Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově je součástí zámku Český Krumlov, s jehož hlavními budovami je propojeno Plášťovým mostem. Rozsahem vybavení a stavem zachování původního barokního divadla se jedná o přední památku svého druhu ve světovém měřítku.[1] Divadlo a jeho vybavení je stejně jako celý zámek chráněno jako národní kulturní památka.[2]

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově
Představení opery Antonia Caldary "Il natale d’Augusto" v barokním zámeckém divadle v Českém Krumlově, hraje barokní soubor Hof-Musici, pod vedením Ondřeje Macka
Základní informace
StátČesko Česko
MístoČeský Krumlov
Vznik29. ledna 1686
Počet scén1
Budova
Doba výstavby1765-1766
Otevření1766
Další informace
Souřadnice48°48′45,21″ s. š., 14°18′44,85″ v. d.
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Jeviště zámeckého barokního divadla v Českém Krumlově
Chodba ze zámku do divadla v dolním patře Plášťového mostu

Divadlo bylo původně vybudováno v roce 1682 za Jana Kristiána z Eggenbergu, kdy na zámku působila stálá profesionální hudební a herecká skupina. K repertoáru divadla patřila díla Lope de Vegy, Williama Shakespeara, Molièra, Jeana Racina, Pedro Calderóna de la Barca nebo Pierra Corneille.

Dnešní budova divadla pochází z přestavby v letech 17611762, kterou nechal provést Josef I. Adam ze Schwarzenbergu; autorství často uváděného Andrey Altomonta zatím není možné doložit. Vnitřní vybavení, malířská výzdoba hlediště i jeviště a soubor divadelních dekorací pochází z let 17661767. Ve druhé polovině 18. století zde Schwarzenbergové pořádali předsavení pro sebe a své přátele.

V 19. století bylo divadlo využíváno jen příležitostně, většinou pro představení kočovných společností, a v roce 1898 bylo z bezpečnostních důvodů uzavřeno. Po dočasném užívání pro Jihočeský divadelní festival (1958–1966) bylo divadlo opět uzavřeno a od roku 1966 probíhaly restaurátorské práce. Od roku 1997 je divadlo zpřístupněno veřejnosti a je mu věnována samostatná prohlídková trasa.

Divadelní fond zahrnuje kromě vlastní budovy stovky dekorací, kostýmů, rekvizit, osvětlovací a další techniku, orchestřiště, lavice v hledišti a také původní divadelní repertoár (libreta, scénáře, notový materiál).

Tento soubor tvoří unikátně dochovanou památku srovnatelnou v Evropě pouze s několika divadly, např. ve švédském královském paláci v Drottningholmu, divadlem královny ve Versailles a barokním divadlem v Bayreuthu,[1] přičemž krumlovské divadlo je z nich v původní podobě nejzachovalejší.

Reference

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.