Veľký Choč

Veľký Choč je dominantním a nejvyšším vrcholem pohoří Chočské vrchy na Slovensku. Viditelný je už od Štrby a z celé dolní Oravy. Vrchol je turisticky velmi vyhledávaný. Má tvar nepravidelné pyramidy s početnými skalními partiemi. Z vrcholu Veľkého Choče je vynikající kruhový výhled. Jeho vrchol je porostlý kosodřevinou, od Valaské Dubové stoupají jeho svahy poměrně mírně. Ze severu naopak převládají strmé stráně. Na vrcholu se nachází přírodní rezervace Choč, do které spadají i některé menší vrcholy: Predný Choč, Malý Choč, Stredný Choč a Zadný Choč, ale také další kopce jako například Kýčera, Sokol a jiné.

Veľký Choč
Veľký Choč z Liptova

Vrchol1611[1] m n. m.
Prominence788 m ↓ sedlo Vrchvrata
Izolace18,9 km → Salatín
SeznamyNejprominentnější hory SK #6
Hory Chočských vrchů #1
Poloha
StátSlovensko Slovensko
PohoříChočské vrchy
Souřadnice49°9′5″ s. š., 19°20′34″ v. d.
Veľký Choč
Horninavápenec
PovodíVáh
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přístup

Veľký Choč je oficiálně přístupný po čtyřech cestách:

  • červená značka vede z Lúček po cestě na Oravu, potom Jastrabou dolinou přes polanu Žimerová do sedla Vráca (mezi Veľkým a Malým Chočem) a na vrchol (2:25 hod.)
  • z Likavky se dá jít po červené nebo modré značce (přes Predný Choč nebo podél něj) až do sedla Spuštiak, odtud po modré značce na Poľanu, ze které se jde po zelené značce na vrchol (3:35 h resp. 4 hod.)
  • z Valaské Dubové po modré stezce na Poľanu a odtud po zelené na vrchol (2:35 hod.)
  • z Vyšného Kubína po zeleně značené stezce (přes Poľanu) nebo po červené (3 h resp. 3:30 hod.)

Nejhezčí výstup je z Lúček nebo Vyšného Kubína, při kterém se turistům naskýtají působivé výhledy.

Umění

Vrchol byl opěvován mnoha básníky, mezi jinými také P. O. Hviezdoslavem, který pocházel z Vyšného Kubína, ležícího přímo pod Chočem. Choč je považovaný za jeden z nejhezčích vrcholů Slovenska.

Zajímavost

Hora byla vyobrazena na rubu desetikorunové bankovky vydané v Československu v roce 1986, která byla v oběhu až do roku 1993. Na jejím líci byl zobrazen P. O. Hviezdoslav.

Odkazy

Reference

  1. Turistický atlas – Slovenská republika 1 : 100 000. Harmanec : VKÚ, a. s., 2004. ISBN 80-8042-402-0. Kapitola Mapová časť, s. 36.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.