Władysław Niedoba

Władysław Niedoba (22. března 1914 Návsí – 12. března 1999 Návsí) byl polský scenárista, režisér, divadelní herec a animátor společenského dění a kultury na Těšínsku. Nejvíc byl znám jako " Jura spod Grónia ".

Władysław Niedoba
Narození22. března 1914
Návsí
Úmrtí12. března 1999 (ve věku 84 let)
Návsí
Povoláníscenárista, režisér, herec a animátor
Oceněníkomandérský kříž Řádu za zásluhy Polské republiky
PříbuzníAdam Niedoba (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

Byl nejmladším synem Pawła Niedoby místního hospodáře a Ewy roz. Sikora. Jejich usedlost stála uprostřed Návsí u evangelického kostela, školy a hospody. V roce 1937 získal angažmá v Moravskoslezském divadle v Ostravě. V divadelním drama Faust měl roli knížete. V roce 1938 se stal stipendistou katovické hudební konzervatoře. Vypuknutí druhé světové války mu znemožnilo další studia v Itálii. V září 1939 se skupinou Národní obrany prošel bojovou stezku 21. Horské pěší divize. Dostal se do ruského zajetí ze kterého se mu povedlo utéct a vrátit se do Návsí. Zde byl povolán do Wehrmachtu. Útěk z německé armády se mu nezdařil a Niedoba byl odeslán do trestného tábora na řeckém ostrově Korfu. Teprve odsud se mu podařilo utéct a s falešnými doklady přes Řecko a Albánii se vrátil domů.

Po válce se vzdal dráhy operního pěvce na úkor snahy udržet a propagovat kulturu polské menšiny na Zaolší. V roce 1951 inicioval vznik Polské scény Těšínského divadla[1], jediného polského profesionálního divadla mimo Polsko. Do roku 1960 byl jeho uměleckým vedoucím, režisérem, scenáristou a hercem. V roce 1947 byl u vzniku folklorního souboru Gorol se sídlem v Jablunkově. Od samého začátku celých 50 let byl animátorem každoroční, největší v Československu a později v Česku folklorní slavnosti Gorolski Święto[2] v Jablunkově.

Jeho manželkou byla Helena, rozená Brudny, z jejich manželství vzešly dvě děti: dcera Irena a syn Paweł.

Vyznamenání

Dne 16. března 1994 byl vyznamenán Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (Řád za zásluhy Polské republiky III. třídy – komandorský kříž).

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Władysław Niedoba na polské Wikipedii.

  1. Historie | Těšínské Divadlo. www.tdivadlo.cz [online]. [cit. 2017-02-21]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-02-28. (česky)
  2. start - gorolski święto. gorolskiswieto.cz [online]. [cit. 2017-02-21]. Dostupné online. (polsky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.