Voltův článek
Voltův článek je primární zdroj stejnosměrného napětí (galvanický článek). Je pojmenován po Alessandru Voltovi, který jej použil v roce 1799 při konstrukci první baterie – Voltova sloupu. Jedná se o první elektrický článek v historii[zdroj?].
Voltův článek je tvořen zinkovou a měděnou elektrodou v elektrolytu zředěné kyseliny sírové. Standardní elektrochemický potenciál pro měď a elektrolyt je +0,34 V, pro zinek a elektrolyt je –0,76 V, napětí mezi elektrodami je tedy:
:
Procesy v článku
Při zapojení spotřebiče klesne napětí na napětí svorkové a obvodem prochází proud, který je tvořen ve vnějším obvodu elektrony a ve vnitřním obvodu ionty.
- Ze zinkové anody se odvádějí elektrony vnějším obvodem, vyrovnává se tak porušení rovnovážného stavu mezi katodou a elektrolytem.
- Do elektrolytu přecházejí kladné ionty zinku Zn2+ a ty reagují s H2SO4 za vzniku ZnSO4.
- Kladné vodíkové ionty v elektrolytu přebírají na měděné katodě elektrony přicházející vnějším obvodem z katody a nastává vylučování vodíku.
- Vylučováním vodíku a síranu zinečnatého se článek znehodnocuje.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.