Wo-kchou

Wo-kchou (čínsky pchin-jinem wō​kòu, znaky 倭寇; japonsky わこう, wakó; korejsky 왜구, wägu), doslova „japonští bandité“ byli piráti různého původu podnikající od 13. do 16. století nájezdy na korejské a čínské pobřeží. Původně se jimi stávali především vojáci, obchodníci a pašeráci z Japonska; v pozdějších staletích mezi nimi silně vzrostl podíl Číňanů.[1]

Útoky wo-kchou na čínské pobřeží

Raná fáze aktivity wo-kchou začala ve 13. století a trvala do poloviny 14. století. Tehdy piráti z Japonska soustředili své nájezdy na pobřeží Korejského poloostrova, časem překračovali Žluté moře a útočili i na pobřeží Číny.

Čínská říše Ming začátkem 70. let 14. století zavedla politiku „zakázaného moře“ (chaj-ťin, 海禁), tj. zakázala soukromý zahraniční obchod bez povolení úřadů, vydávaných jen v omezené míře, a bránila styku Číňanů s cizinci. Doufala, že se tak problém s piráty vyřeší. Čínští obchodníci se ale výnosného námořního obchodu nevzdali, byť byl nyní ilegální. Čínské úřady pak pod pojem wo-kchou zahrnovaly jak piráty původem z Japonska, tak čínské pašeráky.

Aktivita wo-kchou střídavě sílila a slábla po celé 15. a první dvě třetiny 16. století. Na vrcholu aktivity v 50. a 60. letech 16. století piráti a pašeráci operovali podél celého čínského pobřeží a na velkých řekách (jako Jang-c’-ťiang) se vydávali do vnitrozemí. Tehdy se již rekrutovali většinou z Číňanů.[2] Po roce 1567, kdy mingská vláda rezignovala na zákaz soukromého námořního obchodu (kromě obchodu s Japonskem), problémy s piráty ustaly.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wokou na anglické Wikipedii.

  1. AMINO, Jošihiko. 「日本」とは何か [Nihon to ha Nani ka]. Tokio: Kódanša, 2000. S. 86. (japonsky)
  2. BROOK, Timothy. Čtvero ročních období dynastie Ming: Čína v období 1368–1644. Překlad Vladimír Liščák. 1. vyd. Praha: Vyšehrad, 2003. 368 s. ISBN 80-7021-583-6. S. 170.

Literatura

  • SO, Kwan-wai. Japanese Piracy in Ming China During the Sixteenth Century. East Lansing: Michigan State University Press, 1975. ISBN 0-87013-179-6. (anglicky)
  • BOXER, C.R. Piracy in the South China Sea. History Today. Prosinec 1980, roč. XXX, čís. 12, s. 40–44. Dostupné online.

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.