Vlastní mód

Vlastní mód v kmitajícím systému je pohyb, při kterém se všechny části tohoto systému pohybují sinusoidně se stejnou frekvencí a konstantní fází. Tento pohyb má konstantní frekvenci, která se nazývá rezonanční frekvence. Hmotná tělesa, např. budova, most nebo molekula, mají soubor vlastních módů, jejichž rezonanční frekvence závisí na struktuře tělesa, materiálu a hraničních podmínkách.

Vibrace jednoho vlastního módu v kruhovém disku s pevným vnějším okrajem.

V hudebním kontextu se vlastní módy vibrujících nástrojů (strun, vzduchových trubek, bubnů apod.) nazývají "alikvótní" nebo také "vyšší harmonické" tóny.

Nejobecnější pojetí pohybu systému je superpozice jeho vlastních módů. Módy jsou vlastní v tom smyslu, že se mohou pohybovat nezávisle na sobě a vyvolání jednoho módu tedy nikdy nevyvolá pohyb jiného módu. Z pohledu matematiky jsou tedy vlastní módy navzájem ortogonální.

Koncept vlastních módů je také aplikovatelný ve vlnové teorii, optice, kvantové mechanice a molekulární dynamice.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Normal mode na anglické Wikipedii.

    • BLEVINS, Robert D. Formulas for natural frequency and mode shape. Reprint. vyd. Malabar, Florida: Krieger Pub., 2001. ISBN 978-1575241845. (anglicky)
    • Dynamics and Control of Distributed Systems.. Redakce Tzou H.S.. Cambridge [England]: Cambridge University Press, 2008. ISBN 978-0521033749. (anglicky)
    • SHEARER, Peter M. Introduction to seismology. 2nd. vyd. Cambridge: Cambridge University Press, 2009. ISBN 9780521882101. S. 231–237. (anglicky)
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.