Vysokoprůtoková aplikace kyslíku
Vysokoprůtoková aplikace kyslíku (HFNO – z anglického High-Flow Nasal Oxygen, někdy HHHF – Heated Humidified High-Flow) je podpůrná metoda léčby dýchací soustavy. Při ní se pacientovi, který spontánně dýchá, dodává pod vysokým průtokem kyslík přes rozhraní (nosní kanyly).
Charakteristika
Vysokoprůtoková aplikace kyslíku se používá při akutních a chronických dýchacích potížích a je vhodnou volbou pro léčbu pacientů se závažným stupněm onemocnění Covid-19.[1]
Výhodou této metody je, že při vysokém průtoku kyslík vyplachuje i mrtvý prostor v plicích a dýchání je tím efektivnější, což se při standardním podávání kyslíku pomocí tzv. kyslíkových brýlí neděje.[2]
Naopak oproti umělé plicní ventilaci jde o neinvazivní techniku, která má méně potenciálních vedlejších účinků. Pacient nemusí být při HFNO uspán, jako to je při umělé plicní ventilaci většinou zapotřebí, a je plně při vědomí.[3]
Způsob aplikace
Aplikovaný plyn, kterým je vzduch se zvýšeným množstvím kyslíku nebo někdy i čistý kyslík,[4] se před přívodem k pacientovi upravuje
- zahříváním – tak, aby co nejlépe odpovídal teplotě lidského těla (37 °C),
- zvlhčováním – v dodávaném plynu se zvyšuje relativní vlhkost až ke 100 %, protože zvýšená koncentrace kyslíku vysušuje sliznici.
Plyn se dodává pod vysokým průtokem, který může dosahovat až 60 litrů za minutu. K pacientovi je přiváděn hadičkou do kanyly, kterou má umístěnou pod nosem, a z níž vystupují trubičky zavedené do nosu.[3]
Největší účinnosti se u této metody dosahuje při pronační poloze – tedy v leže na břichu[5] s uvolněnou oblastí břišní.[4] Výhodou je, že srdce takto netlačí na plíce, ale opírá se o hrudní kost.[5] V této poloze se také lépe odvádí z plic sekret a plicní tkáň se tak může lépe prokrvit.
Reference
- Geng, Shike, Mei, Qing, Zhu, Chunyan, et al.: High flow nasal cannula is a good treatment option for COVID-19. Heart Lung. 2020;49(5):444-445. doi:10.1016/j.hrtlng.2020.03.018.
- SPOLETINI, Giulia, et al. Heated Humidifi ed High-Flow Nasal Oxygen in Adults. Contemporary Reviews in Critical Care Medicine. 07. 2015, roč. 148, čís. 1, s. 253–261. Dostupné online. (anglicky)
- LÉBLOVÁ, Kristýna. Nemocnice na Vinohradech má přístroje, díky kterým lidé nemusí hned na ventilaci. Novinky.cz [online]. Borgis a.s., 2020-11-05 [cit. 2021-11-05]. Dostupné online.
- STEIN, Dominik. Pacienta s covidem na ARO čeká dlouhá anestezie, ventilátor a řada léků. iDnes.cz [online]. Mafra, 2021-11-21 [cit. 2021-12-18]. Dostupné online.
- KRAFTOVÁ, V.; ŠTENGLOVÁ, A. Pronační poloha [online]. Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2018? [cit. 2021-12-18]. Dostupné online.