Wervik

Wervik je belgické město, nacházející se v arrondissementu Ypry ve vlámské provincii Západní Flandry. Obec Wervik zahrnuje kromě vlastního Werviku ještě městečko Geluwe. Obec má 18  401 obyvatel (1. leden 2015) a rozkládá se na ploše 43,61 km². Městem protéká řeka Leie, která tvoří hranici s Francií a odděluje jej od francouzské obce Wervicq-Sud.

Wervik
Most před řeku Lys a kostel sv. Medarda

znak

vlajka
Poloha
Souřadnice50°46′47″ s. š., 3°2′24″ v. d.
StátBelgie Belgie
Jazyk. společenstvíVlámské
RegionVlámsko
ProvincieZápadní Flandry
ArrondissementYpry
Wervik
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha43,61 km²
Počet obyvatel18 401 (2015)
Hustota zalidnění421,9 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.wervik.be
Telefonní předvolba056
PSČ8940
Počet zastupitelů33
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Wervik patří mezi nejstarší belgická města a pod názvem Viroviacum byl znám již v dobách Římanů. V té jím době procházela obchodní cesta směrem na Kassel a podle lidové víry se v místě dnešního náměstí sv. Martina (niz. St-Maartensplein) nacházel malý chrám zasvěcený bohu Marsovi.

Ve středověku byl Wervik důležitým centrem textilnictví. Svého vrcholu dosáhl v době, kdy začínal úpadek velkých vlámských měst jako Ypry, Bruggy a Gent. Roku 1382 bylo město zničeno a začalo ztrácet svůj význam. Během války Sedmnácti provincií se Španělskem byl Wervik vypálen a jeho obyvatelé uprchli. Roku 1713 bylo město rozděleno na dvě části – severní část, která si ponechala původní název, se stala součástí Rakouska a nyní patří Belgii a jižní část pod názvem Wervicq-Sud připadla Francii.

Zajímavosti

  • Ve městě se nachází středověký kostel sv. Medarda (St-Medarduskerk), který patří mezi největší v provincii Západní Flandry. Obsahuje prvky románské a gotické architektury.
  • Oblast je známa produkcí kvalitního tabáku a ve městě je Národní muzeum tabáku (Nationaal Tabaksmuseum).
  • Wervik má dva staré zrenovované větrné mlýnyBriekenmolen a Kruisekemolen.

Fotografie

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Wervik na anglické Wikipedii a Wervik na francouzské Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.