články

Externí odkazy

  • Slovníkové heslo archaismus ve Wikislovníku
  • Lišková, M. Problematika vymezení pojmů archaismus a historismus. Jazykovědné aktuality, č. 3-4, 2015, s. 102-116.
  • Martincová, O. ARCHAISMUS. In: Petr Karlík, Marek Nekula, Jana Pleskalová (eds.), CzechEncy – Nový encyklopedický slovník češtiny.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.