Vitiligo
Vitiligo (latinsky Vitiligo vulgaris) je neinfekční kožní porucha, kdy dochází ke ztrátě melanocytů – buněk tvořících kožní pigment (melanin). U nemocného se projevuje světlými skvrnami nepravidelných tvarů na kůži, nejčastěji okolo prstů, úst, očí, genitálu, kloubů, třísel a obličeje. Z postižených míst mohou vyrůstat chloupky též se ztrátou pigmentu.
Vitiligo | |
---|---|
Vitiligo – projevy na ruce | |
Klasifikace | |
MKN-10 | L80 |
Klinický obraz | |
Postižený systém | Jiné nemoci kůže a podkožního vaziva |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Výrazná patrnost poruchy na kůži u vitiliga může mít devastující dopady na lidskou psychiku, uplatnění v zaměstnání i ve společnosti.[1]
Vitiligo podle mezinárodní kodifikace nese Kód diagnózy dle MKN-10: L80. Je vedeno jako nemoc kůže a podkožního vaziva. I přesto však jeho hlavní dopad bývá společenský a psychologický.[2]
Název pochází z latiny ze slova vitium, což je vada a vitelis, znamenající bílou barvu. Dne 25. června se slaví Světový den vitiliga.[3]
Definice
Vitiligo je autoimunitní porucha projevující se příliš silnou imunitní reakcí v kůži. Bílé krvinky likvidují nejen viry nebo nádory, ale i vlastní pigmentové buňky. Projevuje se tedy hromaděním cytotoxických T-lymfocytů na rozhraní pigmentované a depigmentované kůže a jejich infiltrací do pigmentované části kůže ničící melanocyty a rozšiřující depigmentované plochy.
Touto poruchou trpí 0,38 až 4 % populace,[4] tedy v České republice 38–400 tisíc osob, jedná se tedy o poměrně rozšířený problém. Jenom ve Spojených státech amerických je postiženo tímto onemocněním zhruba 2–5 miliónů lidí, na celém světě je to pak 40–50 miliónů.[5] U většiny nemocných se poprvé projeví ve věku 20–30 let. U nemocných se ložiska mohou dále rozšiřovat po celém těle. Dodnes není léčitelná. U části nemocných již současná medicína dokáže vytvořená ložiska částečně repigmentovat. Nelze ale zaručit, že po zbytek života nevzniknou nová.
- Lokalizované vitiligo se vyskytuje samostatně či vícečetně, nicméně postihuje relativně malý okrsek kůže, který je nervově zásobován z určité části míchy (z jednoho dermatomu).
- Generalizované vitiligo postihuje velkou část těla, zejména tváře a končetiny.
- Univerzální typ postihuje kůži celého těla, může být přítomno několik málo ložisek zvýšené pigmentace.
- Od albinismu se liší nepřítomností postižení očí (zde pigment tedy je přítomen a nemocný má normální barvu duhovek). Smíšený typ je určitou variantou předchozích.
Průběh je u každého jedince jiný, horší se předpokládá u atopiků (nemocných s atopickým ekzémem, alergiemi). Možná je i regrese, tj. ústup onemocnění, zejména pak v letních měsících, nicméně bez terapie se nejedná o časté případy.
Dědičnost
Tato porucha je zřejmě geneticky podmíněná, nemusí však být dědičná. Postihuje obě pohlaví stejně často.
Poslední výzkumy naznačují, že na jejím vzniku se podílí nejméně 23 genů.[6] Jedná se tedy o kombinaci, kterou není možno, či jen velmi obtížně, z obou rodičů zkombinovat – zdědit.
Léčba
Vitiligo je v současnosti neléčitelné. Jeho projevy jsou však omezeně kontrolovatelné a odbarvenou kůži lze přinejmenším částečně repigmentovat. Je třeba s léčbou začít co nejdříve po objevení prvních příznaků – dokud jsou ložiska malá či u dětí.
Terapie (nikoliv léčba) obvykle probíhá jako tzv. Kombinované terapie: kombinace opalování světlem UVB v kombinaci s několika druhy mastí aj. Monoterapie (tj. světlo bez masti a obráceně mast bez světla UVB) jsou považovány za méně účinné. Tyto terapie dokáží alespoň částečně pigment obnovit. Jejich účinnost je omezená, nepůsobí na každého nebo na všechna místa na těle, a může dojít k regresi. V České republice jsou některé z terapií hrazeny pojišťovnami.
- Světloléčba – UVB (ultrafialové záření vlnových délek 311 nm) anebo P-UVA (Psoralen s ultrafialovým zářením UVA) je hrazena pojišťovnou. Variantou je komerční excimerový laser.
