Vačík rejsčí

Vačík rejsčí (Caenolestes fuliginosus) žije v Jižní Americe, přesněji v Ekvádoru, Kolumbii a severozápadní Venezuele. Preferuje chladné a vlhké prostředí. Je to drobný vačnatec. Samice nemají vyvinutý vak (objevuje se pouze u mláďat, později zaniká). Mláďata jsou uchycena pevně na strucích bez ochrany vaku.

Vačík rejsčí
Vačík rejsčí
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Podtřídavačnatci (Marsupialia)
NadřádAmeridelphia
Řádvačíci (Paucituberculata)
Ameghino, 1894
Čeleďvačíkovití (Caenolestidae)
Rodvačík (Caenolestes)
Binomické jméno
Caenolestes fuliginosus
Tomes, 1863
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Rozšíření vačíka rejsčího
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Potravou jsou malí bezobratlí živočichové a holátka, které loví v podvečer. K lovu používají dlouhé vibrissae (vousy) a dobře vyvinutý sluch. V zažívacím traktu byla objevena i semena, takže nepohrdne ani rostlinnou stravou. V zajetí se chová jen výjimečně.

Morfologie

Tělo je 14 cm velké a téměř holý ocas je do 14 cm dlouhý. Váží kolem 40 g. Ocas není chápavý, ale používá ho jako třetí nohu (když sedí vzpřímeně). Srst se skládá z různých textur, což způsobuje nerovnoměrný vzhled (měkká, hustá srst). Zbarvení bývá tmavší nahoře od tmavě hnědé až téměř černé. Malé uši vyčnívají ze srsti a oči jsou velmi malé. Zadní tlapky mají dobře vyvinuté, mají zakřivené drápy na všech prstech.

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-23]

Literatura

  • Masopustová R. a kolektiv. Chov exotických savců (2009). Česká zemědělská univerzita. ISBN 978-80-213-1916-5

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.