Uzun Hasan

Uzun Hasan (ázerbájdžánskyاوزون حسن , Uzun Həsən); (14236. ledna 1478) byl zakladatel ázerbájdžánské akkojunluské říše a její sultán od roku 1453 až do své smrti.

Uzun Hasan
Sultán Uzun Hasan v podání evropského umělce
Narození1423
Diyarbakır
Úmrtí6. ledna 1478 (ve věku 54–55 let)
Tabríz
NárodnostOghuzové
Povolánípanovník
Nábož. vyznánísunnitský islám
ChoťDespina Khatun (od 1458)
DětiYaqub bin Uzun Hasan
Halima Begum
Akkoyunlu Sultan Halil
Maqsud Mirza
Uğurlu Mehmet Bey
RodičeAli bin Qara Yoluq Osman a Sara Khatun
PříbuzníBajsunkur a Murad Bajandur (vnoučata)
Funkcekrál
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život a vláda

Velký dobyvatel Tamerlán jmenoval Hasanova děda Kara Osmana Juluka správcem provincie Diyarbakır a přilehlého území. Zde o pár let později porazil Uzun Hasan Džahánšáha, vládce konkurenční karakojunluské říše, a vytvořil rozlehlý stát zahrnující prostor mezi Středozemním a Kaspickým mořem. Podle Ambrose Contariniho, Benátčana, který působil jako vyslanec na akkojunluském dvoře, byl sultán hubený, sympatický muž a vládce velkého významu. Měl tatarské rysy, působil přátelským dojmem, a tak i mluvil. Z akkojunluského státu se za jeho vlády stala velmoc mezi osmanským impériem na západě a tímúrovskými státy na východě – přesto však Uzun Hasan dvakrát podlehl v boji Osmanům (roku 1471 a 1473).

Uzun Hasan udržoval úzké styky s řeckým trapezuntským císařstvím, nemohl však zabránit jeho dobytí osmanskými Turky v roce 1461. Během jeho vlády proběhla řada vojenských tažení, na posledním z nich, proti Gruzii, sultán onemocněl a roku 1478 v Tabrízu zemřel. Jeho nástupcem se stal jeden z mladších princů Jákúb Beg.

Potomstvo

Za svůj život zplodil Uzun Hasan 7 synů: Ogurlu Muhammada, Chalíla Mírzu, Masúda Bega, Jákúba Bega, Masíha Bega, Júsufa Bega a Zegnela. V roce 1458 si vzal za ženu Theodoru Komnenovnu, dceru trapezuntského císaře Jana IV. Komnena. Z manželství vzešla dcera Álám, která se provdala za hlavu súfijského řádu Safávíja šejcha Hajdara ibn Džunajda a měla s ním syna Ismá‘íla I., zakladatele safíovského impéria v Íránu.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Uzun Hassan na anglické Wikipedii.


Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.