William Heick

William Heick (6. října 191613. září 2012)[1] byl americký fotograf a filmař aktivní v San Francisku. Je nejznámější díky svým etnografickým fotografiím a dokumentárním filmům ze severoamerických indických kultur. W. R. Heick působil jako producent, režisér a hlavní kameraman na katedře antropologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley, kde v rámci National Science Foundation podporoval indiánský filmový projekt. Jeho fotografie zachycují život a kulturu domorodých Američanů z domorodých národů Kwakiutlů, Kašajů Pomo, Hupa, Navhůo, Černonožců a Siouxů.[2] Natočil řadu oceněných filmů v této sérii spolu s dokumentárními filmy Pomo Shaman a Sucking Doctor, který je o ceremoniálu kmene Pomo, který antropologové považují za jeden z nejucelenějších a nejvýznamnějších filmů domorodého ceremoniálu, který byl dosud pořízen.

William Heick
Narození6. října 1916
Jefferson County
Úmrtí13. září 2012 (ve věku 95 let)
Mill Valley
Povolánífotograf
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Umělecká fotografie

Jeho výtvarné fotografie byly vystaveny v San Franciském muzeu moderního umění, Kalifornském paláci čestné legie, DeYoung Museu, Seattle Museum of Art, Henry Gallery (University of Washington), Phoebe A. Hearst Museum antropologie a University Art Gallery (Cal State at Chico). Jeho fotografie byly vybrány do stálých sbírek Muzea moderního umění v New Yorku, Smithsonova institutu, High Museum of Art, Atlanta, Santa Barbara Museum of Art a Monterey Peninsula Museum of Art.

V publikované recenzi „Umělecká scéna“ montereyský krajinář a umělecký kritik Rick Deregon napsal: „Zvláštní vlastnosti obrazů W. R. Heicka pocházejí z jednoduchého vztahu mezi fotografem a subjektem. Bez jiné agendy, než zachytit rozhodující inspirativní okamžik a ilustrovat lidskou přehlídku, práce pana Heicka přesahuje přímou žurnalistiku a usiluje o umění šlechetnosti a soucitu. “

Kariéra

Kariéru začal William Heick jako fotograf námořní inteligence během druhé světové války v Pacifiku. Po válce studoval fotografii na Kalifornské škole výtvarných umění (nyní San Francisco Art Institute) u významných učitelů jako Ansel Adams nebo Minor White. Stal se celoživotními přáteli s Imogen Cunninghamovou a Dorothou Langeovou a považuje tyto dvě fotografky za primární vlivy na jeho fotografickou práci.

William Heick natočil dva dokumenty o pacifických severozápadních indiánských kmenech, Blunden Harbor (1951) a Dances of the Kwakiutl (1951).

Heick pracoval většinu padesátých a šedesátých let jako producent, režisér, historik a kameraman pro světovou strojírenskou společnost Bechtel Corporation. Zatímco s Bechtelem psal a natáčel dokumenty o jejich velkých projektech se zvláštním důrazem na etnické a sociální ohledy v odlehlých oblastech Arktidy, Jižní Ameriky, Afriky, Grónska, Evropy, Středního východu, Austrálie, Indonésie a ostrovů Nové Guineje a Bougainville. V letech 1956 až 1964 se Heick podílel na projektu Camerona Macauleje v indiánském filmovém projektu, který dokumentoval indiánské kultury prostřednictvím filmových a zvukových záznamů, v úzké spolupráci s Alfredem Kroeberem a Samuelem Barrettem. [2]

William Heick produkoval dva dokumenty pro Quakers. Beauty for Ashes dokumentuje Quakerský projekt přestavby 40 kostelů, které byly spáleny nočními jezdci během rasových sporů v Mississippi v bouřlivých šedesátých letech. Voyage of the Phoenix dokumentuje kontroverzní plavbu na jachtě Phoenix , která během války ve Vietnamu proplula americkou bitevní flotilou a dodávala do severního Vietnamu zdravotnický materiál, když vrcholilo bombardování této sužované země.

Na konci 60. a počátku 70. let 20. století Heick působil jako kameraman u tří hraných filmů, vše pro režiséra / umělce Fredrica Hobbse : Troika (1969, spolurežie Gordon Mueller), Alabama Ghost (1973) a The Godmonster Indian Flat (1973).

V polovině sedmdesátých let produkoval Heick jako nezávislý producent u Gordona Muellera seriál Indonesian Dance Series. Tato série financovaná z grantů Caltex Pacific Indonesia a Pertamina dokumentuje čtrnáct tradičních tanečních představení z ostrovů Jáva, Bali, Sumatra a Kalimantan.

Pozdější Heickovy filmy zahrnují The Other China, čtyřdílnou minisérii natočenou na Tchaj-wanu v roce 1988, která dokumentuje sociální a kulturní strukturu Tchaj-wanu.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku William Heick na anglické Wikipedii.

  1. William Heick Obituary (2012) - Santa Rosa, CA - Marin Independent Journal. www.legacy.com [online]. [cit. 2021-04-17]. Dostupné online. (anglicky)
  2. SNYDER, George. Photographer Captures Spirit Of Indian Life [online]. 1998-10-30 [cit. 2019-01-11]. Dostupné online. (anglicky)

Literatura

  • Boardman, Elizabeth Jelinek. The Phoenix Trip: Notes on a Quaker Mission to Haiphong, 1985. ISBN 0-914064-22-3
  • Santino, Jack, reviewer. „Sucking Doctor,“ The Journal of American Folklore, Vol. 95, No. 378 (Oct. – Dec., 1982), s. 501–504 DOI:10.2307/540768.
  • Ira Jacknis. „Visualizing Kwakwaka'wakw Tradition: The Films of William Heick, 1951–1963,“ BC STUDIES: The British Columbia Quarterly, A Special Double Issue, Number 125 & 126, 2000. ISBN 0-00-005294-9

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.