Whitesnake
Whitesnake je anglická hardrocková kapela založená Davidem Coverdalem (slavným z doby, kdy hrál s Deep Purple) v roce 1977. Hráli hlavně v 80. letech, ale koncertují dodnes, i když ve zcela odlišném složení.
Na nějaký čas hráli v kapele i takoví muzikanti jako Jon Lord, Ian Paice, Cozy Powell, Neil Murray, Bernie Marsden, Micky Moody, John Sykes, Brian Robertson, Adrian Vandenberg, Vivian Campbell nebo třeba Steve Vai.
Během celé své existence se kapela nejvíce blížila Deep Purple, nejenom proto, že tři členové s nimi kdysi hráli, ale také protože Deep Purple prostě v té době hodně ovlivňovali hudební scénu.
Historie
Poté, co bývalý zpěvák Deep Purple David Coverdale nahrál dvě sólová alba, založil v roce 1977 kapelu Whitesnake. V 70. letech bylo ale hard rocku a heavy metalu všude plno, takže se jejich první alba jaksi ztratila (ale např. v Evropě a Japonsku byla docela populární).[zdroj?] V roce 1982 si Coverdale vzal volno, aby se mohl starat o svoji nemocnou dceru. Když se pak Whitesnake v roce 1984 znovu objevili v úplně novém složení, zněli daleko živěji a energičtěji.
Píseň Slide It In byla možná založená na starých tricích Deep Purple a Led Zeppelin, ale kapela byla schopná psát chytlavé fráze – byla to jejich první platinová nahrávka. O tři roky později vydali stejnojmenné album, které bylo ještě úspěšnější.[zdroj?] Části sice byly nestydatě podobné právě věcem od Led Zeppelin nebo Deep Purple (například píseň Still of the Night, jako by z oka vypadla začátkům Led Zeppelin), ale kapela byla schopná psát opravdu úchvatné rockové skladby jako například Here I Go Again, které byly poháněné jak melodií, tak riffy, stejně jako rockové balady (např. Is This Love). Whitesnake měli obrovský celosvětový úspěch, jenom v USA prodali šest milionů kopií.[zdroj?]
Než v roce 1989 nahráli jejich další album Slip of The Tongue, Coverdale kapelu opět úplně předělal, v nové sestavě byl například kytarový virtuóz Steve Vai. I když album bylo platinové, bylo to po celosvětovém úspěchu Whitesnake celkem zklamání. Kapela si po tomto albu dala pauzu. V roce 1993 vydal Coverdale společně s bývalým kytaristou Led Zeppelin Jimmy Pagem společné album, které ale bylo dost nevýrazné. V dalším roce vydali Whitesnake v Kanadě a USA hitové album, zaměřené pouze na jejich poslední tři alba (sice obsahovalo i některé nevydané písně, hlavně ale převážně materiál, který už v minulosti vyšel).
V roce 1997 Coverdale oživil Whitesnake (kytarista Adrian Vandenberg byl jediný člen, který zůstal z druhé sestavy) a v tom samém roce vydali album Restless Heart. Překvapivě album ani nebylo vydáno ve Spojených státech. Na následujícím turné Coverdale s Vandenbergem udělali unplugged koncert v Japonsku, který byl nahrán a vydán pod názvem Starkers in Tokyo. Každopádně na konci 90. let kapela opět přerušila činnost, protože Coverdale koncentroval na první sólové album po 22 letech. Toto album s hostujícím kytaristou Earlem Slickem Into the Light bylo vydáno v září 2000.
Poslední události
V červnu 2006 podepsal Coverdale pro Whitesnake nový kontrakt s Steamhammer/SPV Records kvůli živému dvojalbu Live: In the Shadow of the Blues. Album vyšlo 27. listopadu 2006. Je to sbírka nahrávek z turné a koncertů od roku 2003, tedy od doby, kdy se kompletně změnilo složení kapely. Jsou na něm taky čtyři nové skladby, studiové nahrávky, první od posledního alba z roku 1997, Restless Heart.
Diskografie
- Trouble (1978)
- Lovehunter (1979)
- Ready an' Willing (1980)
- Come an' Get It (1981)
- Saints & Sinners (1982)
- Slide It In (1984)
- Whitesnake (1987)
- Slip of the Tongue (1989)
- Restless Heart (1997)
- Good to Be Bad (2008)
- Forevermore (2011)
- The Purple Album (2015)
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Whitesnake na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Whitesnake na Wikimedia Commons
- www.vh1.com Archivováno 25. 1. 2007 na Wayback Machine.