Wolfhart Pannenberg

Wolfhart Pannenberg (2. října 1928 Štětín4. září 2014 Mnichov) byl německý evangelický teolog. Pocházel ze slezského Štětína. Vyrůstal jako ateista ovlivněný zejména Nietzschem, avšak v šestnácti letech zakusil mystický zážitek „světla“, po němž se stal křesťanem a později se rozhodl věnovat teologii. Studoval mj. u Karla Bartha a působil na řadě univerzit; jeho poslední místo byla profesura systematické teologie v Mnichově. Významný je zejména jeho koncept historie jako jedné z forem zjevení. Odmítal, že by se Ježíš narodil z panny i některé další zázraky z evangelií, hájil však koncept Ježíšova tělesného zmrtvýchvstání.[1] Odmítal homosexualitu jako jednoznačně zapovězenou Písmem a angažoval se v kampaních proti uznání manželství osob stejného pohlaví.[2][3]

Wolfhart Pannenberg
Narození2. října 1928
Štětín
Úmrtí4. září 2014 (ve věku 85 let)
Mnichov
Alma materHumboldtova univerzita
Univerzita Heidelberg
Univerzita v Göttingenu
Univerzita v Basileji
Povoláníteolog, spisovatel, vysokoškolský učitel a filozof
ZaměstnavateléMnichovská univerzita
Harvardova univerzita
Theological College Wuppertal/Bethel
Univerzita Johannese Gutenberga
Chicagská univerzita
OceněníHonorary doctor of the University of Manchester (1977)
čestný doktorát Univerzity v St Andrews (1993)
Maxmiliánův řád pro vědu a umění (1995)
čestný doktor Univerzity v Cambridgi
Bavorský řád za zásluhy
 více na Wikidatech
Nábož. vyznáníkřesťanství
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Odkazy

Reference

  1. The Strange Legacy of Theologian Wolfhart Pannenberg. ChristianityToday.com. Dostupné online [cit. 2018-06-01]. (anglicky)
  2. ROACH, David. Theologian Wolfhart Pannenberg dies. www.bpnews.net [online]. [cit. 2018-06-01]. Dostupné online. (anglicky)
  3. ROOT, Michael. The Achievement of Wolfhart Pannenberg. First Things [online]. 2012 [cit. 2018-06-01]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

Wolfhart Pannenberg na stránkách existence-transcendence (česky)

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.