Záhada Marie Rogêtové

Záhada Marie Rogêtové (v angličtině „The Mystery of Marie Rogêt“, někdy uváděná s podtitulem A Sequel to "The Murders in the Rue Morgue") je detektivní povídka amerického spisovatele a literárního teoretika Edgara Allana Poea napsaná v roce 1842.

Záhada Marie Rogêtové
Ilustrace k povídce
AutorEdgar Allan Poe
Původní názevA Sequel to 'The Murders in the Rue Morgue' [1]
ZeměSpojené státy americké
Jazykangličtina
Žánrdetektivní povídka
VydavatelSnowden's Ladies' Companion, William W. Snowden
Datum vydání1842 - 1843
Předchozí a následující díl
Vraždy v ulici Morgue Odcizený dopis
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jde o první záhadu vraždy popsanou podle detailů skutečného zločinu.[2] Poprvé vyšla ve Snowden's Ladies' Companion ve třech částech (listopad 1842, prosinec 1842, únor 1843).

Povídka E. A. Poea „Záhada Marie Rogêtové“ s postavou geniálního analytika C. Auguste Dupina je společně s dalšími dvěma Vraždy v ulici Morgue a Odcizený dopis považována za předchůdce moderní detektivní prózy.

C. Auguste Dupin zaznamenává nedostatky v pátrání po vrahovi dívky, jejíž tělo je objeveno v řece Seině. Policie chybuje a tisk má zájem spíše o předložení případu v rovině senzace než o pravdivé vykreslení okolností. E. A. Poe tak poukazuje na pochybné metody soudobého, zejména bulvárního tisku (další informace viz kapitola Analýza).

Příběh

Nemusím vám snad říkat... že tohle je mnohem spletitější případ, než byla vražda v ulici Morgue. Liší se od ní v jednom závažném ohledu. Je to zločin obyčejný - i když ukrutný. Není na něm nic mimořádně přemrštěného, výlučného. Z toho důvodu - jestli jste si všiml - policii připadalo, že záhadu hravě vyřeší, zatímco ji právě z toho důvodu mělo napadnout, že to bude náramně těžké.
 Edgar Allan Poe - Záhada Marie Rogêtové

Kritické odezvy

Moderní kritika uvádí:

Dílo může být považováno spíše za esej než za povídku... Pouze student analytiky či zarytý fanoušek kriminologie jej může číst s určitým stupněm nefalšovaného zaujetí.[3]

Poeův literární sok Rufus Wilmot Griswold vyjádřil své vysoké mínění o povídce, popsal ji jako příklad Poeova mazaného intelektu.[4]

Česká a slovenská vydání

Česky či slovensky vyšla povídka v následujících sbírkách nebo antologiích:

Pod názvem Záhada Marie Rogêtové:

Pod názvem Záhada Marie Rogêtovej:

  • (slovensky) Zlatý skarabeus (Tatran, 1967, 295 stran)

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Mystery of Marie Rogêt na anglické Wikipedii.

  1. Meyers, Jeffrey (1992). Edgar Allan Poe: His Life and Legacy. New York: Cooper Square Press. ISBN 0-8154-1038-7, str. 134 (anglicky)
  2. Sova, Dawn B. (2001). Edgar Allan Poe: A to Z (Paperback ed. ed.). New York: Checkmark Books. ISBN 0-8160-4161-X, str. 164 (anglicky)
  3. Haycraft, Howard. Murder for Pleasure: The Life and Times of the Detective Story. New York: D. Appleton-Century Company, 1941: str. 16–17 (anglicky)
  4. Stashower, Daniel (2006). The Beautiful Cigar Girl. New York: PenguinBooks. ISBN 0-525-94981-X, str. 284 (anglicky)
  5. POE, Edgar Allan. Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky. Praha: Mladá fronta, 1964. Kapitola Obsah, s. 175.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.