Uppland

Uppland je jedna z pětadvaceti historických provincií Švédska. Nachází se ve východní částí země při pobřeží Baltského moře. Má rozlohu 12 676 km² a žije zde přibližně 1 600 000 obyvatel.[1] Historickým centrem je město Uppsala, i když do jižní části regionu zasahuje aglomerace švédské metropole Stockholmu.

Uppland

znak
Geografie
Souřadnice60° s. š., 18° v. d.
Rozloha12 676 km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatel1 700 798 (2020)
Hustota zalidnění134,2 obyv./km²
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Území tvoří pobřežní nížina, nejvyšším vrcholem je Tallmossen (118 m n. m.). Na severu převládají smrkové lesy a rašeliniště, na jihu se pěstují brambory a obilí.[2] V krajině se nacházejí četné morény. Zvířecím symbolem Upplandu je orel mořský. Pobřežní část Upplandu s četnými ostrovy se nazývá Roslagen. Ostrov Märket je rozdělen mezi Švédsko a Finsko, takže Uppland má i mezinárodní hranici.[3] Ve vnitrozemí se nachází jezero Mälaren. Upplandem protékají řeky Tämnarån a Fyrisån.

Osídlení regionu je doloženo již z doby před osmi tisíci lety. Z období Vikingů se na území Upplandu zachovalo 1196 runových kamenů.[4] Oblast patřila k historickému Svealandu a byla jádrem formování švédského státu. Původním střediskem byla Sigtuna, později ji nahradila Uppsala, která se v roce 1164 stala sídlem arcibiskupa. Název Uppland je poprvé uveden v roce 1296. Region je spojen s působením Brigity Švédské, která založila klášter ve Vadsteně. V roce 1560 byl provincii udělen znak, na němž je vyobrazeno královské jablko. V roce 1634 proběhla ve Švédsku správní reforma, při níž byly provincie nahrazeny kraji a území Upplandu rozděleno mezi kraje Uppsala, Stockholm, Västmanland, Gävleborg a Södermanland. Název Uppland se od té doby používá neoficiálně pro historický a kulturní region. Na území Upplandu se nachází mj. Drottningholmský palác, zapsaný na seznam Světové dědictví.

Reference

  1. Find Your Swedish Roots Dostupné online
  2. Britannica Dostupné online
  3. Amusing Planet Dostupné online
  4. Crafting the Runes Dostupné online Archivováno 28. 7. 2020 na Wayback Machine

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.