Kanyla
Kanyla (z latinského „cannulae“, píšťalky) je trubice, která se vsouvá do těla (lidského nebo zvířecího), obvykle pro zavádění nebo odstraňování tekutin nebo získávání informací. Může však sloužit i jiným účelům.
Kanylace je zavedení kanyly, dekanylace je trvalé odstranění kanyly,[1] zvláště tracheostomické[2], pokud již není dále potřeba.
Lékařství
Kanyla bývá často spojena s trokarem, což umožňuje propíchnutí těla a zavedení kanyly do určeného prostoru. Existuje řada různých druhů kanyl, lišících se především tvarem hrotu; pro různé účely se hodí odlišné kanyly.[3] Nitrožilní kanyly se používají především při hospitalizaci v nemocnici. V kardiochirurgii se kanyly používají pro vytvoření kardiopulmonárního bypassu. Nosní kanyla je plastová hadička vedoucí pod nosem a používaná k podávání kyslíku.
Nitrožilní kanylace
Nitrožilní kanyla se zavádí do žíly pro podávání léčiv a roztoků a pro odběr vzorků krve. Nitrotepenná kanyla se zavádí do tepny, většinou do tepny vřetenní (arteria radialis), a používá se během velkých operací a při urgentních stavech k přímému měření krevního tlaku a k opakovaným odběrům tepenné krve.
Následkem zavedení kanyly může dojít ke komplikacím, které lze rozdělit do čtyř skupin:
- hematom: městnání krve vedle žíly, ke kterému může dojít při špatném propíchnutí stěny žíly nebo při chybném odstraňování kanyly. Prevencí je výběr vhodné žíly a použití jemného tlaku nad bodem vpichu.
- infiltrace: pokud se zaváděná tekutina dostane do podkožní tkáně místo do žíly. Je důležité zvolit kanylu s vhodnou délkou řezu; ještě důležitější je kanylu pevně fixovat na místě.
- embolie: může být způsobena vzduchem, trombem nebo fragmentem katétru. Embolus se může usadit v tepně a zablokovat tok krve v dané oblasti. Pro zabránění vzduchové embolii je třeba ověřit, že v systému kanyly není žádný vzduch. Tromboembolismu lze bránit volbou menší kanyly.
- flebitida: zánět žíly způsobený mechanickým nebo chemickým drážděním nebo infekcí. Prevencí flebitidy je volba vhodného místa kanylace a volba vstřikované látky.
Nosní kanylace, ústně-nosní kanylace
Nosní (nasální) nebo ústně-nosní (orálně-nasální) kanyla se skládá s ohebné trubičky s několika krátkými, otevřenými větvemi pro pohodlné vsouvání do nozder a/nebo úst. Tyto kanyly lze použít pro zavádění plynu (například čistého kyslíku) nebo směsi plynů (např. běhemn anestezie nebo pro měření toku vzduchu) do nosu a/nebo úst.
Tracheostomie
Při tracheostomii se používá odpovídající typ kanyly. O odstranění tracheostomie se hovoří jako o dekanylaci.[4]
Související články
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cannula na anglické Wikipedii.
- Children with Tracheostomies Resource Guide, by Marilyn K. Kertoy, page 15 (Google book search)
- Dorland's Illustrated Medical Dictionary. www.mercksource.com [online]. [cit. 2011-02-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-02-23.
- Vita Needle - Typical Cannula Points. www.vitaneedle.com [online]. [cit. 2011-02-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-01-13.
- MORRIS, Linda, Sherif Afifi, M. Sherif Afifi. Tracheostomies: The Complete Guide. [s.l.]: Springer Publishing Company, 2010-02-19. ISBN 9780826105172. S. 311. (anglicky)