Vasilij Alexejevič Bilbasov

Vasilij Alexejevič Bilbasov (rusky Василий Алексеевич Бильбасов, 19. června 1838, Poltava24. června 1904, Pavlovsk) byl ruský historik a publicista, specialista na vládu Kateřiny II. Veliké.

Vasilij Alexejevič Bilbasov
Narození7.jul. / 19. června 1837greg.
Poltava
Úmrtí24. červencejul. / 6. srpna 1904greg. (ve věku 67 let)
Pavlovsk
Místo pohřbeníNovoděvičí hřbitov
Povoláníhistorik, novinář a medievalista
Alma materImperátorská petrohradská univerzita
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v Souborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Pocházel z poltavské drobné šlechty. Po končení studia na fakultě dějin a filologie Petrohradské univerzity se specializoval na středověká studia a sdílel myšlenky Rankeho. Byl poslán v roce 1863 za vědeckým účelem na dva roky do zahraničí. Po návratu v roce 1866 působil jako profesor obecné historie na Petrohradské univerzitě. V roce 1867 byl zvolen radou kyjevské univerzity sv. Valdimira na místo docenta a vyučoval zde až do roku 1871.[1]

V roce 1871 se přestěhoval do Petrohradu, kde po dobu 12 let editoval noviny svého tchána – Hlas. [2]Publikace reflektovala názory a ambice mírně liberální části ruské společnosti, bránila potřebu postupného pokračování iniciovaných reforem. Po ukončení Hlasu v roce 1883 se Bilbasov věnoval sběru dosud neznámých dokumentárních materiálů o historii vlády Kateřiny II. a jejich zpracování. V osmdesátých letech 19. století publikoval v Ruských starých časech sérii článků o různých aspektech její vlády. V roce 1890 byl vydán první svazek díla Historie Kateřiny II. Bilbasovova studie vrhla světlo na dříve zakázaná témata, jako jsou vztahy císařovny s oblíbenci, spolu s přesnými psychologickými náčrty a historickými anekdotami. Druhý svazek v roce 1891 byl zakázán cenzurou. Do roku 1896 vyšly dva další díly ale tento magnum opus zůstal nedokončený. Vydal také dvoudílnou studii o Cyrilovi a Metodějovi a první ruskou biografii Jana Husa.

Bilbasov zemřel v roce 1904 na Kravského dače v Pavlovsku. Je pohřben na Novoděvičím hřbitově v Petrohradu.[3]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Бильбасов, Василий Алексеевич na ruské Wikipedii.

  1. Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона, 1891, strana 262
  2. Елена Грушко, Юрий Медведев, Энциклопедия знаменитых россиян: до 1917 года, 2000, strana 95
  3. А. С. Дубин, По петербургским адресам, ДНК, 2008, strana 251

Externí odkazy


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.