Veřejná konzultace

Veřejná konzultace je proces, při němž veřejnost může projevit svůj názor na záležitosti, které se jí týkají. Jejím hlavním cílem je zlepšit účinnost, transparentnost[1] a zapojení veřejnosti do rozsáhlých projektů nebo zákonů a rozhodnutí. Prvky veřejné konzultace obvykle jsou notifikace čili oznámení (zveřejnění záležitosti, která má být konzultována), vlastní konzultace (obousměrný tok informací a výměna názorů) a participace čili účast (zapojení zájmových skupin do přípravy rozhodnutí nebo právních předpisů). Často používaný nástroj pro pochopení různých úrovní účasti komunity na konzultacích je známý jako Arnsteinův žebřík.

Veřejná konzultace o plánování města v Helsinkách

Veřejné konzultace jsou typické pro země Commonwealthu, jako je Velká Británie, Kanada,[2] Nový Zéland nebo Austrálie,,i když většina demokratických zemí má podobné systémy. Například ve Spojených státech se tento proces nazývá „Veřejné oznámení a komentáře“ (Public notice and comment). Některé nevládní organizace, jako je OECD, také používají podobné procesy.[1] V Kanadě se slovo konzultace (consultation) používá také pro zákonem předepsané konzultace s místními domorodci (First Nations) o věcech týkajících se jejich práv.[3]

V praxi se vyskytují rovněž neefektivní konzultace, prováděné kvůli splnění závazku nebo na odiv, ale neumožňující skutečné participativní rozhodování.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Public consultation na anglické Wikipedii.

  1. Background Document on Public Consultation (from the OECD Code, 10-Mar-2006)
  2. Archivovaná kopie. cityspaces.ca. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-04-08.
  3. Billy Garton and Sandra Carter, "First Nations Consultation: Higher, Wider, Deeper and Sooner", Bull, Housser & Tupper, 2002.

Externí odkazy

Austrálie

Kanada

Nový Zéland

Velká Británie

USA

Evropská unie

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.