Tuňák žlutoploutvý

Tuňák žlutoploutvý (Thunnus albacares) patří mezi téměř ohrožené druhy ryb. Vyskytuje se ve většině tropických a subtropických moří kromě Středozemního moře. Je to vynikající plavec, který dokáže urazit obrovské vzdálenosti během období tahů a navíc je to jedna z nejrychlejších ryb současnosti. Přívlastek žlutoploutvý získal díky žlutému zbarvení hřbetních a břišních ploutví. Tuňák žlutoploutvý patří mezi větší tuňáky a váží kolem 50–60 kg. Největší ryba vážila 184 kg, měřila 2 m a byla chycena u mexického zálivu Baja Sur v roce 2011.

Mladý tuňák žlutoploutvý chycený jako vedlejší produkt do kruhové zátahové sítě
Tuňák žlutoploutvý
tuňák žlutoploutvý
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Řádostnoploutví (Perciformes)
Čeleďmakrelovití (Scombridae)
Rodtuňák (Thunnus)
PodrodNeothunnus
Binomické jméno
Thunnus albacares
(Bonnaterre, 1788)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jeho čtyři populace dlouhodobě oslabují, a přesto vysoká míra jejich lovu neustává. Populace ve východním Pacifiku a v Indickém oceánu jsou klasifikovány jako přelovené. Další dvě populace v Atlantiku a středním a západním Pacifiku jsou klasifikovány jako pravděpodobně přelovené. Tuňáci jsou nejčastěji loveni pomocí nevodů neboli kruhových zátahových sítí, kdy se stále častěji využívá lákací zařízení FADs (například v Indickém oceánu to činí 30–40 %). Problémem při tomto nešetrném způsobu lovu je i to, že se hejna tuňáků často pohybují ve společnosti delfínů, kteří se pak zbytečně stávají vedlejším úlovkem.

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-22]

Externí odkazy


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.