Věra Hendrychová

Věra Hendrychová (1. února 1920 Praha - 1981 Praha) byla významná československá naivní malířka.

Věra Hendrychová
Narození1. února 1920
Praha, Československo
Úmrtí1981
Praha, Československo
NárodnostČeská
Povolánímalířka
Podpis
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Životopis

Věra Hendrychová vystudovala gymnázium v Praze. Ve svých dvaceti letech se provdala za Františka Hendrycha, spolumajitele továrny na laboratorní přístroje. Manželství však nevydrželo a v polovině 60. let se manželé rozvedli. Do roku 1957 pracovala jako úřednice. Poté byla jako bývalá manželka továrníka donucena komunistickým režimem ze zaměstnání odejít. Na konci 60. let se u ní rozvinula schizofrenie, která částečně ovlivnila i její tvorbu. Později pracovala jako dělnice u lisu. Soustavně malovat začala na počátku 70. let po odchodu do invalidního důchodu. Zemřela v Praze v roce 1981.

Umělecká tvorba

Věra Hendrychová - Masopust
Věra Hendrychová - Cikani
Věra Hendrychová - Večerní karneval
Věra Hendrychvoá - U jezírka

Tvorbu Věry Hendrychové lze rozdělit do dvou hlavních tematických oblastí. První z nich jsou vzpomínkové obrazy, které zobrazují venkovský život, přírodu a tematiku plesů a bálů. Z této oblasti jsou známé zejména její obrazy z prostředí karnevalů a masopustů. Obrazy jsou často opředeny mysticismem, fantazií, mýty, jež v sobě skrývají kolombíny, klauny, hudebníky, masky a květiny podtržené pestrou kombinací barev. Druhou oblastí jsou nikdy nepoznané exotické krajiny, zvláště místa kolem Středozemního moře.

Věra Hendrychová vystavovala společně s předními československými naivními malíři (např. Josef Hlinomaz) jak v Československu, tak na mezinárodních výstavách v Německu, Rakousku, Španělsku, Švýcarsku, Velké Británii, Itálii a USA.

Sbírku několika jejich obrazů vlastní například Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích či Galerie Kühn v Berlíně. Další obrazy jsou umístěny v soukromých sbírkách.

Odkazy

Literatura

  • Matyášová, Eva, Naivní malířství, Odeon, nakladatelství krásné literatury a umění, n.p.,1986 Praha, 72 s.
  • Naivisté. Seznamuje: Miroslav Horníček, 1984, Panorama
  • Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1997, Výtvarné centrum Chagall 1998
  • Emanuel Poche a kol., Encyklopedie českého výtvarného umění, Academia, Praha, 1975. 616 s.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.