- Specializované masti
- Protopic – obsahuje imunomodulátor Tacrolimus tlumící imunitní reakci v místě, původně přírodního původu, obvykle je používán dlouhodobě (2x denně, pro dospělé v koncentraci 0,1%)[7]
- Oxoralen – zcitlivuje kůži na sluneční záření, na předpis při léčbě, patří mezi tzv. Psoraleny, bylinného původu
- Kortikoidy jako např. Elocom, Beloderm
- Doplňky
Spíše jako výživový doplněk slouží méně účinné (a současně méně rizikové) gely
- Vitiskin gel – obsahující přímo enzym superoxid dismutáza, volně prodejný
- Vitix – obsahující přímo enzym superoxid dismutáza, volně prodejný i jako tablety
K léčebnému účelu se obvykle používají krémy přímo podporující imunitní reakci a vytváření pigmentu (Oxoralen) či naopak potlačující imunitní reakci v kůži (Protopic), přípravky obsahují látky tlumící depigmentaci (ztrátu pigmentu) či obsahující přímo enzym superoxid dismutáza, který je v kůži osoby s vitiligem likvidován (Vitiskin, Vitix). Jejich užívání musí být obvykle dlouhodobé (více měsíců), než je pozorován účinek. Účinnost navíc bývá omezená v závislosti na rozsahu postižení. Ve většině případů (kromě gelů Vitiskin či Vitix) se jedná o přípravky na předpis.
Zmíněné krémy se obvykle používají v kombinaci s fototerapií – ozařováním světlem UVB ze speciální lampy. Tyto lampy je možno zakoupit i na volném trhu.
Užívání vitamínů, minerálů a stopových prvků je jen podpůrné.
Terapeutická centra a výzkum
Terapiemi vitiliga se u nás nejdéle zabývají tyto odborné lékařské instituce v Praze:
- ProSanum
- Achilea
- Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
- Nemocnice Bulovka
Výzkum vitiliga v ČR neexistuje, ve světě se mu však věnuje více odborných institucí, např. University of Massachusetts v USA.
Nejnovější výzkum
Dříve stagnující výzkum vitiliga nabral v posledních dvou letech[kdy?] na rychlosti. Na vitiligo se soustředí několik probíhajících výzkumů, zaměřujících se především na vliv oxidačního stresu na buňky, mj. na roli proteinu Nrf2-ARE.[8]
Jedním z nejnověji zkoumaných směrů léčby je využití nových léků působících jako inhibitory Janusovy kináze JAK,[9] tj. léku Xeljanz (tofacitinib)[10] a Jakafi (ruxoltinib). Ty jsou buď podávány ústně, spolu s terapií světlem UV-B[11] nebo v masti. Nově probíhají i klinické zkoušky na použití JAK inhibitorů v krému.[12]
Lék Xeljanz byl již registrován v USA i Evropě včetně České republiky[13] proti revmatické artritidě a je velmi úspěšný.[14] Testy na jeho využití proti vitiligu dosud nebyly ukončeny.
Rizikové faktory vitiliga
Rizikovým faktorem číslo jedna je výskyt v rodině, nicméně ani zde nelze přesně určit, zda a s jakou pravděpodobností se onemocnění u potomků vyskytne či nikoli. Případy, kdy se vitiligo v rodině objeví, aniž by se pak vyskytlo u předků a poté u potomků postiženého, jsou zcela běžné.
Jakékoli poranění může spustit kaskádu dějů, které mohou vést k depigmentaci. Porucha pigmentace v místě poranění bývá popisována jako tzv. Koebnerův fenomén.
Vitiligo se občas spojuje s dalšími 'autoimunitními poruchami', která nemusí být závažného charakteru. Mezi takováto onemocnění patří:
- poruchy štítné žlázy, u nichž je koincidence s vitiligem až 30 % (zvýšená i snížená funkce štítné žlázy, např. Graves-Basedowova choroba, Hashimotova thyreoiditis),
- cukrovka (diabetes mellitus)
- perniciózní anémie (chudokrevnost),
- revmatoidní artritida
- Crohnova choroba (nespecifický střevní zánět)
- Addisonova choroba
- systémová lupénka lupus erythematodes
- myastenie myasthenia gravis a další
Osobnosti trpící vitiligem
Vitiligo je nemocí slavných osobností. Jak je patrné, ani tato poměrně viditelná porucha tvorby pigmentu jim nebrání vést aktivní život v společnosti.
Osobnosti v ČR s vitiligem
- Vojtěch Jasný – režisér[15]
- Jaroslav Hanák – prezident Svazu průmyslu ČR
- Jiří Krampol - herec
- Robert Záruba – sportovní moderátor České televize
- Bolek Polívka – český herec [16]
- Kamila Polívková – divadelní režisérka a dcera známého herce,[17] zatímco její sestra Anna Polívková zřejmě vitiligo nemá.
