Webmail

Webmail je v informatice webová aplikace, která umožňuje uživatelům přistupovat k jejich e-mailovým schránkám prostřednictvím webového prohlížeče. Webmail je alternativa ke klasickým aplikacím e-mailových klientů, jako jsou třeba Microsoft Outlook, The Bat! nebo Mozilla Thunderbird. Webmail poskytují téměř všechny internetové portály a poskytovatelé webových služeb (např. Gmail, Yahoo! Mail, Hotmail, AOL),[1] z domácích pak Seznam.cz, Centrum.cz, Tiscali.cz a další.[2]

Historie

První webmailovou aplikaci vyvinul Luca Manuza[3][4] v jazyce Perl, když pracoval v RCS4 na Sardinii. Pojmenoval jí jednoduše WebMail. První funkční demoverze[5] byla vydána 10. března 1995; poté byl 30. března 1995 uvolněn zdrojový kód (s potřebou registrace).[6]

Prvními třemi českými webmaily byly služby POST.CZ, ATC Organizer a Atlas.cz.[7][8]

Softwarové balíčky

Existuje mnoho softwarových balíčků, které umožňují přístup k vlastní elektronické poště pomocí webového rozhraní. Některé jsou šířeny i jako open source (SquirrelMail, BlueMamba, RoundCube, IlohaMail a další), jiné jsou komerční produkty (například modul Outlook Web Access pro Microsoft Exchange Server). Některé webmaily nabízí možnost přistupovat přes jejich rozhraní i k elektronické poště umístěné na jiných serverech, takže uživatel může několik schránek obsluhovat z jednoho místa.

Existují e-mailové programy, které dokáží simulovat přístup k elektronické poště jako webový prohlížeč, takže umožňují zpracovávat e-maily, i když k ním není možné přistupovat pomocí klasických protokolů POP3 nebo IMAP.

Reference

  1. MACICH, Jiří. Gmail v USA překonal AOL a brzy může porazit i Hotmail [online]. lupa.cz, 2009-08-18 [cit. 2009-09-06]. Dostupné online.
  2. ČERNÝ, Michal. E-mail zdarma? Samozřejmě, ale co dál? [online]. Lupa.cz, 2008-08-27 [cit. 2009-09-06]. Dostupné online.
  3. Pinna alberto "Soru: un incontro con Rubbia, così nacque il web in Sardegna" Corriere della Sera, December 28, 1999 (in italian)
  4. Ferrucci Luca "The ICT in Sardinia: Start up and evolution" Archivováno 29. 10. 2008 na Wayback Machine
  5. "Demo release"
  6. "Source code release"
  7. ANTOŠ, Marek. Seznam se hrne do elektronické pošty. Lupa.cz [online]. 1998-10-29. Dostupné online.
  8. PETERKA, Jiří. Poštovní schránky - pro každého, nebo jen pro někoho, a za kolik?. eArchiv.cz [online]. 1998-03-10. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.