Vladimír Plulík

Vladimír Plulík (3. března 1963, Piešťany, Slovensko - 26. června 2008, Broad Peak, Pákistán) byl významný slovenský horolezec a vytrvalostní sportovec.

Vladimír Plulík
Narození3. března 1963
Piešťany
Úmrtí26. června 2008 (ve věku 45 let)
Povoláníhorolezec
Webvladoplulik.sk
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

V roce 1998 jako čtvrtý Slovák vystoupil na Mount Everest bez kyslíku, což bylo oceněno jako Výstup roku.[1]

Sám si vysoko cenil zimního sólového přechodu hřebene Vysokých Tater v roce 1997, v létě roku 1999 ho opět sólově zvládl, a to za 27 hodin. Zúčastnil se pěti expedic na osmitisícovky. Třikrát se mu vrcholu hory nepodařilo dosáhnout - neúspěšně se o to pokusil na Kančendženze (1997), Šiša Pangmě (2002) a Čo Oju (2005).

Úspěšně měl naopak zdolat kromě zmíněného Mount Everestu ještě Gašerbrum I. Na jeho vrcholu údajně byl spolu s dalším slovenským lezcem Jozefem Kopoldem 15. června 2008, tedy jen několik dní předtím, než v Himálaji zahynul. Poté se pokusili o dosažení vrcholu Broad Peaku - při výstupu se ale za nevyjasněných okolností rozdělili a Vlado Plulík se ze stěny již nevrátil.

Kopold poté měnil svá tvrzení o tom, co se přesně stalo. Komisia alpinizmu Slovenského horolezeckého spolku JAMES nakonec došla k závěru, že jím poskytnuté informace jsou nepravdivé. Jeho jednání proto odsoudila jako „závažné porušení etických a sportovních principů“ a Kopolda vyřadila z reprezentace.[2]

Za „nepřesné a zavádějící" označila také Kopoldova tvrzení o údajném dosažení vrcholu Gašerbrumu I a Broad Peaku (na který údajně vystoupil sám). V případě Gašerbrumu I jeho fotodokumentace podle komise přímo zpochybňuje jeho tvrzení a dokazuje naopak nedosažení vrcholu.[2]

Memoriál Vlada Plulíka

Na počest Plulíka a pro připomenutí jeho památky se každoročně koná běžecký závod Memoriál Vlada Plulíka.

Reference

  1. Posledná fotografia nezvestného Plulíka. Čas.sk [online]. 2008-07-01. Dostupné online.
  2. Horolezca Kopolda vyradili z reprezentácie. SME.sk [online]. 2008-12-29. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.