- Lenka Krobotová – česká herečka [18]
- Ivan Král – česko americký hudebník
- Veronika Kobzanová, herečka a zpěvačka
- Jaroslav Bžoch, poslanec za ANO
- Jan Hnízdo – český fotograf [19]
Vitiligem trpí i slovenští herci a herečky.[20]
Osobnosti s vitiligem v cizině
- Michael Jackson – rozšiřující se forma vitiliga byla umělci diagnostikována v roce 1986[21]
- Prince Michael Jackson – syn Michael Jacksona[22]
- Winnie Harlow – kanadská modelka
- Steve Martin – komik
Další řada slavných osobností viz „Famous Vitiligans“
Kosmetická řešení
Nepatří mezi poruchy, na které by se umíralo, může však být velmi nepříjemné, nejen z estetického důvodu. Stav pacienta dopadá i na jeho přijímání ve společnosti a tedy i psychiku. V lékárně je proto možno zakoupit speciální krémy a gely, které působí jako ochrana pokožky a jsou přímo určeny k tomuto účelu. Vedle toho je k dispozici i kosmetická kamufláž a podobná opatření kosmetického charakteru:
- kosmetická kamufláž – pomocí make-upu nebo pomocí samoopalovacího krému. Bílá ložiska se dají zamaskovat pomocí vhodně zvoleného makeupu či samoopalovacími krémy. Možná je i tetováž vitiliga (tj. vpravení pigmentů pomocí tetovací jehly), obvykle však není doporučována pro potenciální aktivaci onemocnění.
- repigmentace – pomocí již zmiňovaných krémů a světla UVB. Je možný i přenos pigmentových kožních buněk do postižených míst
- depigmentace – pokud je postižení velkého rozsahu, provádí se odstranění pigmentu ze zbývajících částí těla, aby došlo k jednotné světlosti kůže např. pomocí Monobenzonu. Variantu depigmentace zvolil např. Michael Jackson.
Odkazy
Reference
- https://www.umassmed.edu/vitiligo/
- https://www.nature.com/articles/d41586-018-07435-5 Dopad vitiliga je v očích pozorovatele (Vitiligo’s impact is in the eye of the beholder)
- http://bulovka.cz/nemocnice-na-bulovce-bojuje-za-svetovy-den-vitiliga/ Archivováno 17. 11. 2016 na Wayback Machine Bulovka – Světový den vitiliga
- Archivovaná kopie. www.lfhk.cuni.cz [online]. [cit. 2012-08-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-04-26.
- Vitiligo symptoms and treatment. www.nmihi.com [online]. [cit. 2017-06-01]. Dostupné online.
- http://www.sci-news.com/genetics/risk-genes-vitiligo-04264.html Twenty-three new genes involved in risk for autoimmune vitiligo have been identified by an international group of scientists
- https://www.practiceupdate.com/content/treatment-outcomes-of-topical-calcineurin-inhibitor-therapy-for-patients-with-vitiligo/84615 Treatment Outcomes of Topical Calcineurin Inhibitor Therapy for Patients With Vitiligo
- Archivovaná kopie. aadmeetingnews.org [online]. [cit. 2018-04-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-07-29.
- https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/fullarticle/2323633
- https://www.upi.com/Xeljanz-light-therapy-combination-could-be-breakthrough-vitiligo-treatment/6201517855843/
- https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/news/20180205/new-treatment-could-be-breakthrough-for-vitiligo#1
- https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/kozni-onemocneni-vitiligo-nemoc-psychicke-problemy-bile-skvrny-lecba-zivot_1907070758_mpr
- http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?kod=0222097&lang=1
- https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3360393/pfizer-nenaplnil-ocekavani-tahl-ale-lek-proti-artritide.html
- https://www.idnes.cz/kultura/film-televize/umrti-vojtech-jasny.A191116_104253_filmvideo_bur
- http://www.blesk.cz/clanek/ostatni-mobilni-aplikace-celebrity/201697/bolek-polivka-63-ma-nemoc-bilych-skvrn.html
- http://www.divadelni-noviny.cz/kamila-polivkova-vybuch-sopky-ktery-nezastavis
- Archivovaná kopie. www.ahaonline.cz [online]. [cit. 2015-06-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-06-21.
- http://afop.cz/blog/fototema/polaroid-velky-format/ Archivováno 4. 3. 2016 na Wayback Machine Polaroid na velký formát – viz fotografie Jana Hnízda
- http://www.pluska.sk/soubiznis/spravy-klebety/nase-celebrity/trpia-nasi-znamy-herci-stratou-pigmentu.html
- Archivovaná kopie. articles.nydailynews.com [online]. [cit. 2012-08-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-11-12.
- Archivovaná kopie. worldneverland.blog.cz [online]. [cit. 2013-08-09]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-07-29.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu vitiligo na Wikimedia Commons
- Vitiligo – podrobný článek vč. možností léčby Archivováno 24. 5. 2013 na Wayback Machine
- Prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc o vitiligu
- http://www.newswise.com/articles/modified-protein-could-become-first-effective-treatment-for-vitiligo-skin-disorder
- http://stm.sciencemag.org/content/6/223/223ra23.full.pdf?keytype=ref&siteid=scitransmed&ijkey=X8sgJTjYlt0Co
- https://www.vitiligoshop.cz/vitiligo
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.