Yell

Yell je ostrov v severní části Shetlandského souostroví ve Skotsku. Má rozlohu 212 km² (po Mainlandu největší ostrov Shetland) a žije na něm okolo tisícovky stálých obyvatel. Největší osadou je Mid Yell.

Yell
Krajina na ostrově
StátSpojené království Spojené království
 Správní oblastShetlandy
Topografie
Rozloha212 km²
Zeměpisné souřadnice60°37′22″ s. š., 1°6′ z. d.
Délka31 km
Šířka12 km
Nejvyšší vrcholHill of Arisdale (210 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel966 (2011[1])
Hustota zalidnění4,6 obyv./km²
Největší sídloMid Yell
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostrov pochází z období kaledonského vrásnění a je tvořen převážně svorem, reliéf byl vytvarován ledovcem v době ledové. Většinu povrchu pokrývají rašeliniště. Pobřeží je členité, na východě se nacházejí písečné pláže, západ je kopcovitý, nejvyšší bod ostrova má 210 m n. m.

O pravěkém osídlení svědčí četné brochy. Název ostrova pochází z vikingského období a vznikl pravděpodobně ze staroseverského výrazu gjall – pustý. Ze sedmnáctého století pochází dům Old Haa, proměněný v muzeum. Další památkou jsou zříceniny panského sídla Windhouse, proslulé pověstmi o strašidlech.[2] Ostrov Yell ve svých básních zmiňuje George Mackay Brown.

Ostrov je porostlý převážně vřesovcovitými rostlinami, lišejníkem, zimolezem a suchopýrkem, pěstuje se jahodník velkoplodý. Hnízdí zde rybák dlouhoocasý, chaluha velká, chaluha příživná, potáplice malá a dřemlík tundrový. V okolním moři se vyskytuje množství ryb, kytovců a tuleňů, rybolov je hlavním zaměstnáním obyvatel. Turisté navštěvují ostrov především díky početné místní populaci vydry říční.[3]

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.